Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü  (Okunma Sayısı: 352 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 07:14:09 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


çocuk ve vitamin - çocuk için vitaminin önemi


Beslenme alışkanlıkları kalp - damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, kanser gibi pek çok hastalıkta önemli rol oynamaktadır. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme birçok kronik hastalıktan korunmada etkili olmaktadır. İleri yaşlarda görülen birtakım rahatsızlıkların temeli henüz küçük yaşlarda iken atıldığı için yaşamın her döneminde besin alımına dikkat etmek gerekmektedir.

Çocukluk döneminde bu konudaki en önemli sorunlar, çocukların yanlış beslenme alışkanlığı kazanmalarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum öncelikle. malnütrisyon denilen yetersiz ve dengesiz beslenmeye yol açmaktadır. Anneler çocuklarının günlük besin ihtiyaçlarını bilmediklerinden ve beslenmeyi karın doyurma olarak düşündüklerinden çocuğu genellikle tek tip besinlerle beslemekte veya besin değeri düşük olanları vererek ihtiyacını karşılayamamasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda çocuğun büyüme ve gelişmesi, yavaşlamakta ve durmaktadır. Hatta kazandığı ağırlığı bile kaybedebilmektedir. Bu yaşlardaki yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda fiziksel gelişimin yanı sıra zeka gelişimi ve öğrenme yeteneklerinin de olumsuz yönde etkilendiği görülmektedir. Daha sonraki yaşlarda çocukların fiziksel gelişimleri beslenme durumlarının iyileştirilmesi ile bir dereceye kadar düzelebildiği halde mental gelişimlerindeki bozukluğun yeterli ve dengeli beslenen çocukların düzeyine erişemediği görülmekte ve bu durum okul çağında kendisini göstermektedir. Bilindiği gibi çocuklarda beyin gelişiminin 1/3'ü anne karnında olmakta, geriye kalan gelişim doğumdan sonra devam etmekte ve 5 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Beyin hücreleri yapıldıktan sonra yenilenmediği için gelişme döneminde yeterli besin sağlanamazsa meydana gelen bozukluk hayat boyu devam etmektedir.

Ailenin kendi çocuğunu başka çocuklarla karşılaştırarak onlara ihtiyacından fazla besin vermesi ya şişmanlık sorununun ortaya çıkmasına veya çocuğun besinlere isteksizlik duymasına ve yemek istememesine yol açmaktadır. Bu bağlamda iştah açıcı şurupların, gereksiz yere verilen vitamin ve minerallerin faydadan çok yarar vereceği aşikardır. Ailelerin çocuk beslenmesi ve besinler konusundaki yanlış batıl inançları ve sosyal adetleri çocuğun yetersiz ve dengesiz beslenmesinin ve bazı besinlere alışamamasının bir diğer nedeni olmaktadır.

Çocuğun iyi davranışlarda bulunduğu zamanlarda dondurma, şeker, çikolata vb. ürünler ile ödüllendirilmesi bazı besinlerin beslenme değerleriyle zıt değerler kazanmasına yol açmaktadır. Çocuğa yemek aralarında bu tür ürünlerin verilmesi çocuğun esas öğünlerdeki besinleri almasını engellemektedir. Böylesi bir durum çocuğun besin değeri yüksek olan alternatiflerden uzak kalmasına, dolayısıyla bazı besin öğelerinin yetersizliğine sebebiyet vermektedir. Örnek olarak A vitamini yetersizliği körlüğe, D vitamini yetersizliği kemik bozukluklarına, demir mineralinin eksikliği kansızlığa… zemin hazırlayabilmektedir. Çocuğun gelişiminde 50’ye yakın türde besin öğesine ihtiyaç duyulduğu hesaba alınırsa, besin çeşitliliğinin önemi çok daha net anlaşılabilir. Beslenme sadece karın tokluğu olarak algılanmamalıdır. 

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü
« Posted on: Eylül 21, 2019, 04:39:45 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü e-book, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü programı, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü oyunları, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü e-kitap, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü download, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü hikayeleri, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü resimleri, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü haberleri, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü yükle, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü videosu, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü şarkı sözleri, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü msn, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü hileleri, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü scripti, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü filmi, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü ödevleri, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü yemek tarifleri, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü driverları, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü smf, Çocuk Gelişiminde Vitaminin Rolü gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular