Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin  (Okunma Sayısı: 425 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 06:52:42 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061
Kanser riski ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere gelişmekte olan sistemlerine zarar veriyor...
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı, ''Çocukların yanında sigara içilmesi çocuk istismarı suçu kapsamında ele alınmalı'' dedi.

Doç. Dr. Abalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuğuna şiddet uygulayan anne veya babanın ruhsal ve bedensel olarak fark edilebilen bir zarar verdiğini ancak yanında sigara içilen çocuğun iç organlarının zarar gördüğünü, bu nedenle görünürde bir zarar söz konusu olmadığı için, çocukların yanında sigara içmenin göz ardı edilen bir istismar şekli olduğunu söyledi.

Yanında sigara içilen çocukların yavaş yavaş zehirlendiğini ifade eden Doç. Dr. Abalı, şöyle konuştu:

''Birçok anne ve baba bilinçsiz bir şekilde çocuklarını sigara dumanına ve içindeki zararlı maddelere maruz bırakmaktadır. Sigara dumanına maruz kalmak çocuklarda başta kanser riski ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere gelişmekte olan sistemlere zarar veriyor. Ayrıca dikkat ve öğrenme alanlarına bozucu etki yaptığı bilinmektedir. Çocukların hassas ve büyümekte olan hücrelerine ciddi zarar verebilir. Çocuğunu gerçekten seven anne babanın onların yanında sigara içmeyeceğini bilmesi, bilmiyorsa yasaların bunu engellemesi önemlidir.''

Doç. Dr. Abalı, ''Dünya Sağlık Örgütü, çocuk istismarını 'Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum veya devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir' diye tanımlıyor. 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 19, 24 ve 36'ncı maddeleri de çocukların sağlığını tehlikeye atan her türlü etkenden korunmasının gerektiğini vurgular'' diye konuştu.

Çocuk istismarının duygusal, cinsel ve fiziksel olabildiğini söyleyen Doç. Dr. Abalı, ''Fiziksel istismarda doğrudan fiziksel bütünlüğüne ve sağlığına zarar verme söz konusudur. Zehirlemek suretiyle çocuğun gelişimine ve sağlığına zarar verilmesi de bu kapsama girebilir. Son yapılan bilimsel çalışmalarda, evde sigara içilmesinin çocuklara dönük riskleri vurgulanmaya başlanmıştır. Ancak hala yeterli bilinç oluşmamıştır. 'Çocuğumu seviyorum' diyen her anne baba sigarayı bırakmalıdır'' dedi.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 02:37:34 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin e-book, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin programı, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin oyunları, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin e-kitap, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin download, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin hikayeleri, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin resimleri, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin haberleri, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin yükle, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin videosu, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin şarkı sözleri, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin msn, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin hileleri, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin scripti, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin filmi, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin ödevleri, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin yemek tarifleri, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin driverları, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin smf, Çocuğunuzun Yanında Sigara Içmeyin gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular