Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri  (Okunma Sayısı: 329 Kere Okundu.)
« : Kasım 30, 2013, 09:54:11 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160


iyi bir lider nasıl olunur - cengizhan nasıl bir liderdi - cengizhanın başarı taktikleri nelerdir - kişisel gelişim yazıları - başarı taktikleri


Herkesin yaptığını yapmayı bıraktığımız zaman, hep böyle gidenleri böyle gitmemeye doğru sürüklediğimiz zaman, eski köye yeni adet getirdiğimiz zaman hayata ve kendimize daha başka açılardan bakabiliriz. Kendi hayatımda da etrafımdaki özel örneklerde hep sıra dışılığın kazandırdıklarına şahit oldum.

 Tarihteki önemli insanların başarılarının altında mutlaka bir sıra dışılık vardı. Mesela Cengiz Han tek başına tarihi değiştirken kendinden önce kimsenin yapmaya cesaret edemediklerini yapmıştı. İşte onlardan birkaçı:· Cengiz Han savaşçı kimliği yanında politik, idari ve sosyal anlamda da ülkesini etkileri bugüne dek uzanan pek çok yenilikle tanıştırmış. İşte Cengiz Han’ın bir devlet adamı olarak dünya tarihine etkileri:

 · Geniş sınırlara yayıldığı Moğol İmparatorluğu Rusya ve Çin gibi Asya ülkelerinin kültürlerini derinden etkilemiş. Kontrol altına aldığı her bölgede aristokrasiye son veren Cengiz Han, üstün zekalı ve kabiliyetli kişilerin yönetime geldiği bir idare biçimini benimsedi.

 · Büyük bir posta sistemi kurdu.

 · Abaküs ve pusulanın Asya’da yaygınlaşmasını sağladı.

· Evrensel bir alfabenin yayılması için çalıştı. Okur-yazar olmadığına dair genel bir kanı yaygınken, son bulunan Çin ve Moğol kaynakları Cengiz Han oldukça kültürlü bir adam olduğunu gösteriyor. Cengiz han’ın olduğu kanıtlanan eski bir el yazısının içeriğine bakılırsa, Cengiz Han Tao vaaz metinlerinin bile okuyabiliyormuş.

· Moğol İmparatorluğu’nun İpek Yolunu yeniden inşası çalışmalarında sağladığı politik istikrar Çin, Orta Doğu ve Avrupa arasında seyahat ve ticaretin gelişmesine olanak verdi.

 · Moğolların Asya’da egemen olmasıyla eski Göktürk topraklarında yaşayan Türk boyları Batı’ya göç etmeye başladılar.

 · İşkenceyi yasaklayan Cengiz Han, öğretmenleri ve doktorları vergiden muaf tuttu.

 · Hâkimiyeti altında bulunan kişilere din özgürlüğü tanıdı.

· Koyduğu kuralları Moğolca bir yasa kitabıyla metinleştirdi.

 · Asya’da tek ve büyük bir devletin egemen olmasıyla iktisadi yaşamda önemli değişiklikler meydana geldi. Ülkeler arasında sınırlar ve gümrükler ortadan kalkarken, Asya’nın genelinde ticaret önemli ölçüde canlandı.

· Cengiz Şaman inancına sahip olmakla birlikte, siyasal olarak İslam ülkelerine yakınlaşmasıyla pek çok Moğol İslamiyet’i kabul etti. Böylece Asya’daki dinler mücadelesinde hatırı sayılır bir rol üstlenmiş oldu.

 · Cengiz’in ordusu onluk sistem ve hareketli birliklere dayanıyordu. Onlara, yüzlere, binlere ve onbinlere(tümenlere) ayrılan orduda tümenler birbirlerinden bağımsız olarak hareket etme hakkına sahipti. Cengiz han generalle kendi yetkilerini veriyor ve bu generaller önde bulunan süvarilerle keşfe çıkar, saldırır ve geri dönerlerdi. Asıl birlikse Uygurların yüksek teknolojileriyle donatılmış silahlarla geride beklerlerdi.

 · Askerler savaş sırasında ihtiyaç duyacakları alet ve araçları temin etmekle yükümlüydüler. Yanlarında getirdikleri yüksek rütbeli kumandanlar tarafından kontrol edilirdi.

 · Her askerin birden fazla atı bulunur ve atların yorulmaması için de savaş sırasında değiştirilerek kullanılırdı.

· Erkek askere gittiğinde evde ve askerde onun yerini kadın alırdı.

· Cengiz generallere kendi yetkileri verir, bunlar önde düşmana saldırırken, asıl birlikler ileri teknolojinin kullanıldığı silahlarla geride beklerlerdi.

 · Savaşta askerler yarı aç bırakılırdı. Çünkü tok olan askerin savaşta verimli olamayacağı inancı hakimdi.

 · Savaşta elde dilen ganimetler askerler arasında eşit şekilde taksim edilirdi. Dr. İnanç Yaşayan

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri
« Posted on: Aralık 14, 2019, 07:24:44 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri e-book, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri programı, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri oyunları, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri e-kitap, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri download, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri hikayeleri, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri resimleri, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri haberleri, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri yükle, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri videosu, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri şarkı sözleri, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri msn, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri hileleri, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri scripti, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri filmi, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri ödevleri, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri yemek tarifleri, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri driverları, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri smf, Cengiz Hanın Sıra Dışı Liderlik Becerileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Buda sıra dışı ''Ütü Sporu''
Fotoğrafçılık
By.CeZa 7 1652 Son Mesaj Mayıs 18, 2009, 04:59:33 ÖS
Gönderen : CeRos
En Sıra Dışı Reklam Alanları
Fotoğrafçılık
By.CeZa 7 1636 Son Mesaj Nisan 29, 2009, 11:11:07 ÖS
Gönderen : CeRos
Sıra Dışı Yaşam Becerileri
Serbest Kürsü.
Mavi_Kiyamet 0 675 Son Mesaj Mart 08, 2013, 11:38:51 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Farklı Ve Sıra Dışı Bilgiler
Genel Kültür.
psikoastro 4 1148 Son Mesaj Temmuz 03, 2014, 08:39:36 ÖS
Gönderen : Yiippooo
Denizin Ortasına Inşa Edilen Sıra Dışı Platform
Güncel Haberler
Bendis 0 302 Son Mesaj Haziran 30, 2015, 11:46:18 ÖÖ
Gönderen : Bendis


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular