Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi-  (Okunma Sayısı: 426 Kere Okundu.)
« : Ağustos 12, 2008, 11:59:24 ÖÖ »

kFi
*
Üye No : 3437
Yaş : 24
Nerden : Tokat
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 6752
Mesaj Sayısı : 10.935
Karizma = 15564


1907 yılında Mustafa Kemal arkadaşlarıyla birlikte, ülke sorunlarını konuştuğu bir toplantıda kendisinin çizmiş olduğu ilginç bir harita çıkartır. Orada bulunanların anlattıklarına göre haritanın, Osmanlı İmparatorluğu'nun o zamanki sınırları ile hiç bir ilgisi yoktu. O zaman hiç bir anlam verilemeyen bu harita, şimdiki Türkiye Cumhuriyeti'nin Haritası idi.

Haritada bugünkü sınırlarımıza uymayan sadece küçük bir fark vardı: Atatürk'ün bizden ayrılmasını istemediği ve bir türlü razı olmadığı Kerkük'ü de Türkiye topraklarına katmıştı. Daha sonraları Kurtuluş Savaşı kazanılınca, İsviçre'de yapılan Lozan Antlaşması ile Türkiye Kerkük'ten çıkan petrol hakkını satmak zorunda kalmıştır.

Mustafa Kemal geleceği bilme gücüne sahip olmasaydı bu haritayı çizebilmesi mümkün değildi. Haritanın çiziliş tarihi olan 1907 yılında henüz daha II. Abdülhamit Osmanlı İmparatorluğu'nun padişahıydı. Gittikçe güçsüzleşen Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarında gözü olan ülkeler, saldırıya geçmek için uygun zamanı beklemekteydiler.

1911 yılında İtalyanlar Trablusgarp'a saldırırlar. Osmanlı devleti onunla ilgilenirken, bir yandan da İtalyanlar oniki adayı işgal ederler. Arkasından Balkan Savaşı kopar. Osmanlılar'ın eski komşuları Sırbistan, Bulgaristan, Karadağ ve Yunanistan birleşerek saldırıya geçerler. İki cephede savaşmak zorunda kalan Osmanlı Devleti İtalyanlar ile antlaşma yapar. Ve Trablusgarp'ı bırakmak zorunda kalır. Bu sırada Balkan Devletler'i Edirne'yi alır. Daha sonraları birbirlerine düşen Balkan Devletleri'nin bu durumundan faydalanın Osmanlı Devleti Edirne'yi geri alır. 1913 yılında imzalanan "Bükreş Antlaşması" ile Osmanlı Devleti Trakya ya kadar geri çekilir...

Atatürk'ün çizmiş olduğu haritanın bir bölümü böylelikle gerçekleşmiş olur... Daha sonraları çıkan Birinci Dünya Savaşı sonunda birçok topraklar kaybedilmiştir. Arkasından da Anadolu da işgal edilince, düşman esareti altında yaşamamak için başlatılan Kurtuluş Savaşı sırasında ilk önce Türkiye'nin bu günkü Doğu sınırı çizilir. Bunu, Güneydoğu illerimizin bu günkü sınırının çizilişi izler. En sonunda düşmanın İzmir'den denize dökülmesiyle birlikte; Türkiye Cumhuriyeti'nin, 1907'de Mustafa Kemal tarafından çizilen harita ortaya çıkar.

Bütün bu gelişmelerden sonra şunu kesin olarak görüyoruz ki, Mustafa Kemal çıkacak savaşları sonuçlarıyla birlikte bilmekteydi. Yıllar öncesinden çizmiş olduğu harita bunun en büyük kanıtıdır.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi-
« Posted on: Aralık 07, 2019, 10:21:35 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- e-book, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- programı, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- oyunları, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- e-kitap, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- download, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- hikayeleri, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- resimleri, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- haberleri, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- yükle, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- videosu, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- şarkı sözleri, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- msn, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- hileleri, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- scripti, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- filmi, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- ödevleri, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- yemek tarifleri, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- driverları, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- smf, Çizdiği Türkiye Haritası -atatürk'ün Gizemi- gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türkiye Karayolları Haritası
Ş T U Ü V Y Z
BluewateR 4 2893 Son Mesaj Nisan 20, 2008, 11:25:48 ÖS
Gönderen : xxRuzqaRxx
Türkiye Karayolları Haritası 2008 Full
Ş T U Ü V Y Z
Musty* 5 1675 Son Mesaj Kasım 06, 2009, 10:56:08 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Sağ Elim - Atatürk'ün Gizemi-
Tarih
kFi 0 728 Son Mesaj Ağustos 12, 2008, 12:02:24 ÖS
Gönderen : kFi
Türkiye'nin Teknoloji Haritası Çıkarılıyor
Güncel Haberler
İCTİON 0 367 Son Mesaj Eylül 27, 2011, 11:02:58 ÖÖ
Gönderen : İCTİON
Atatürk Bölümü Ve Türkiye Tarihi
Atatürk Köşesi
Asortik Hatun 0 479 Son Mesaj Haziran 10, 2013, 10:01:11 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular