Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuklarda Geniz Eti Problemi  (Okunma Sayısı: 361 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 07:09:33 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Çocuğunuz gece uyurken burnu tıkanıyor ve zor nefes alıyorsa geniz eti büyümüş olabilirÇocuklarda geniz eti sorunuyla ilgili sorularımızı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Atilla Şengör yanıtlıyor. Geniz eti büyümesinin yarattığı rahatsızlıklar pudra.com’da…

Geniz eti nedir?

Geniz eti, burun boşluğunun arka kısmıyla yumuşak damağın, yani boğazın üst kısmında yer alır. Genellikle çocuklar 14 yaşına gelene kadar küçülür ve kaybolur. Erişkinlerde pek görülmez. Geniz etini büyüten nedenler arasında enfeksiyonlar gelir. Ama kendi başına da geniz eti büyük olabilir. Aşırı büyük olduğu zaman burun boşluğunun gerisini tıkar ve bu nedenle burunda soluk alıp vermeyi güçleştirir. Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı ya da apne gibi bazı sorunlar ortaya çıkar. Çok büyüdüğü durumlarda, orta kulak boşluğu östaki tüpüyle geniz bölgesine açıldığından, östaki tüpünün ağzını tıkayabilir ve orta kulağın havalanmasını engelleyebilir. Bu durumda kulak rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Geniz etinin büyüdüğü nasıl anlaşılır?

Çocuklarda geniz eti büyüdüğü zaman, öncelikle aileler çocuklarının burunlarının tıkandığını fark ederler. Burun tıkanıklığı özellikle geceleri ağız açık uyumaya ve horlamaya neden olur. Geceleri rahat uyuyamayan çocukta dikkat dağınıklığı ve ders başarısında düşüklük meydana gelir. Geniz etinin büyüme belirtileri şöyledir:

* İşitme azlığı,
* Sık geçirilen orta kulak enfeksiyonu,
* Sinüzit,
* Üst solunum yolu enfeksiyonu


Geniz eti çocuklarda ne tür uyku problemlerine yol açar?

En uygun solunum yolu burun solunumudur. Eğer burun tıkanıklığı oluşursa, çocuk ağızdan nefes almaya başlar. Bu bir direnç oluşturur, çocuk o direnci yenmek için çaba sarf etmek zorunda kalır. Bu, enerji kaybına ve sağlıklı uyku uyuyamama sorununa yol açar. Üst solunum yolu direnci sendromu ve bir de apne denilen solunum durmaları sorunu oluşabilir.

Geniz eti çocuklarda hangi kulak rahatsızlıklarına neden olur?

Orta kulak, östaki tüpü denilen bir kanal vasıtasıyla geniz bölgesinden havalanır. Geniz etinde büyüme olan çocuklarda bu östaki tüpünün fonksiyonu bozulur ve orta kulak gereği gibi havalanamaz. Bu bölgede negatif basınç oluşur. Normal şartlarda yutkunduğumuzda orta kulağa bir hava gönderiririz ve bunu bir çıtırtı sesi olarak hissederiz. Geniz bölgesinde tıkanıklık olduğunda bu işlev tam olarak yapılamaz. Bu negatif basınç artarsa, o bölgedeki damarlardan orta kulak boşluğuna sıvı çekilir. Bu duruma “orta kulakta iltihapsız sıvı birikimi” denir. Bu nedenle çocuklarda bir miktar işitme azlığı olur.

Bu iltihapsız sıvı, eğer geniz bölgesinden gelen birtakım bakterilerle iltihaplanırsa, orta kulak iltihabı söz konusu olur. Bu durumda orta kulakta biriken sıvının karakteri değişir, sarı ve daha iltihaplı hale gelir. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Kulak zarında kendiliğinden delinmelere yol açarsa, bu durum daha sonra “kronik otit” (kronik orta kulak iltihabı) denilen orta kulak boşluğunun dış ortama açık olmasıyla karakterize daha ağır tablolara dönüşebilir

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Çocuklarda Geniz Eti Problemi
« Posted on: Eylül 21, 2019, 05:41:41 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Geniz Eti Problemi e-book, Çocuklarda Geniz Eti Problemi programı, Çocuklarda Geniz Eti Problemi oyunları, Çocuklarda Geniz Eti Problemi e-kitap, Çocuklarda Geniz Eti Problemi download, Çocuklarda Geniz Eti Problemi hikayeleri, Çocuklarda Geniz Eti Problemi resimleri, Çocuklarda Geniz Eti Problemi haberleri, Çocuklarda Geniz Eti Problemi yükle, Çocuklarda Geniz Eti Problemi videosu, Çocuklarda Geniz Eti Problemi şarkı sözleri, Çocuklarda Geniz Eti Problemi msn, Çocuklarda Geniz Eti Problemi hileleri, Çocuklarda Geniz Eti Problemi scripti, Çocuklarda Geniz Eti Problemi filmi, Çocuklarda Geniz Eti Problemi ödevleri, Çocuklarda Geniz Eti Problemi yemek tarifleri, Çocuklarda Geniz Eti Problemi driverları, Çocuklarda Geniz Eti Problemi smf, Çocuklarda Geniz Eti Problemi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular