Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuklarda Topallama  (Okunma Sayısı: 587 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 09:26:18 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Çocuklarda Topallama Neden Olur - Çocuklarda Topallama Sebepleri - Çocuklarda Topallama ve AğrıYeni yürümeye başlayan çocuklar geniş adımlarla, ayak ucuna basarak, zıplar tarzda ve kolları yana açık olarak yürürler.

Topallama etkilenen bacağa ağrı ya da dengesizlik nedeniyle yük vermekten kaçınma sonucu ortaya çıkan anormal yürüme biçimidir. Topallama önemli bir hastalığın belirtisi olabileceği için kesin tanı ve doğru yaklaşımda bulunmak çok önemlidir.

Topallama nedenleri ve bunların sıklığı yaşa göre değişir.
Topallama genellikle ani olarak ortaya çıkar. Sebebi mikrobik nedenlere dayanıyorsa ateş, huzursuzluk gibi diğer belirtilerde görülür.
Çocuk yürümeyi reddedebilir ya da aşırı sakınarak yürür. Ağrısız topallamalar, kas hastalığı ya da bacak uzunluğu farklılığı durumlarında görülür ve daha sinsi seyreder.

Topallamanın değerlendirilmesi için normal yürüme ve bunun gelişim evrelerinin bilinmesi gerekir.

Normal yürümenin:
1- Durma
2- Salınma olmak üzere iki evresi vardır.

Durma evresinde bir ya da iki ayak birden yere basar, salınma evresinde ise bir ayak yere değmez ve öne doğru salınır.
Yeni yürümeye başlayan çocuklar geniş adımlarla, ayak ucuna basarak, zıplar tarzda ve kolları yana açık olarak yürürler. Durma fazına parmak ucu veya topuk vuruşu ile başlarlar. İki yaş civarında durma fazına topuk vuruşu ile başlanmaldır. Çocuklar 3-4 yaşlarında erişkinler gibi kollarını sallayarak yürüyebilirler

.Topallamada durma fazı kısalmıştır. Böylece etkilenen tarafın daha az yük çekmesi sağlanır, dengesizlik en aza indirilir.
· Aşil tendonu kısalığı gibi durumlarda topuk yerine ayak ucuna basarak yürüme görülür.
· Gövdenin yana doğru eğilmesi ile gerçekleşen yürüme biçimi doğumsal kalça çıkığında görülür.
· Bacak uzunluğu orantısızlığında uzun bacak öne doğru atılarak yürünür ve bu durum dolandırma yürüyüşü olarak adlandırılır.
· Ağrıya bağlı topallamada gövde ağrının olduğu tarafa eğiktir.
Tanı için topallamanın başlangıç zamanı ve başlangıç şekli önemlidir. Kalça ağrılarının dize yansıyabileceği unutulmamalıdır. Özellikle ani başlayan topallamalarda labratuvar incelemeleri gereklidir. Tam kan sayımı, sedimentasyon testi sistemik hastalık, enflamasyon açısından önemli ipuçları verebilir. Görüntüleme yöntemleri, kemik sintigrafileri erken tanıda yararlı olabilir. Tedavi tanıya göre değişir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Çocuklarda Topallama
« Posted on: Eylül 23, 2019, 06:37:08 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Topallama e-book, Çocuklarda Topallama programı, Çocuklarda Topallama oyunları, Çocuklarda Topallama e-kitap, Çocuklarda Topallama download, Çocuklarda Topallama hikayeleri, Çocuklarda Topallama resimleri, Çocuklarda Topallama haberleri, Çocuklarda Topallama yükle, Çocuklarda Topallama videosu, Çocuklarda Topallama şarkı sözleri, Çocuklarda Topallama msn, Çocuklarda Topallama hileleri, Çocuklarda Topallama scripti, Çocuklarda Topallama filmi, Çocuklarda Topallama ödevleri, Çocuklarda Topallama yemek tarifleri, Çocuklarda Topallama driverları, Çocuklarda Topallama smf, Çocuklarda Topallama gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular