0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor  (Okunma Sayısı: 951 Kere Okundu.)
« : Mayıs 01, 2010, 08:12:12 ÖS »

-LoSS AnGeL-
*
Üye No : 12693
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5276
Mesaj Sayısı : 23.371
Karizma = 45516
Mermerler Otomotiv Genel Müdürü Murat Mermer, Çin'li Chery ile Türkiye'de otomobil fabrikası kurma planlarının çok  yüksek  ihtimalle gerçekleşeceğini belirtti.

Kuracağı fabrika için yaklaşık 2 yıldır Sakarya’da yoğunlaşan ancak gelen diğer tekliflere de kayıtsız kalmayan Çinli şirket ve Türk ortağı Mermerler, yatırım için net konuşuyor. Chery’nin Başkan Yardımcısı Zhou Biren, ”Türkiye’den Avrupa’ya açılacağız. Türkiye, Avrupa’daki en önemli stratejik noktamız.” dedi. Mermerler Otomotiv Genel Müdürü Murat Mermer de “Yüzde bir milyon bu iş oluyor, bu konuda iddialı konuşuyorum. Her şey planlandı. Şu an son detaylar üzerinde görüş alışverişi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 Bu yıl 11. düzenlenen Pekin Atuoshow’da  gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Biren ve Mermer, Türkiye’ye kurmayı planladıkları fabrika konusunda kararlı olduklarını söyledi. Chery Başkan Yardımcısı Zhou Biren, ürettikleri araçların başta güvenlik olmak üzere bütün testlerden başarı ile geçtiğine işaret ederek, araçlarını  yeni teknoloji ile üretmeye devam ettiklerini vurguladı. Fabrikanın kurulacağı  ülke  konusunda Türkiye dışında başka alternatifleri olup olmadığının sorulması üzerine Biren, özellikle gümrük konularında sorun yaşamamak için serbest bölgesi olan ülkelerle çalışmalar sürdürdüklerini kaydetti. Türkiye’nin, Gümrük Birliği’ne dahil olması ve lojistik maliyetinin diğer ülkelere göre çok daha düşük olmasının kendileri için avantaj olduğunu vurguladı.   

Fabrikanın Türkiye’de kurulması halinde Chery’nin A3 ve G3 serisi otomobilleri ile Rely modeli Türkiye’de üretilecek. Türkiye’yi Avrupa’ya açılan bir kapı olarak gördüklerini belirterek, ”Türkiye Avrupa’daki en önemli stratejik noktamız. Chery buna çok dikkatle bakıyor ve özel bir durum olarak inceliyor. Mermerler Otomotiv ile birkaç senedir Türkiye’de kurmayı planladığımız fabrikanın projesi üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’deki yatırım için koşulların oluşması gerekiyor. Yatırımla ilgili son olarak bir fizibilite çalışması yapıyoruz. Siz de takdir edersiniz ki bu tür yatırımlar çok büyük yatırımlardır. Fizibilite çalışmasını çok dikkatli bir şekilde yürütmeliyiz.” diye konuştu.

Küresel krize rağmen Çin’in yakaladığı büyüme ve otomotiv sektörünün gösterdiği başarı ile ilgili olarak öngörülerini de paylaşan Zhou Biden, krizin dünya çapında giderek etkisini yitirdiğini, kendilerinin de bunu takip ettiğini, yaşanan dar boğazı aşmak üzere olduklarını, haziran sonunda yeni modelleri Türkiye’ye götürüp 2011 model olarak piyasaya sunacaklarını dile getirdi.

“FABRİKA YÜZDE BİR MİLYON TÜRKİYE’YE KURULACAK”
 Mermerler Otomotiv Genel Müdürü Murat Mermer de fabrikanın Türkiye’ye kurulacağına olan inancını, “Yüzde bir milyon bu iş oluyor, bu konuda iddialı konuşuyorum. Her şey planlandı. Şu an son detaylar üzerinde görüş  alışverişi  yapıyoruz. Son aşamaya geldik. Şu anda fabrikanın kurulacağı yer konusunda çalışma yürütüyoruz.” diye konuştu.

Çin ve Türk ortaklar, kuracakları fabrika için iki yer üzerinde duruyor. Adaylardan Sakarya, rakibi Eskişehir’e göre bir adım önde. Ancak Sakarya’nın Karasu ilçesinde fabrika için düşünülen arazinin ortasında bataklık bulunuyor. Şirketler, bu bataklığın inşaat maliyetini 150 milyon dolar kadar artıracağını tahmin ediyor. Murat Mermer, konunun kısa sürede değerlendirilemeyeceğini, sorunu müzakere ettiklerini söyledi.

Ortaklar ayrıca önümüzdeki günlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir görüşme yapacak. Görüşmede hükümetin vereceği ‘özel’ teşvik konuşulacak. Çin-Türk ortaklığında kurulacak fabrikanın 500 milyon dolara mal olması bekleniyor. Hükümet, 250 milyon doların üzerindeki yatırımlara ‘özel’ teşvik veriyor. Taraflar, bu özel teşvikler konusunu masaya yatıracak. Mermerler Otomotiv Genel Müdürü Mermer, Çinli ortaklarıyla hükümet üyelerini zaman zaman ziyaret ettiklerini ifade ederek, ”Son söz Maliye Bakanlığında. Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün konu ile yakından ilgileniyor. Son olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüşüp konuyu gündeme getirdiğimizde nihai kararın Maliye Bakanında olduğunu söyledi. Kendisiyle teşvik kanunu ile ilgili, özellikle de arsa dışında nelerin verilebileceği konusunu görüştük.” bilgisini verdi.

İstenen bazı koşulların gerçekleşmemesi halinde yatırımın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin sorulması üzerine Murat Mermer, böyle bir durumda yatırımın yerinin değişebileceğini kaydetti. Yeni çıkan teşvik kanununun süresinin yıl sonunda dolduğunu, fabrikayı kuramamaların halinde yatırımın kaçacağını ifade eden Mermer, şöyle konuştu: “Fazla bir süremiz de yok, son noktaya da geldik. Fabrika kurulabilecek alternatif yerler arasında Sakarya dışında şu anda gözüken Eskişehir var. Bazen diğer illerden yatırımı kendi bölgelerine çekmek isteyenler gelip bizimle görüşüyor. Konya, Balıkesir, Mersin’den geldiler. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden birileri bu yatırımı kendi bölgelerine çekmek için uğraşıyor. Türkiye’de kurmayı planladığımız fabrika Avrupa’yı hedefleyen bir merkez, kale olacaksa Avrupa’ya yakın bir noktanın seçilmesi gerekiyor. Bu konuda lojistik çok önemli. Lojistiğin araç maliyetine etkisini değerlendirmemiz gerekiyor.”

Yaklaşık iki yıldır konuşulmasına rağmen yatırımın neden geciktiğinin sorulması üzerine, en önemli unsurun arsa olduğunu belirten Mermer, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na arsa konusunda yaptıkları müracaatta kendilerinden ÇED raporu istendiğini aktararak, şunları söyledi: ”Bakanlıkta bizden arazinin tapusu istendi ve biz bu tapuyu veremedik, çünkü tapuyu alabilmek için de ÇED raporu isteniyor. İki bakanlığın arsa konusunu değerlendirip görüş birliğine varması gerekiyordu. Geçen hafta bize iyi haberi verdiler, sorunu kendi aralarında çözmüşler. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, arazinin tahsis belgesini verdi, bunun ardından ÇED raporuyla ilgili çalışmayı yapacağız. Tabii ÇED raporu ile de iş bitmiyor. Raporu alabilmek de 6 ile 8 ay sürüyor. Olayı ciddi şekilde yürütüyoruz. Sakarya’daki arazide geçmiş yıllarda başka yabancı yatırımcılar da yatırım yapmak istenmiş ama ÇED raporuna takıldıkları için yatırım başka illere kaymış. Bu önemli yatırım sürecini göz önünde bulunduruyoruz. Aksaması durumunda bir B planımız da mevcut.”

FARİKA KURULUNCA CHERY DAHA DA UCUZLAYACAK
Murat Mermer, fabrikanın Türkiye’de kurulması halinde motor ve şanzımanın Çin’de üretilerek Türkiye’ye getirileceğini söyledi ve bu konuda Chery’nin dünyanın sayılı motor fabrikalarından birine sahip olduğunu vurguladı. Fabrikada ilk yılda 20 bin araç üretmeyi, 5 yıl içinde üretim kapasitesini 100 bine çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Mermer, üretimin Türkiye’de gerçekleşmesinin maliyetleri aşağı çekeceğini ve araç fiyatlarının en az yüzde 17 ucuzlayacağını söyledi. Yerli parçaların yoğun olarak kullanılması halinde ise fiyatlardaki düşüşün yüzde 30′lara kadar varabileceğine işaret etti. Mermer, Çin’den Chery dışında da bazı firmaların Türkiye’de yatırım yapmak konusunda kendileriyle görüştüğünü, savunma sanayine ve Chery’ye parça üreten bu firmalarla zaman zaman bilgi alışverişinde bulunduklarını aktardı.

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor
« Posted on: Kasım 28, 2020, 05:35:08 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor e-book, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor programı, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor oyunları, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor e-kitap, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor download, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor hikayeleri, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor resimleri, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor haberleri, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor yükle, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor videosu, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor şarkı sözleri, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor msn, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor hileleri, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor scripti, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor filmi, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor ödevleri, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor yemek tarifleri, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor driverları, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor smf, Chery Türkiye’de Fabrika Kuruyor gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 01, 2010, 08:13:06 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


basariLar diLerim simdiden Gülmek :) hayirLi olsun

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #2
« : Mayıs 01, 2010, 08:18:30 ÖS »
Avatar Yok

Salvatore
*
Üye No : 20592
Nerden : Sinop
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 927
Mesaj Sayısı : 12.208
Karizma = 20483


basariLar diLerim simdiden Gülmek :) hayirLi olsun
Aynen. Gülmek :)
Yanıtla #3
« : Mayıs 01, 2010, 09:31:27 ÖS »
Avatar Yok

sibeL*
*
Üye No : 36722
Nerden : Giresun
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 42
Mesaj Sayısı : 1.124
Karizma = 1026


basariLar diLerim simdiden Gülmek :) hayirLi olsun
Aynen. Gülmek :)

Sadece susuyorum !!!
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular