0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi  (Okunma Sayısı: 458 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 07:07:07 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi - Çocuklarda Tatil


Tatilde evden çıkmayan çocuk bir sorunun habercisi olabilir
Çocuklar değişik ruh hallerini, kendilerine özgü bazı şifreler eşliğinde dile getirebilirler. Örneğin; “Sıkıldım“ diyen bir çocuk aslında karşısındakine “Benimle oynamanı istiyorum“ der. Ayrıca yaşıtlarıyla eğlenmek yerine devamlı evde vakit geçiren gençlerde de; arkadaşlık ve sosyal ilişki kurma güçlüğü gibi sorunlar olabilir..

Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan; hem çocukların, hem de anne-babalarının tatil dönemini en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceklerini anlattı.

Okulda başarılı olan bir çocuğun tatil programıyla, başarısız olanın programı aynı mı olmalı?
Okulda başarısız olan çocuğa dinlenmesi için gerekli tatil döneminde, ders çalıştırmaktan çok neden başarısız olduğunun değerlendirmesi yapılıp, nedenleri ve çözüm yollarının bulunması gerekir. Dinlenme, yeni öğretim dönemine hazırlanma ve aile ilişkilerini geliştirme amaçlı tatil döneminin ders çalışma ile geçirilmesini ne başarılı çocuklar için, ne de başarısız çocuklar için önermiyoruz. Ancak ilkokul birinci sınıfta okuma-yazmayı sökmede zorlanan çocuklarda, onların da zevk alabileceği şekilde bu becerilerinin gelişmesine katkıda bulunulabilir.

Bu tatiller çocukların başarılarını arttırmak amacıyla değerlendirilebilir mi?
Tatil süresi çocuk için belli bir dinlenme, tekrar enerji toplama ve başka alanlara yöneltilerek ders stresinden uzaklaştırma amacıyla değerlendirilmeli. Böyle olduğu zaman yeni döneme başlayan çocuk daha enerjik daha istekli olabilir. Burada amaç; tatil süresince stresli ders ve sınav ortamından uzaklaşarak dinlenme, gerekli enerjiyi toplama olmalıdır.

Tatil süresince ailelerin çocuklarıyla birlikte belirli zaman dilimlerinde bir araya gelerek ders çalışması doğru mu?
Ailenin çocukla birlikte ders çalışmasını okul zamanında bile önermiyoruz. İlkokul birinci sınıftan itibaren çocuğun derslerini kendi kendine yapması teşvik edilmeli. Ancak bilemediği bir soruda yanıt vermesine yardım edilebilir veya düzenli bir şekilde, belli saatlerde ödev başında durması sağlanabilir. Eğer birinin çocuğa dersleri konusunda destek vermesi gerekiyorsa, bunun aile bireyleri dışından biri olması önerilir. Bu çocukla aile bireyleri arasında çatışma çıkmasını engeller.

Tüm tatil zamanını çocuklar aileleriyle mi geçirmeli?
Tatiller aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve anne-baba ile birlikte geçirilen zamanı arttırma açısından önemlidir. Özellikle çalışan anne ve babaların izin dönemlerini çocuklarının tatil döneminde kullanması çocuklarla iletişimi arttırarak, sorunun kaynağının birlikte değerlendirilmesine yardımcı olur. Ancak çocukların bireysel programlara gönderilmesi de aslında son derece yararlıdır. Çocuğun anne-babasından ayrı kalabilme, yaşıtları ile iletişim kurma becerilerini geliştirmek için bir haftalık kamp programları önerilebilir. Ancak Türkiye’de bunlar için yeterli imkân olmayabilir. Tatil zamanlarında çocuklar bazen yapacak şey bulamayıp sıkılabilirler. Tatilin başlangıcında görülen heyecan, heves geçmeye başlayınca yapacak yeni uğraş ve aktivitelerle vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerini sağlamak gerekir. Okul zamanında çocukların hayatına rutinler hakimdir ve çocuklar serbest zaman geçirme fırsatını çok fazla bulamazlar. Ayrıca anne-babalar da çocuklarıyla birlikte vakit geçirme olanağını pek fazla bulamazlar. Tatiller, anne-babalar için çocukları ile birlikte olmaya öncelik verebilecekleri ve birbirlerini daha iyi tanımak, anlamak ve birbirilerinin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirebilecekleri bir fırsat olabilir. Çocuklar anne-babaları ile birlikte bir şeyler yapmaktan hoşlanırlar. Mümkünse tatilde hem her bir çocuğunuzla baş başa, bireysel olarak vakit geçirmek, hem de aile olarak hep birlikte vakit geçirmek için gerekli düzenlemeleri yapın. Bu çocuklarınızla ilişkilerinizi geliştirmenize ve çocuğun öz saygısının artmasına yardımcı olacaktır.

Çocukların sıkılmasını önlemek özel programlar mı yapmak gerekli?
Çocukların sürekli eğlendirilmelerinin gerekmediğini unutmayın. Sadece bir yer değişikliği veya birkaç öneri, kendi başlarına da gayet yaratıcı olmaları ve eğlenmeleri için yeterli olabilir. Bazen çocuklar “Sıkıldım“ dediklerinde aslında “Benimle oynamanı istiyorum“ demek istemektedirler. Her gün için çocuğun ilgisini çekecek ve olmasını bekleyeceği tek bir aktivite belirlemek sıradanlığın oluşmasını engeller.

Çalışan aileler için ne öneriyorsunuz?
Çalışan aileler aslında çocuklarının tatil süresini onlarla geçirmek için mümkünse izne ayrılabilirler. Eğer öyle imkan yoksa mutlaka çocuğun güvenilir bir erişkin ile geçirmesi sağlanmalı. Çocuk evde yalnız kalabilecek yaşta bile olsa tatil döneminde bir erişkinin sorumluluğu ve ilgisi gereklidir. Ergenlik döneminde bile bu tutumu öneriyoruz. Bu gözleme, kısıtlama şeklinde olmamalıdır, ancak yönlendirici olmasında yarar vardır. Çalışan anne ve babalar için tatil döneminde anneanne, babaanne gibi aile büyüklerinin yanına gönderilmesi de çocuğun onlarla yakın ilişkiler kurması, annebabadan ayrılık deneyimini yaşaması açısından faydalı olur.

Tatil boyunca evden çıkmak istemeyen odasında geçirmek isteyen çocuklar için ne yapılabilir?
Bu durum aslında çocuğun sosyal ilişkilerinde bir sorun olduğunu gösterir. Özellikle ergenlik döneminde yalnızlığın tercih edilmesi çok sağlıklı görülmemektedir. Yine bunun nedenleri üzerinde değerlendirme yapmak gerekir. Bu durum devam ediyorsa, ailenin ’dışarı çık’ diye yapacağı baskı çok işe yaramaz. Bunun yerine nedenini bulması önemlidir. Örneğin devamlı evde bilgisayar oynayan, yaşıtları yerine bilgisayarla vakit geçiren gençlerde arkadaş ve sosyal ilişkileri kurmada zorluk sık rastlanan bir durumdur.

Tatil programını çocuklar kendileri yapabilirler mi?
Hangi yaşta olursa olsun onların fikri alınmalı, onların seçimine değer verilmeli. Ailenin şartlarına göre uyarlama yapılabilir ama tatil süresince çocukların hiç yapmak istemedikleri şeylere zorlanması doğru değildir

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi
« Posted on: Eylül 23, 2020, 05:14:17 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi e-book, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi programı, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi oyunları, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi e-kitap, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi download, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi hikayeleri, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi resimleri, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi haberleri, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi yükle, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi videosu, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi şarkı sözleri, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi msn, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi hileleri, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi scripti, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi filmi, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi ödevleri, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi yemek tarifleri, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi driverları, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi smf, Çocuğunuz Tatilde Hep Evdemi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular