Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır?  (Okunma Sayısı: 499 Kere Okundu.)
« : Ağustos 04, 2008, 04:56:22 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Çocukların duygusal gereksinimlerinin karşılanıyor olması onları mutlu eder. Güven duygusunun oluşması için olumlu deneyimlere, başarılı eğitim yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bebeğin yaşamla kurduğu bağla ihtiyaç duyduğu güven duygusunun oluşturmak için anne – babaya düşen görevler vardır. Gelişim dönemleri içerisinde olumlu ve beklenen adımlar ile birlikte zaman zaman yaşanan kriz dönemleride bulunmaktadır.

Çocuğunuzda Öfke Krizi Olmaması İçin...

VKV Amerikan Hastanesi’nden Pedagog Güzide Soyak'ın verdiği bilgilere göre, kazandırmaya çalıştığımız her türlü becerinin eğitiminde unutulmaması gereken en önemli kısım “Çocukların yetişkinlerin küçük formu” olmadıklarıdır. Konuşmanın akıcı ve anlaşılır kazanılmış olması onların bizim anlatmak istediklerimizin tamamını anlayacakları anlamına gelmez. Zihinsel ve duygusal olarak hazır olmadıkları bir seviyeden öğrenmelerini beklemek uzun ve mantıklı açıklamalar yapmak anlamalarını sağlamayacaktır. Tekrar tekrar sormaktan ya da davranışlarını tekrar etmekten vazgeçemeyeceklerdir. Kazanılmasını beklediğimiz beceri için çocuğun hazır olduğu basamaktan başlayarak ve adım adım ilerlemek kaygılarını azaltacaktır. Kaygısının görülmüyor olması kendisini başarısız hissettirecektir. Zorlayan ebeveyne duyulan öfke ifade edilemediğinde suçluluk duygusu yoğunlaşır. Öfke ve tutturma krizleri, sebepsiz ağlamalar, sınır zorlamalarla karşılaşılır.

Arkadaş Değil, Anne-Baba Olun

Çocukları ile iyi ilişki kurmayı anne – babalık rolleri dışında arkadaş olmak gibi yorumlayan ailelerde sorunların bir çok alanda yaşandığı görülür. Çocukların güvenebilecekleri onları eğiten ve öğreten, sınırları çizen yetişkinlere ihtiyacı vardır. Çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında yaşanan sorunlar gelişim dönemlerine göre farklılık taşıyabilir. Örneğin; 2.5 yaş dönemi çocukların yoğun olumsuz duygu ve davranışlarının olduğu bir dönemdir. Odasında yapılan değişiklikler annenin uykuya geçerken yanında olmaması, alışılmışın dışındaki sesler, görüntü ve davranışlar korkulara neden olabilir.

Psikolojik gelişim basamakları içerisinde sıklıkla rastlanılan uykuya geçişte anneye ihtiyaç duyma birçok ailenin yaşadığı bir sıkıntıdır.

Kaygılı Tavır Çocuğu Olumsuz Etkiler

Çocuklar yürüme ile birlikte dış dünyayı keşfederler. İlgilerini çeken objelere dokunurken onlarla ilgili deneyimler elde ederler. Bu deneyimlerin bir kısmı onu kaygılandırır. Annenin ve kendisinin ayrı bireyler olduğunu anlar. Engellenince öfke duyar. Çocuğun eğitiminde aktif olarak yer alan kişilerin kaygılı yapılarının olması çocuğun kaygılarını da arttırır.

Olumsuz öğrenme deneyimleri, kaygılı ebeveyn tutumları, duygusal ihtiyaçlarının anlaşılamaması çocuğun zorlandığı durumlarda rahatlama yöntemleri aramasına neden olacaktır. Uykuya geçişte yanında olmanızı isteyen çocuğunuz daha uzun sürede başarabileceği bu beceriyi sizin odada olmanızla sadece daha kısa sürede gerçekleştirecektir. Kaygısını gideriyor olmanızın rahatlığını keşfeden çocuk bu deneyimi tekrar tekrar yaşamak isteyecektir. Çocuğu kaygıdan uzaklaştıran tutumları günlük yaşantımızda birçok defa tekrarlarız. Koruyucu anne – bağımlı çocuk ilişkisini yaratmak çocuk için kolay ve güvenli bir yöntemdir. Uykuya geçişte zorlanıyor olmak kabul edilebilir bir sıkıntı iken bu sıkıntıyı çözmek için kullanılan yanlış yöntemler bu sürecin uzamasına neden olacaktır. Anne – çocuk ilişkisi ve tutumların değerlendirildiği görüşmelerle gelişme sağlanabilir.

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır?
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 09:22:31 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? e-book, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? programı, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? oyunları, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? e-kitap, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? download, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? hikayeleri, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? resimleri, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? haberleri, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? yükle, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? videosu, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? şarkı sözleri, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? msn, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? hileleri, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? scripti, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? filmi, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? ödevleri, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? yemek tarifleri, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? driverları, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? smf, Çocuklarda Öfke Krizine Karşı Neler Yapılmalıdır? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gülme Krizine Karşı Önleminizi Alınız « 1 2 3 »
Geyik Muhabbeti
Robert 20 4087 Son Mesaj Aralık 16, 2014, 05:14:23 ÖÖ
Gönderen : fairytale love
Çilek Dikimi Nasıl Yapılmalıdır
Coğrafya
Hephaestus 5 9146 Son Mesaj Mart 14, 2012, 03:49:44 ÖS
Gönderen : elze
Gübreleme Ne Zaman Yapılmalıdır?
Ziraat
By.TuRuT 4 1386 Son Mesaj Ocak 07, 2012, 01:37:20 ÖS
Gönderen : SheWolf
Rutin Mamografi Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 387 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 02:42:06 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Kalp Krizine Karşı Yeni Tarama Sistemi
Kalp ve Damar Hastalıkları
sanane_61 0 401 Son Mesaj Kasım 11, 2013, 11:33:35 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular