Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuklarda Egzemaya Dikkat  (Okunma Sayısı: 462 Kere Okundu.)
« : Şubat 22, 2012, 06:50:38 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Çocuklarda atopik dermatit, çocukluk çağı egzaması diye de adlandırılan bir çeşit alerjik deri hastalığı olarak tanımlanıyor.
Çocuklarda egzamaya dikkat!


Çocuklarda atopik dermatit, çocukluk çağı egzaması diye de adlandırılan bir çeşit alerjik deri hastalığı olarak tanımlanıyor. Hastalık çocukların yüzde 0.5- 3’ünde görülmekte olup yüzde 60 hastada doğum sonrası 1 yıl içinde, yüzde 80’inde ise 5 yaşına kadar ortaya çıkabiliyor. Oransal rakamlara ve çevremizde yaşayanlara bakınca ise insan doğal olarak “Bu rakamlar bu kadar az olamaz çünkü çok fazla karşılaşıyorum” diye düşünüyor.Bu hastalık için en yüksek risk ailede, özellikle annede, alerjik hastalık öyküsü varlığı. Hastalığın ortaya çıkması ve alevlenmesindeki en önemli faktör ise cilt kuruluğu oluyor. Çocuklarda deride yağ ve ter bezi fonksiyonları ergenlik dönemine kadar yetersiz olduğundan, cildin nemlendirilmesi her çocukta, özellikle çocukluk çağı egzaması olan çocuklarda büyük önemtaşıyor.Çocuklarda çocukluk çağı egzamasının en önemli özelliği ise bu hastalığın bulgularının sadece deri ile sınırlı olmaması, astımve alerjik rinit (saman nezlesi) gibi diğer alerjik hastalıklara bu hastaların daha yatkın olması. Hayatın ileri dönemlerinde deri bulguları geçse de hastaların alerjik rinit, astımve astım gelişimi açısından takip edilmesi gerekiyor. Çünkü çocukluk çağı egzaması olan hastaların yüzde 10-15’inde ilerleyen yıllarda astımın geliştiği gözleniyor.
Çocukluk çağı egzaması nasıl anlaşılır

Özellikle yüzde yanaklarda başlayıp, eklemiç yüzlerinde, kulak arkasında ve gövdede de ortaya çıkabilen kaşıntılı, kuru, kırmızı, yer yer ince kabuklanmaların olduğu lezyonlar tipik bulgular oluyor. Çocuk gece uykusunda bile kaşınabiliyor. Bu sebeple uykusu bozulan, gün içinde huzursuz olan çocukların büyümeleri bile etkilenebiliyor.Çocukluk çağı egzaması olan çocuklarda temas ve gıda alerjileri de sık görüldüğünden aileler bu hastalığı sıklıkla süt alerjisi olarak biliyor. Hastaların tipik özellikleri ise beyaz tenli olmaları ve cilt enfeksiyonlarına belirgin eğilimleri olması oluyor. Hastalığın teşhisi uzman bir dermatolog tarafından klinik bulgularla kolaylıkla konulabiliyor. Sıklıkla alerjik bünyeyi destekleyen birtakım kriterler ve laboratuvar testleri tanıya yardımcı oluyor. Halk arasında hastalığın karaciğerden geldiği, bulaşıcı olduğu gibi inanışlar oldukça yaygın olmakla beraber uzmanlar bunun doğru olmadığını belirtiyor.Celal Bayar Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı’ndan Profesör Serap Öztürkcan; çocukluk çağı egzamasının çevresel faktörlerden etkilenen genetik bir egzama olarak tanımlanabileceğini belirtip sabun ve deterjanların derinin doğal yağ tabakasını bozarak deriyi kuru, kaşıntılı ve alerjenmaddelere daha hassas bir hale getirdiğini söylüyor.Kaşıntı günlüğü tutun

Evde kendi kendinize alabileceğiniz basit önlemler hastalıkla mücadele etmenize yardımcı olur. İşte yapmanız gerekenler:Yünlü giyisiler kaşıntıyı arttırdığından pamuklu ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.Kaşıntıyı kontrol etmek de çok önemlidir. Bu sebeple tırnakların kısa kesilmesi, uyurken bebeklere pamuklu eldiven giydirilmesi gibi önlemler alınabilir.İnek sütü, yumurta, soya, buğday, domates, balık ve fıstık-fıstık gibi bazı besin ürünleri şikayet artırabilmektedir. Şüpheli gıdanın mutlaka bir hekim veya diyet uzmanı gözetiminde diyetten çıkarılması önerilir.Ancak bilinmelidir ki gıdanın diyetten çıkarılması hastalık bulgularını azaltmakla beraber tamamen geçirmeyecektir; çünkü çocukluk çağı egzeması temelde bir besin alerjisi değildir.Kaşıntı günlüğü tutun, çocuğunuzun egzamasının arttığı dönemlerde neler yediğini, havanın nasıl olduğunu not alın.


Hastalık yaşla birlikte kendiliğinden geriliyor
İşte atopik dermatit hakkında bilmeniz gerekenler:

Birçok hastada yaşla birlikte düzelme eğilimi gösterir. 5 yaşından sonra %40-60 oranında ve ergenlikle beraber %80 oranında kendiliğinden geriler.Hastalığın en önemli tedavisi bulguların görüldüğü deri üzerinde yapılır. Ancak söz konusu hasta grubu son derece hassas deriye sahip olan bebeklerdir, bu nedenle tedavi, konusunda uzman hekimler tarafından planlanmalı ve takip edilmelidir.Çocukluk çağı egzemasının tekrarlayıcı özelliğinden dolayı standart bir tedavi protokolü yoktur. Derinin nemlendirilmesi ve hastalığı tetikleyen ajanlardan kaçınılması tedavinin en önemli kısmıdır. Bu nedenle hastalığın ağırlığı ve cildin özelliğine uygun nemlendiriciler, bakım kremleri, banyo yağları kullanılmalıdır. Buna ilave olarak gereğinde kortizonlu veya kortizonsuz tedavi edici kremler kullanılabilir.Kaşıntı döngüsünün kırılması amacıyla, lezyonlar geçinceye kadar, yaşa ve kiloya uygun dozda verilen alerji şurupları kullanılabilir.
alıntıdır

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Çocuklarda Egzemaya Dikkat
« Posted on: Aralık 15, 2019, 02:25:25 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Egzemaya Dikkat e-book, Çocuklarda Egzemaya Dikkat programı, Çocuklarda Egzemaya Dikkat oyunları, Çocuklarda Egzemaya Dikkat e-kitap, Çocuklarda Egzemaya Dikkat download, Çocuklarda Egzemaya Dikkat hikayeleri, Çocuklarda Egzemaya Dikkat resimleri, Çocuklarda Egzemaya Dikkat haberleri, Çocuklarda Egzemaya Dikkat yükle, Çocuklarda Egzemaya Dikkat videosu, Çocuklarda Egzemaya Dikkat şarkı sözleri, Çocuklarda Egzemaya Dikkat msn, Çocuklarda Egzemaya Dikkat hileleri, Çocuklarda Egzemaya Dikkat scripti, Çocuklarda Egzemaya Dikkat filmi, Çocuklarda Egzemaya Dikkat ödevleri, Çocuklarda Egzemaya Dikkat yemek tarifleri, Çocuklarda Egzemaya Dikkat driverları, Çocuklarda Egzemaya Dikkat smf, Çocuklarda Egzemaya Dikkat gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuklarda diş sağlığı
Çocuk Gelişimi
iBRaHiMiNe 4 897 Son Mesaj Mayıs 17, 2008, 05:46:13 ÖS
Gönderen : HuNTeR-DeViL
Çocuklarda Çekingenlik
Çocuk Gelişimi
[MasaL] 2 714 Son Mesaj Kasım 10, 2011, 12:50:26 ÖÖ
Gönderen : eyp
Çocuklarda Anemiye Dikkat
Çocuk Gelişimi
HaYaL 0 494 Son Mesaj Temmuz 16, 2008, 07:51:38 ÖS
Gönderen : HaYaL
Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat
Çocuk Gelişimi
By.TuRuT 1 521 Son Mesaj Temmuz 12, 2009, 09:53:39 ÖÖ
Gönderen : labonde
Çocuklarda Otistik Bozukluklara Dikkat
Sağlık
sanane_61 0 301 Son Mesaj Nisan 05, 2014, 11:49:55 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular