0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çift Jandarma / Şavşat Atabarı  (Okunma Sayısı: 1248 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2013, 01:39:37 ÖÖ »
Avatar Yok

alimurat1903
*
Üye No : 129104
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


çift candarma geliyor lo
kaymakam konağından
fiske vursam kan damlar lo
o yarin yanağından

haydi malım, haydi canım
şinanay aslan yarim
kurşun attım havaya lo
dolana yar dolana

ben burda israr eyledim...
sen orda sallanmaya
zeytin yaprağı yeşil..
altında kahve pişir

ben sana mal olamam..
var aklın başa devşir

Şavşat Barı, genellikle türküsü söylenerek oynanan diğer bar türlerinden, üç ayak,ağır bar gibi isimler altında toplanıp oynanan bir oyundur.

Oyunun bulgusu ise, çok eski tarihlere dayalı bir aşk öyküsüdür. İki genç arasında büyük bir aşk başlar. Bu karasevdayı bilmeyen kalmaz. Birçok insan, bu gençler için nağmeler yapıp türküler söylerler. Artık kızı istemenin zamanı gelmiştir. Genç oğlan, kızı istetir; ancak, kız babasının kesin razılığı olmaz. Herşeye rağmen geri çevirir. Kızını bir başkasına (Beşik kertmesi) sözlemiştir. Bahar ayları gelince köylerden, yaylalardan göç başlar. Bu göçler halk arasında büyük eğlencelerle tertiplenir.; bunlarda yer yer isimlendirilir. Bu mevkideki ismi ise (Vargoda) yayık yaylamak, yayla zamanı eğlenceleri olarak bilinir. İşte bu tarihlerde, genç oğlan,sevdiği kızın verileceği genci vurur ve köyden kaçar. Köy halkının yaylaya çıkmasını bekler ve o gün gelir. Köy halkı, binbir eğlence masallarıyla göçe koyulur. Uzunca bir yol aldıktan sonra, ilk konaklayacakları mevkiye gelirler. O düzlüğün, yani mevkinin ismi (Vaket)’tir. Vaket’e gelirler. Genç oğlan, sevdiği kızında orada olacağını bildiğinden, bunu takip eder. Köy halkı burada eğlenmeye başlar. Davul,zurnalar çalınır;türküler söylenir.; oynanır; koçlar kesilir; kebaplar vurulur; yiyilip içilir. Genç oğlan, halkın arasına gelir; uzaktan sevdiği kızı gözler,kızda sevdiğini görür ama, bir türlü yaklaşamazlar. Bakışıp hasret giderirler. O arada genç kız, birde ne görsün, karşıdan iki jandarma geliyor; sevdiğini götürecekleri genç kızın içine doğuyor. Genç kız, acılar ve üzüntüler içerisinde ağlayarak jandarmanın görünmesiyle ağıt yakarak bu türküyü söylüyor ve ağlıyor.

Oyunun türkü sözlerinde ise, Çift jandarma geliyor kaymakam konağından, Fiske vursam kan damlar, kırmızı yanağından,böyle esinlendiği gibi birde, Cebi dolu paketi, giyme yeşil caketi, Yar Allah’ın seversen, gel dolanak Vaketi’nde ise sevdiği genç, yeşil bir ceketle oraya gelir; bu, tanınırsın anlamında. Gel dolanak vaketi ise, kaçmak anlamında sevdiği gence çağrı yaparak söylenen bir türküdür.

Daha sonra bu öyküyü yaşayanlar, gençlere atfen ve hatırlamak, yaşatmak maksadıyla halk arasında türküsü söylenip oyuna dökmüşlerdir. Oyun, halk arasında sıkça oynanan bir oyundur. Belli bir sayı sınırı yoktur; kız-erkek genelde karma olarak oynanır. Oyun, çizgi ile başlayıp yarım daire sağ yay üzerinde oynanır.

ALINTI
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Çift Jandarma / Şavşat Atabarı
« Posted on: Kasım 26, 2020, 02:52:28 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çift Jandarma / Şavşat Atabarı e-book, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı programı, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı oyunları, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı e-kitap, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı download, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı hikayeleri, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı resimleri, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı haberleri, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı yükle, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı videosu, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı şarkı sözleri, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı msn, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı hileleri, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı scripti, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı filmi, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı ödevleri, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı yemek tarifleri, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı driverları, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı smf, Çift Jandarma / Şavşat Atabarı gsm
Yanıtla #1
« : Haziran 20, 2014, 08:37:12 ÖS »
Avatar Yok

ezohips
*
Üye No : 151584
Nerden : Bursa
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 25
Karizma = 0


hikaye için teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Jandarma
Şiir Köşesi
Furkan 0 692 Son Mesaj Ağustos 06, 2008, 03:17:05 ÖS
Gönderen : Furkan
Jandarma
İ - J - K
mEkansIz_qEnc 1 558 Son Mesaj Haziran 13, 2010, 12:50:36 ÖÖ
Gönderen : Yıldızım
Nedret Ural Şavşat Türküleri 2008
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 2 9328 Son Mesaj Ocak 09, 2015, 08:04:43 ÖS
Gönderen : alperen11
Şavşat Devlet Hastanesi
Sağlık Kuruluşları
Honey_Face 0 487 Son Mesaj Ocak 22, 2013, 09:05:01 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Jandarma Tır'larda Arama Yapıyor
Güncel Haberler
imge34 1 375 Son Mesaj Ocak 20, 2014, 06:24:24 ÖS
Gönderen : hülya macit


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular