0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı  (Okunma Sayısı: 527 Kere Okundu.)
« : Şubat 23, 2012, 07:40:06 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Duruş ve hareketler: Çocuk dokuzuncu aya doğru elleri ve ayakları üzerinde yürümeye başladığı zaman, o kadar mutludur ve hünerinden o denli övünç duyar ki, hemen yeni denemelere girişir ve bir ay içinde bütün evin içini dolaşacak duruma gelir. Bazı çocuklar bir bacakları üzerine oturup öbür bacaklarıyle kendilerini iterek hızla yer değiştirmeyi başarırlar.

Bebek, oyun bahçesinde rahatlıkla hareket eder. Başlangıçta, elleriyle tutunarak acemi adımlarla bahçe çevresini dolaşır. Sonra giderek alışkanlık kazanır; kol ve bacak hareketleri arasında zaman uyumu yaratmayı başarır. Tek başına yürümeyi göze almadan önce, dengesini dener. Çocuğa cesaret vermek için, bahçenin karşı tarafına geçip, çotuğa sevdiği bir oyuncağı gösterin. Çocuk oyuncağı almak için yürümek isteyecektir. Eğer yürümezse zorlamayın. Çocuk yapabileceğine inandığı zaman, kendiliğinden yürüyecektir.

Bazı çocuklar bir yaşına girer girmez yürürler. Erken yürüyen bu çocuklar sendelerler; denge sağlamak için, bacaklarını biraz açık tutarlar. Sonraları bacaklarını bitiştirmeyi, ayaklarını birbirine yaklaştırmayı öğrenirler. Bu yürüme denemelerinde kolların büyük yardımı olur. Bebek önceleri kollarından ip cambazı gibi denge öğesi olarak yararlanır. Düşme durumunda kendini korumak için kollarını her an öne doğru uzatmaya içgüdüsel olarak hazırdır. Çocuğunuz yürümeye karşı belirgin bir istek göstermezse, endişelenmenize hiç gerek yoktur. Çünkü, çoğu çocuklar ancak on dört aylık olduktan sonra yürürler.

Bu dönemde çocukların el hareketleri giderek daha belirgin, daha düzenli olur. Çocuk küçük nesneleri tutmayı başarır. örneğin, eline içi kürdan dolu açık bir kutu verilirse, kutuya bakar, önce birkaç tane, daha sonra da yalnız bir kürdan alır. Bir topu yerde yuvarlayıp peşinden koşarak eğlenir. Ağzı hâlâ nesneleri tanımak için kullandığı bir organ olma niteliğini sürdürür. Gördüğü nesneleri elleriyle iyice yokladıktan sonra, elde ettiği ilk izlenimin doğru olup olmadığını anlamak için onları ağzına götürür.

Bu yüzden, çocuğun eline ancak yapım malzemesi kesinlikle zararsız ve hiç bir parçası kopmayacak oyuncaklar verilmelidir. Böylece, oyuncağı ağzına götürünce herhangi bir tehlikenin meydana gelmesi önlenmiş olur. Hareket artık çocuğun gün boyunca ilgilendiği başlıca amaçtır. Hareketlilik bebek için büyük manevî doyum sağlar ve onu durmadan yeni gerçeklerle karşılaştırır. Bu çağdaki bir çocuk hareket etmeye karşı isteksiz görünürse, anne babalar zaman geçirmeden çocuğu bir sinir hastalıkları uzmanına göstermelidirler.

Görme ve dil : Bebekte görmenin, gelişimin hangi evresindebilinçlendiğini saptamak güç değildir. Annesi bir oyuncak gösterip, sonra onu daha büyük bir nesnenin arkasına saklarsa, çocuk oyuncağı bulmak için engelin çevresini dolaşır. Bu deney, görme algılarını belleğinde korumaya başladığını tanıtlar. Bir televizyon akısının karşısına oturtulduğunda, görüntülerin hareketini birkaç dakika hiç bir şey anlamadan ilgiyle seyreder, filme neşeli bir müzik eşlik ettiğinde ise sıçrayarak, küçük çığlıklar atarak görüntünün hareketlerine katılır.

Bazen çocuğun gözleri şaşı bakabilir. Bu durum süreklilik göstermezse, endişelenmeye gerek yoktur. Bebeklerde şaşılık olağandır ve çocuğun gözlerini belli bir nesneye yöneltmekte güçlük çekmesinden ileri gelmektedir. Şaşılık üç yaşına doğru kendiliğinden kaybolacaktır. Buna karşılık, şaşılık süreklilik gösterirse, bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Gerçek şaşılık söz konusuysa, tedavi gerekecektir. Hatta doktor gözlük kullanılmasını önerecek ve düzenli göz jimnastiği alıştırmaları yapılmasını öğütleyecektir.

Dil konusuna gelince; çocuk dudaklarını ye damağını kullanarak oluşturduğu heceleri tekrarlayarak “baba”, “anne” gibi sözcükleri doğru olarak söylemeyi öğrenmiştir. Ama bu sözcükler bebek için henüz bir anlam taşımaktan uzaktır. Bebek bu sözcükleri anneyi, babayı, biberonu yada o an dikkatini çeken herhangi bir şeyi ifade etmek için ayırt etmeksizin kullanır. Uzun süre babasına bakıp, sevinçle “anne” diye hayfcırırsa, hiç şaşmamak gerekir. Çabuk gelişen çocuklar ise, bir kadın resmi gördüklerinde “anne” derler. Bu dönemde, çocuk kızgınlığı ya da sevinci belirten sözcükler kullanmaya başlayabilir.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı
« Posted on: Eylül 19, 2020, 03:14:22 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı e-book, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı programı, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı oyunları, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı e-kitap, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı download, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı hikayeleri, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı resimleri, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı haberleri, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı yükle, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı videosu, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı şarkı sözleri, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı msn, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı hileleri, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı scripti, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı filmi, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı ödevleri, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı yemek tarifleri, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı driverları, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı smf, Çocuğun Onuncu Aydan On Ikinci Aya Kadar Olan Yaşamı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
ONUNCU YIL MARŞI
Şanlı Mehmetciklerimiz Genel
BluewateR 7 4599 Son Mesaj Temmuz 07, 2014, 08:04:27 ÖS
Gönderen : tumbulummm
Sokak Yaşamı « 1 2 »
Fotoğrafçılık
Robert 11 1936 Son Mesaj Mart 04, 2012, 11:12:10 ÖÖ
Gönderen : Melsa Cns
Internet Olan Heryerden Ulaşabileceğiniz Ikinci Bir Bilgisayarınız Olsun Istermi
Program Anlatımları
By.CeZa 5 1900 Son Mesaj Kasım 26, 2009, 03:06:13 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Yaşamı Ertelemeyin..
Hayata Dair.
exilant 6 1290 Son Mesaj Ocak 15, 2013, 07:43:07 ÖS
Gönderen : kaspersquas
Ikinci Yeni Şiiri Ve Ikinci Yeniciler
Edebiyat
harded 7 3331 Son Mesaj Mart 27, 2014, 02:11:45 ÖS
Gönderen : xyll


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular