0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Coliseum  (Okunma Sayısı: 661 Kere Okundu.)
« : Haziran 14, 2013, 07:41:56 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Bu gün Roma’ya giden turistlerin görmek için sabırsızlandığı yerlerin başında, San Pietro kilisesi ve Coliseum gelir. Birinin kutsallığı ve ihtişamı, diğerinin kanlı gladyatör oyunlarına sahne olması, buraların yılın her zamanında kalabalık turist kafileleriyle dolmasına sebep olmaktadır.

Eski Romalılar kanlı gladyatör dövüşlerine çok düşkündü. İçlerindeki kan dökme zevkini tatmin için, esirleri birbiri ile savaştırır, yırtıcı hayvanlara parçalattırır veya vahşi hayvanları kendi aralarında dövüştürürlerdi. Bütün bunların yapıldığı yerlere arena denirdi. Roma’daki arenaların en büyüklerinden birini MÖ.29’da Statilius Taurus adlı prens, kendi adına yaptırmıştır. Bu arena, MS.64 yılında büyük bir yangında yandı.

Flavienler, Roma’nın eskisinden çok daha büyük bir arenaya ihtiyacı olduğunu bildiklerinden, hızla yenisi için hazırlıklara başladılar. Yeni arena eskisinden daha büyük olacak, daha çok insan alacaktı. Vespasianus devrinde başlanan kaba inşaat, Titus devrinde sona erdi. (69-81) Dominitianus devrinde (81-96)dekorasyonu tamamlandı. Bu gün Coliseum adı verilen bu muhteşem yapı, 80 yılından bu yana şiddetli depremlere, fırtınalara ve yağmurlara karşı bütün haşmeti ile ayakta durmuştur.

Bu arenada, Roma halkının görmek istediği şey kandı. Esirler, vahşi hayvanlara parçalatılır, gladyatörler canları için savaşır, hırsızlar ve canilerin cezası orada halkın gözü önünde verilirdi. Arenada yırtıcı hayvan döğüşleri yapıldığından, meydanın etrafı kalın demir parmaklıklar ile çevrilmişti. Bunun etrafında sıralar ve localar bulunur, parmaklıklar sayesinde halk yırtıcı hayvan saldırılarından kurtulurdu.

İmparator ve ailesi, gösterileri onlar için özel yapılmış yüksekçe localardan seyrederdi. Arenayı dolduran 87 bin asil, 45 bin orta sınıf halk ve 5 bin kadar basit halk, dahiyane bir şekilde planlanmış kapılar ve koridorlardan her hangi bir izdiham olmadan içeriye girer ve boşaltırdı. En iyi yerler, tabi kii arenaya yakın olan yerlerdi. Fakat, anfi o şekilde inşa edilmişti ki, en üst basamağa dolan halk bile, bulunduğu yerden rahatlıkla gösterileri seyredebilmekteydi.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Coliseum
« Posted on: Eylül 19, 2020, 09:12:46 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Coliseum e-book, Coliseum programı, Coliseum oyunları, Coliseum e-kitap, Coliseum download, Coliseum hikayeleri, Coliseum resimleri, Coliseum haberleri, Coliseum yükle, Coliseum videosu, Coliseum şarkı sözleri, Coliseum msn, Coliseum hileleri, Coliseum scripti, Coliseum filmi, Coliseum ödevleri, Coliseum yemek tarifleri, Coliseum driverları, Coliseum smf, Coliseum gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular