Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz  (Okunma Sayısı: 366 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 07:09:57 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Çocuğumuzu Şımartıyor muyuz - Çocuklarda Şımartılmak - Şımarık Çocuk


Yazar ve psikolog Joanne Good bu konuda şunları yazıyor;

Şımartmak, velinin çocuğundan yetenekleri çerçevesindekileri yapmasını istemeyişinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla çocuğun hatalardan öğrenme şansı elinden alındığından, doğru davranış öğrenemiyor. Bunun sonucunda da temel yaşam yetenekleri edinemeyen çocuk karakter bozuklukları sergiliyor.

• Çocuğa iyilik ve yardım yaptıklarını sanarak, Onları kendi uzantılarıymış gibi düşünerek davranan velilerin farkında olmadan;
• Zamanı gelen basit yetenekleri edinemeyişten dolayı çocukta kendine güvensizlik,
• Davranışlarının sonucuna katlanmak gibi bir durum yaratılmadığından çocuğun sınırlarını bilemeyişi,
• Henüz erişmemesi gereken haklara sahip olduğunu varsayması (örneğin yaşına uymayan filimleri seyredebileceğini düşünmek gibi),
• Kabahati başkalarına atmak eğilimi (“Ben yapmadım!“ sendromu) gibi bir çok hatanın başlatılmasına sebep oluyor diyor.

Çocukların, yetenekleri seviyesinde bir şeyler yapmalarını istemek, karakterlerini kuvvetlendirecekse, niçin uygulanmıyor?

Bunu uygulamayan veliler, çocuklarının yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışırken farkında olmadan başka yanlışları da doğuruyor. Örneğin çocuk birinin malına zarar verdiğinde ceremesini çekmesi yerine velinin hatayı üstlenip zarar - ziyanı karşılamaya çalışması durumundaki gibi. Çocuk bu hatadan öğrenme şansından mahrum bırakılıyor ve karakter bozukluğuna temel atılıyor.

Farkına varmadan şımartmalar çok yaygın.
Farz edin masa kurulacak. Bu okul öncesi yaştaki bir çocuktan bile istenebilecek bir katılım. Veli kaşığın masadaki konumu uzerinde titizlik etmekle çocuğun bu katılımının önüne geçebiliyor. Oysaki temeller yerleştirilirken detaylar sonraya bırakılmalı. İlk zamanlar kaşığın çocuk tarafından masaya getirilmiş olması yeterli olmalı. Anne, baba dayanamayıp masayı kendileri kuruyorsa, işte bu şımartmadır.

Çocuk, günden güne yeteneklerini geliştiremediğinden geri kalacak, kendine güveni olmayacak ve anne/baba çocugun ne kadar yeteneksiz olduguna, yönlenmediğine söylenmekle işi daha da kötüye götürebilecek. Sonuçta çocuk kızgın, aklı karışmış ve işbirliğinde bulunmak istemeyen biri olacak.

Çocukta şımarıklılık başlatmamak için tutarlı velilikle çocuğun yetenekleri çercevesinde yapabileceklerine izin verilmesi öneriliyor.

“Çocuğun kendisi için yapabileceklerini asla siz üstlenmeyin“. Veli olarak ortadaki işi daha düzgün ve çabuk yapabileceğimizin tuzağına düşmeyelim.

Cocuklara aile icinde sorumluluklarını ve üzerine düşen ev işlerini bildirmek ve bunların çocuk tarafından yapılmasını takip etmek, çocuğa iyi bir karakter ve temel yaşam yetenekleri kazandırır.

Yedi yaşında bir çocuk velisi tarafından görevlendirildiğinde yemek masasını silmek istemiyorsa, işi zevkli bir hale getirmeye çalışmalı. Örneğin bir hava spreyli plastiğe su koyulup, eline bezle birlikte verilmeli. İş hem kolaylaşmış hem de zevkli hale gelmiş olacaktır.

Çocuğun yetenekleri henüz işi tamamen üzerine almaya yetmiyorsa veli yanında eşlik etmeli. Spor ve müzik gibi heveslendiricilerle çocuk beceriye yönlendirilmeli.
Ailecek serbest vakit geçirmenin temelinde aile bireylerinin takım halinde işbirliği yapmaları gerekçesi çocuklara sık sık hatırlatılmalı.

Ayrıca çocuklara çok vermenin kaliteyle eş değer olduğu yanılgısına da düşülmemeli.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz
« Posted on: Eylül 18, 2019, 12:56:16 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz e-book, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz programı, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz oyunları, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz e-kitap, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz download, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz hikayeleri, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz resimleri, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz haberleri, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz yükle, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz videosu, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz şarkı sözleri, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz msn, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz hileleri, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz scripti, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz filmi, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz ödevleri, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz yemek tarifleri, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz driverları, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz smf, Çocuğumuzu Şımartıyor Muyuz gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular