0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çok Olanın Kıymeti Bilinmez  (Okunma Sayısı: 855 Kere Okundu.)
« : Şubat 06, 2009, 03:10:35 ÖS »

MaViSh
*
Üye No : 3490
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 777
Mesaj Sayısı : 8.088
Karizma = 16200


Sual: Çok kıymetli bir şey, çok olunca da kıymetli midir?
CEVAP
Evet, çok olsa da kıymetlidir. Ancak çok olduğu için kıymetlinin kıymeti bilinmez. Birkaç örnek verelim:
1- Çok kimse, beş vakit namazı kılmaz, ama bayram namazını ihmal etmez. Halbuki beş vakit namaz farz, bayram namazı ise vacibdir, diğer üç mezhepte ise sünnettir.

2- Çok kimse, bayramlaşır, bayram tebriki yazar. Ama dinimizde Cuma günü bayramlardan daha kıymetlidir. Cuma günü haftada bir geldiği için o kadar hatırlanmaz. Ama bayram, yılda iki kere geldiği için daha çok önem verilir

3- Her zaman ve her yerde çok bulunan havanın kıymeti bilinmez. Bunun için bize bedava veren Allahü teâlâya şükretmeyi hatırlamayız bile. Halbuki birkaç dakika nefes almazsak ölürüz.

4- Bir devirde, Fatih�te oturur iken, çok su sıkıntısı çekmiştik. Şimdi, her gün suyumuz aktığı halde, yani çok olduğu halde, suyu getirenlere teşekkür etmeyi bile hatırlamıyoruz. Su nimetini veren Allahü teâlâya da şükretmekten aciziz. Çünkü hiç su sıkıntısı çekmiyoruz.

5- Gözümüz her zaman gördüğü için gözümüzün görmesine şükretmiyoruz. Kulak, dil ve diğer uzuvlarımızın hepsi böyledir. Bu uzuvların biri elden gidince o zaman kıymeti anlaşılıyor. Hastalanmadıkça sağlığın kıymeti bilinmiyor. Akıl büyük nimet iken, delileri görmedikçe kıymeti anlaşılmıyor. Hatta görsek bile gülüp geçiyoruz. Hepsinden önemlisi de doğru imana sahip olma ve bu doğru yolun büyüklerini tanımakla şereflenmektir.

6- Yaşım yetmiş civarındadır. Küçüklüğümüzde, köyümüzde elektrik yoktu. İdare denilen muma benzeyen ışıklarla idare ederdik. Şimdi elektriğe kavuştuk ama, her zaman elektrik olduğu için bu çok olan nimetin kıymeti bilinmiyor. Sadece elektrik kesilince anlaşılabiliyor. Bunun gibi güneş bizi her gün aydınlatıyor, ama kaçımız, elhamdülillah bugün yine güneş doğdu diyoruz ki? Allahü teâlânın böyle sayısız nimetleri vardır. Bunlara şükretmek gerekir.

7- Selam vermek yaygın hal aldığı için, çok kimse selamın önemini bilmemektedir. Selam verip alma sevabı, farz olduğu için diğer bütün nafilelerden üstündür. Bir kimse, dünyadaki bütün fakirleri doyursa, hepsine bir ev verse yine bir selamın sevabına ulaşamaz. Farzın yanında bütün nafileler, denizin yanında damla gibi bile değildir. Su zerresi bile değildir. Bütün nafilelerin, bütün farzların yanındaki değeri böyledir.

Selam verirken, selamın sünnet olduğunu düşünmeli ve o kimseye dua etmeye niyet etmelidir! Alışkanlık halinde, şuursuzca selam verilince, sevap olmaz. Bir yere girerken de, çıkarken de selam verilir. Dinimizde selamın önemi büyüktür. Selam vermek sünnet, almak farz ise de, selamda istisna var. Selam veren de, selam alan gibi farz sevabına kavuşur. Eshab-ı kiram, bir arkadaşa selam vermek ve selamını almak için yollara çıkardı. İşin önemini bilen, bu büyük sevaba kavuşmak isterdi.

Farz kazası olanın nafilelerle iştigal edememesi de bu yöndendir. Ama ahmaklar, denizi bırakıp bir damla peşinde koşuyor, farzın önemini anlayamıyorlar.

Ne Ağlayacak Kadar Günahkarım...
Ne Göklere Çıkabilecek Kadar Masum...


Ne Geçmişte Yaşadıklarımdan Huzursuzum...
Ne Şu An Yaptıklarımdan Mutlu...


Sırlar İçinde Bir Dünyam Var Birde
Sen Varsın İçinde...


Ne Seni Kaybedecek Kadar Cesurum...
Ne De Seni Kazanacak Kadar Güçlü...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Çok Olanın Kıymeti Bilinmez
« Posted on: Aralık 03, 2020, 12:07:42 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çok Olanın Kıymeti Bilinmez e-book, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez programı, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez oyunları, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez e-kitap, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez download, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez hikayeleri, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez resimleri, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez haberleri, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez yükle, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez videosu, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez şarkı sözleri, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez msn, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez hileleri, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez scripti, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez filmi, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez ödevleri, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez yemek tarifleri, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez driverları, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez smf, Çok Olanın Kıymeti Bilinmez gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Iyi Dostu Olanın Aynaya Gereksinimi Yoktur. Hz. Mevlana - Anne Hakkı
İslam
Sahin07 3 2328 Son Mesaj Nisan 18, 2008, 10:49:32 ÖS
Gönderen : Lady32
Seven Kadının Değeri Neden Bilinmez ?
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 470 Son Mesaj Ekim 28, 2011, 08:26:54 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Anne Kıymeti (yaşanmış Olay)
Korku Odası
CoOoLmaN 6 1389 Son Mesaj Temmuz 22, 2013, 01:45:04 ÖS
Gönderen : deli008
Neredeyse Ölü Olanın Bavulu - Mehmet Eşli
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 429 Son Mesaj Mayıs 09, 2014, 03:12:14 ÖS
Gönderen : sanane_61
Tarihin Kıymeti Bilinmiyor
Tarihi Eserlerimiz
orppersephone 0 544 Son Mesaj Kasım 01, 2014, 12:32:55 ÖS
Gönderen : orppersephoneTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular