0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları  (Okunma Sayısı: 729 Kere Okundu.)
« : Ağustos 03, 2011, 04:24:36 ÖS »

SheWolf
*
Üye No : 52134
Nerden : Denizli
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 879
Mesaj Sayısı : 7.903
Karizma = 78382


Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları

Eritkinlerle ilitkili pek çok muayene metodu ve oküler bozukluk çocuklar içinde geçerlidir. Ancak çocuklarda muayene ve bazı patolojiler özellik gösterir. Muayene erişkinlerde olduğu gibi kolaylıkla uygulanamaz. Sağlıklı muayene edilemeyen bebeklerin inhalasyon anestezisi altında değerlendirilmeleri gerekir. Pediatrik rutin muayenede öncelikle görme fonksiyonu ve oküler bütünlük değerlendirilmelidir. Muayeneye getirilen bir bebekte görme fonksiyonları bakılmalı korneanın boyutu ve berraklığı incelenmeli pupil ışık reaksiyonları izlenmeli başın pasif olarak çevrilmesine cevaben göz hareketleri incelenmeli gözlerde kayma olup olmadığı saptanmalı (Hirschberg testi) ve oftalmoskop ile fundus muayenesi yapılmalıdır.
Görme keskinliğinin değerlendirilmesi:
Görme keskinliği her iki gözde ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Çocuğun diğer gözü ile gizlice bakması engellenerek görme alınmalıdır. İki yaş altındaki çocuklarda görme keskinliği çocuğun ışığa fiksasyonu objeleri takibi pupil ışık reaksiyonu Teller keskinlik kartları (tercihli bakış testleri) VEP ve optokinetik nistagmus gibi muayene yöntemleri ile saptanabilir. Üç yaş ve üzerindeki çocuk koopere olabilir bu nedenle Allen kartları E harflerinin yönleri veya bebek at gibi resimlerin gösterilmesi ve çocuğun cevabı ile subjektif olarak görme keskinliği saptanabilir.
Çocukta önemli bazı klinik görünümlerin ayırıcı tanısında aşağıdaki patolojiler düşünülmelidir.
Bulanık korneaya neden olan patolojiler; Bulanık ve ödemli bir kornea varlığında konjenital glokom Descemet membranında yırtılmaya yol açan travma mukopolisakkaridozlar (Hurler Schei Morguio vs...) mukolipidozlar interstisyel keratit araştırılmalıdır.
Göz yaşarması: Sulanan ve yaşaran bir göz varlığında konjenital glokom dakriostenoz konjonktiva ve korneaya ait enfeksiyonlar yabancı cisimler düşünülmelidir.
Büyük kornea: Kornea çapının normalden büyük olması durumunda konjenital glokom (göz içi basıncı yüksektir) ve megalokomea (göz içi basıncı normaldir) ayırdedilmelidir.
Fotofobi: Işıktan çok rahatsız olduğu gözlenen bebekte keratit konjenital glokom üveit gibi durumlar araştırılmalıdır.
Yenidoğan döneminde kırmızı göz: Bu durumda da konjonktivit keratit yabancı cisim düşünülmelidir.
Beyaz pupilla (Lökokori resim): Bebek ve çocuklarda pupillanın beyaz görülmesi genel olarak lökokori adını alır ciddi bir araştırma ile ayırıcı tanı yapılamsını gerektirir.
Retinoblastom katarakt retina dekolmanı şiddetli arka uveit prematür retinopatisi persistan hiperplastik primer vitreus retinal displazi Coats hastalığı gibi patolojiler lökokoriye yol açabilir. Bunların arasında en önemlisi bebeklerde en sık malign göz içi tümörü retinoblastomdur.
Proptozis: Gözün öne doğru yer değiştirmesi şeklinde bir görünüm rabdomyosarkom orbital sellülit orbita psödotümörü optik sinir gliomu retrobulber kanama nöroblastom lenfoproliferatif hastalıklar düşündürmelidir.
PEDİATRİK OFTALMOLOJİ
Doç Dr Süheyla Köse
SEMPTOMATOLOJİ


Kumrular Sakindir Bir Tek
Ben Kumru Değilim ...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları
« Posted on: Eylül 30, 2020, 06:29:56 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları e-book, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları programı, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları oyunları, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları e-kitap, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları download, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları hikayeleri, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları resimleri, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları haberleri, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları yükle, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları videosu, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları şarkı sözleri, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları msn, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları hileleri, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları scripti, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları filmi, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları ödevleri, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları yemek tarifleri, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları driverları, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları smf, Çocukluk Çağı Göz Hastalıkları gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 06, 2011, 05:13:16 ÖS »
Avatar Yok

MizantRopi
*
Üye No : 1244
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 331
Mesaj Sayısı : 2.889
Karizma = 1311


Teşekkürler.
Doğuştan göz rahatsızlığının bir tedavisi var şükür.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular