Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çok Yemine Çok Kefaret  (Okunma Sayısı: 444 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2010, 11:35:07 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Sual: (Vallahi ve billahi ve tallahi) demek, tek yemin mi olur? Bir kefaret yeter mi?


CEVAP



Bir değil, üç yemin olur. Çeşitli yeminlerin kefaretleri ayrı yapılır. (Vallahi ve-r-rahmâni ve-r-rahîmi şu işi yapmam veya yaparım) dese, üç yemin olur. (Damad)

Aralarına (ve) konmazsa bir yemin olur.

Hülasa’dan ve Tecrid’den naklen, Bahr’da bildirilmiştir ki:

Yemin birden fazla olursa kefaret de birden fazla olur. Birden fazla yapılan yemin, gerek bir mecliste olsun, gerek ayrı ayrı meclislerde olsun hüküm aynıdır. [Mesela evde yemin etse, aynı yemini kahvede de etse, iki yemin olur.]


Bahr’da bildirilmiştir ki:


Bir kimse, (Ben şu işi yaparsam Yahudi olayım, Hıristiyan olayım) dese, bu iki yemin olur. Fıkıh âlimleri ittifakla bildiriyor ki:
Yemin edenin atıf harfiyle söylerse iki yemindir ve atıfsız olursa sıfat olacağı için bir yemin olur. (Redd-ül muhtar) [Vallahi billahi atıfsızdır, vallahi ve billahi atıflıdır.]

Sol elle yiyip içmek


Sual: (Sağ elle yiyip için; çünkü şeytan, sol eliyle yiyip içer) mealindeki hadise göre sol elle yiyip içmek günah mıdır?


CEVAP


Peygamber efendimizin, ibadet olarak değil de âdet olarak devamlı yaptığı işlere, zevaid yani âdete bağlı sünnetler denir. Zevaid sünnetleri terk etmek mekruh değildir. Peygamber efendimizin giyiniş şekli, iyi şeyleri yapmaya sağdan başlaması gibi şeyler, sünnet-i zevaiddir. (Redd-ül-muhtar)

Demek ki, sol elle yiyip içmek mekruh değildir. Kasten, özürsüz sol elle yemek sünnete aykırı olur. Unutarak veya bir mazeretle yenirse, mahzuru olmaz. Sağ el meşgulken, sol elle de yenip içilebilir. Çünkü Peygamber efendimiz de, ekmeği sağ eliyle alır, sonra karpuzu sol eliyle yerdi. (Şir’a)

Kadının kadına süslenmesi

Sual: S. Ebediyye’de, (Kadının kadına süslenmesi caiz değil) buyuruluyor. Buradaki süslenmek nedir? Ne yapılırsa süslenmek sayılır?


CEVAP


Süs, ziynet demektir. Kadının diğer kadınlar için, gösterişli elbise giymesi, dekolte kıyafetle oturması, ziynetlerini görünür yerlere takması, saçlarını yaptırması ve boyatması, kadının süslenmesidir. Bunları özellikle kadınlar için yapmak caiz olmaz.





Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Çok Yemine Çok Kefaret
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 05:37:36 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çok Yemine Çok Kefaret e-book, Çok Yemine Çok Kefaret programı, Çok Yemine Çok Kefaret oyunları, Çok Yemine Çok Kefaret e-kitap, Çok Yemine Çok Kefaret download, Çok Yemine Çok Kefaret hikayeleri, Çok Yemine Çok Kefaret resimleri, Çok Yemine Çok Kefaret haberleri, Çok Yemine Çok Kefaret yükle, Çok Yemine Çok Kefaret videosu, Çok Yemine Çok Kefaret şarkı sözleri, Çok Yemine Çok Kefaret msn, Çok Yemine Çok Kefaret hileleri, Çok Yemine Çok Kefaret scripti, Çok Yemine Çok Kefaret filmi, Çok Yemine Çok Kefaret ödevleri, Çok Yemine Çok Kefaret yemek tarifleri, Çok Yemine Çok Kefaret driverları, Çok Yemine Çok Kefaret smf, Çok Yemine Çok Kefaret gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  



Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular