Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek  (Okunma Sayısı: 461 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 07:04:33 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Muharrem İnan, normalden kısa boylu olan kişiler için yeni geliştirilen bir yöntemi açıkladı.

Tıp dünyasında her geçen gün sevindirici bir gelişmeye tanık olabiliyoruz. Kök hücre sayesinde görme yeteneğini kaybetmiş kişiler yeniden görebiliyor, dirsekten bir saniyede anjiyo yapılabiliyor ve artık kısa boylar da 'kısa' sürede uzayabiliyor. Genetik başta olmak üzere çeşitli nedenlerden olağandan kısa boylular için artık yeni bir yöntem var "motorize çivi." Yöntem hakkında Doç. Dr. Muharrem İnan'dan bilgi aldık. n Hangi durumlarda boy uzatma operasyonu gerçekleştiriliyor? Boy uzatma operasyonu, çok kısa boylu olanlar, iki bacağı arasında eşitsizlik olup da topallayan kişiler için uygulanıyor.

10 CM İÇİN 100 GÜN

Boy uzatma operasyonu nasıl yapılıyor?

Eski uygulanan yöntemde kemiğin arası açılıp içine kemik dolduruluyordu. Daha sonraki yıllarda kemik dışından konulan sistemlerle kemik yavaş yavaş uzatılarak boşluğun kendiliğinden dolması yöntemi bulundu. Bu yöntemin dezavantajı, her cm uzatma için bir ile bir buçuk ay hastanın üzerinde dışarıdan tespit sisteminin tutulması, tedavi süresinin uzun olması ve yara izleri idi. Yaklaşık 10 yıl önce uygulanmaya başlanan yeni yöntemde ise dışarıdan olan sistemlerin süresini kısaltmak için kemiğin ortasına bir çivi konuluyor ve dışarıdan kemiğe giren çiviler ile kemik uzatılıyordu. Bu yöntemde her gün 1 mm. uzama söz konusu ve 10 cm uzatma için sadece 100 gün hastanın dışarıdan tespit sistemlerini taşıması gerekmektedir. Bu durumu rahatlatmak için birkaç yıl önce “Motorize çivi ile uzatma”yöntemi geliştirildi. Almanyaída geliştirilen bu yöntemde ameliyatla kemik çatlatılarak çivi kemiğin iliğine yerleştiriliyor. Ameliyattan sonra hastanın eline bir kumanda veriyorsunuz ve ne yapması gerektiğini anlatıyorsunuz. Hasta kendi kendine oraya basarak çivinin uzamasını sağlıyor. Siz uzatmayı bitirdiğinizde kemik zaten kendiliğinden oluşuyor.

HİÇ BELLİ OLMUYOR

Bu dönemde kişi gündelik hayatına devam edebiliyor mu?

Kemik sertleşene kadar tam yük verilmemesine önem veriyoruz ancak yürümesine izin veriyoruz. Kemikleşme olunca da çiviyi çıkartıyoruz ve hasta hayatına devam ediyor.

Bu yöntemin avantajı nedir?

Bu yöntem, daha öncekilere göre daha az komplikasyonu olan bir uygulama. Ayrıca estetik amaçlı düşündüğünüz zaman da diğerlerinden daha avantajlı; çünkü dışarıdan hiçbir şey belli olmuyor.

Her hastaya uygulanabiliyor mu?

Her hastaya uygulayamıyoruz. Öncelikle hastanın kemik çapının uygulamanın yapılabileceği kadar geniş olması lazım. Biz karar vermeden önce hastanın kemik durumuyla ilgili raporu Almanya’ya yolluyoruz orada kişiye özel çivi üretiliyor. Çocuklar dışındaki kişilere uygulayabiliyoruz.

Boy kaç santimden aşağıysa bu operasyon yapılabilir?

Bize başvuran iki grup var birincisi kendi isteğiyle boyunu uzatmak isteyenler. Kişinin boyu 1.90 olabilir ama 2 metre olmak istiyordur. Tıbbi olarak bir gerekliliği yok ama psikolojik olarak kişi kendini kısa hissettiği için Estetik boy uzatma denen bu yöntemi talep eder. Böyle bir durumda sonradan sıkıntı olmasın diye kişiyi öncelikle psikolojik durumuyla ilgili başka birimlere gönderiyoruz... İkinci grupta ise boyu gerçekten kısa olanlar geliyor. Biz kadınlarda 1.45, erkeklerde ise 1.55’in altında olanları kısa boylu olarak tanımlıyoruz. Özellikle cücelik dediğimiz grupta boy 1.10 cm ile 140 cm arasında olmaktadır. Bu gruptaki insanlar gündelik hayatlarında otobüse binmek, tuvalete oturmak gibi eylemlerde bile zorlanırlar. Burada tıbbi zorunluluk söz konusudur. Bizim hedefimiz kişiyi 1.50 cm’ye ulaştırmaktır.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 02:50:30 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek e-book, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek programı, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek oyunları, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek e-kitap, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek download, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek hikayeleri, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek resimleri, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek haberleri, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek yükle, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek videosu, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek şarkı sözleri, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek msn, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek hileleri, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek scripti, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek filmi, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek ödevleri, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek yemek tarifleri, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek driverları, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek smf, Çocuklar Boy Kısalığına Üzülmeyecek gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular