Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çatışmalı Evlilikler  (Okunma Sayısı: 376 Kere Okundu.)
« : Nisan 29, 2013, 01:30:13 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


evlilikte çatışma - evlilikte geçimsizlik - evlilikte kavga - evlilik bunalımı - evlilikte empati - evlilikte iletişimsizlik - evlilikte çatışmalar - evlilikte kavgalar - kavgalı evlilik - çatışmalı evlilik - mutsuz evlilik


Çatışmalı Evlilikler

Çatışmalı Evlilikler

Belki ilk karşılaşmada aşık olduğunuz, belki yakınlarınızın girişimiyle, belki görücü usulü ile tanıştığınız birisi ile bir birliktelik ve evlilik yaşamaktasınız. Birlikteliğiniz süresince çok harika anlar yaşadınız. Bu anların sonsuza kadar sürmesini arzu edersiniz değil mi?
Başlangıç noktanız her ne olursa olsun, ilişkinizin bir noktasından sonra birlikteliğinizde çatışma yaşamanız birlikte olmanın tuzu biberidir. Kimi çift çatışmalarının bir şekilde üstesinden gelebilirken, kimileri ise ilişkilerinde iyileşmesi zor yaralar açmaya devam edebilir.

Bütün ilişkilerde eşler bir şekilde çatışma yaşarlar. Bazen bu çatışmalar hiç sonlanmayacakmış, sonsuza kadar devam edecekmiş gibi gelir.

Peki neden her şey güzel başladığı halde, bir süre sonra kendimizi kavgaların, suçlamaların, doyumsuzlukların cenderesinde buluruz? Neden bir yanda çocuklarımız, bir yanda kendi ailelerimiz ve kendimiz bütün bu yaşadıklarımıza üzülür ve hiçbir şey yapamaz, yapamayız?

İletişim, duygu düşünce, ve bilginin akla gelebilecek her yolla karşı tarafa aktarılma sürecidir. Bu yüzden iletişim kurduğumuzda paylaşım, öğrenme anlamlandırma sürecinde oluruz. Eşler arasındaki balım cicim ayından sonra yaşanan çatışmalar bu sürecin engellendiği anlardır. Başlangıçta, görme yetimizin geçici bir süre durduğu, büyülendiğimiz anlarda, bize hoş gelen, görmezden geldiğimiz, duygu, düşünce, davranış, kişisel bir özellik, beklenti, bir bütün olarak eşimizin kişiliği, bir süre sonra katlanılmaz hale gelebiliyor.

Bir süre sonra bize kendimizi iyi hissettiren, onunlayken bir bütünüm dediğimiz büyü kayboluyor. İyi gelen her şey bize kötü şeyler hissettirmeye başlıyor.
Nasıl ki flört ederken hiçbir şeyin bilincinde değiliz, ilişkinin içinde ve çatışırken de bilincimiz bulanık oluyor. Bir birimizi duyamaz, göremez ve anlayamaz hale geliriz.

Çiftlere baktığımızda, her birinin tek başına çok harika insanlar olduğunu söyleyebiliriz. Ama birliktelikleri öyle değildir. Sürekli birbirlerini suçladıklarını, aşağıladıklarını, küçük düşürdüklerini görürüz. Hatta bazen biri kendini savunmaktan çaresiz hissedip mümkünse küsüp, iletişim kurmamayı tercih ediyor olabilir.

İlişkinizdeki çatışmalar bu noktaya taşındığında bazen geç kalmış olabilirsiniz birlikteliğinizi kurtarmaya. Adım adım ilerler çatışmalar. İlk kavganızda bir şekilde durumu kurtarabilirsiniz, bir sonrakinde de, ancak daha sonra gelecek olanlara bir önlem alma becerimizi bir şekilde kaybederiz.

İlişkinizdeki Çatışmalarla baş etmede bazı ipuçları:

1. Çatışmayı Soğutun: Sıcak bir tartışma içinde hissederseniz kendinizi, yapılacak ilk ve en etkili davranış, bulunduğunuz ortamdan bir süreliğine uzaklaşmaktır. Küçük bir yürüyüş, bir arkadaşla sıcak bir sohbet sizi sakinleştirebilir. Biraz rahatlamak için derin derin nefefs alarak, bu konuyu daha sonra tartışabileceğinizi aklınıza getirin.
2. Karşılıklı Saygı: İçinde bulunduğunuz durum sizi ne kadar bir birinizden uzaklaştırsa da karşınızdakinin de bir insan olduğu hatırlayın. İnsanoğlunun zayıflık ve zaafı olduğunu aklınızda tutun. Göstermek istediğiniz saygıyı, koşulsuz bir şekilde gösterin. Öfkeli olsanız da kibar olmayı deneyin. Bağırıp çağırmak yerine kibar davranmak sizin kendi duygularınıza dokunmanıza yardım eder. Konu üzerinde sorunları sakince konuşabilecek noktaya geldiğinizi hissediyorsanız başlayın.
3. Önce Kendinizden Başlayın. Tartıştığınız konuda hangi noktalar sizin sorumluluğunuzda? Tartışmaya nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Sorunun çözümü için neler yapabilirsiniz? Özür dilemeniz gerekiyor mu? Bunu nasıl yapabilirsiniz?
Üzgünüm,
Bu benim hatamdı,
Bunu nasıl düzeltebilirim?
4. Bütün Bunlar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz. Sizin bakış açınızla, bu tartışma gerçekten ne hakkındadır? Karşı taraf bu konu hakkında ne diyor, ne düşünüyor? Bir sonuca ulaşmak için ortaklaşa neler yapabilirsiniz?
5. İhtiyaçlar Mı İstekler Mi? Tam olarak ne istediğinizi tanımlayın. ‘Gerçekten benim ihtiyacım olan nedir?’ İhtiyacınızın ne olduğuna ve tam olarak ne istediğinizi karşılaştırın. İhtiyaç demek, onsuz yapamayacağınız demek. İstek daha çok bir seçim demektir. Çözümün anlamı, istediğiniz her şeye ulaşmak olmamalı, fakat ihtiyacınız olana sahip olmak bir umut olmalı. Eğer ihtiyacınız olana ilişkide sahip olamıyorsanız, ilişkinizi gözden geçirmelisiniz.
6. Şefkat ve Empati. Karşımdaki tam olarak ne hissediyor? Eşim, kız arkadaşım, veya erkek arkadaşım ne durumda? Onun gözüyle bakınca ben ne hissediyorum? Bütün bunları düşünürken dürüst olun. Öfkenin altında ne tür duygular olabilir? Buna odaklanın. Korku, nefret, terk edilme, reddedilme, aşağılanma, tam olarak hangi duyguları görüyorsunuz. Bunlar neler? Karşınızdakinin iyi niteliklerine odaklanın, onun amaçlarının neler olabileceğini göz önüne alın.
7. Bilgelik ve güç. Karşınızdakinin en iyi nitelikleri nelerdir? Hangi konuda bilgedir, yeteneklidir, başarılıdır? Herkesin zeki, yetenekli, başarılı olduğu bir konu vardır. Çatışmadan kaçınmak adına bu olumlu niteliklerden nasıl yararlanabilirsiniz? Eşinizden neler öğrenebilirsiniz? Eşinizin hangi olumlu nitelikleri sizin kendinizi geliştirmenize katkısı olabilir. Bunları araştırın.
8. Haklı olma, Mutlu ol. Çatışmanın rüzgarına yelken açarsanız, ilişkinize zarar verir ve sizi yıpratır. Çatışma içinde sen ve eşin bir birinizi yaralarsınız. Hele hele sen haksızsın ben haklıyım, haklı olma çabalarsanız, mutluluk elinizden kaçabilir. İlişkinizin resmini tam olarak görmeye çalışın. Gerçekten isteğiniz ne? Amaçlarınız nedir? Yaşamınızın sonunda, bu çatışmayı nasıl görürdünüz? Bir gün yaşlandığınızda hala bu durumda olduğunuzu hayal edin. Ne arzu ettiniz, ne yaptınız? Bu çatışmadan şimdi nasıl kaçınabilirsiniz, aydınlık ve huzura nasıl ulaşabilirsiniz? Bunları araştımanız daha yararlı olacaktır.
9. Karşılıklı şevkat. Eşinizin iyiliği için neler istersiniz? Siz ve eşiniz ihtiyaçlarınıza ulaşmada bir birinize nasıl yardımcı olabilirsiniz? Bir adım atarak ya da bir adım geri atarak.
10. Birlikte iyi anlar yakalayın. Çatışmalar, ilişkilerde güzel anların azalması ile büyür. Bir çatışmada acil bir çözüm yakalayacaksanız, en azından çatışmayı azaltmak adına, birlikteliğinizde hoş anlar yakalamayı deneyin. Düzenli olarak birlikte haz aldığınız şeyleri yapın. En güzeli haftada bir ilişkinize zaman ayırın. Bu anların ‘sadece hoş vakit’ geçirmek için planlayın. Çocuklarınız ve başka arkadaşlar olmadan, baş başa. Sizi geren konulardan uzaklaşın, ilişkinizden haz alamaya bakın.

İlişkinizde çatışma yaratan nedenleri berrak bir şekilde görebilmenin ve çatışmaya durdurabilmenin en iyi yolu, tabiî ki bir başka gözdür. Bu göz, uzman bir evlilik ve çift terapisti ise işiniz bir o kadar kolay olacaktır.

İlişki içinde olduğuz kişinin olumlu özellikleri yerine olumsuzları görme eğiliminde oluruz. Evlilik terapisi, size ilişkinizin bütün yönlerini, bütünün fotoğrafını görmenize katkı sunar.
İlişkilerimizde, kendimiz hakkında hep olumsuzlukları görürüz, dile getiririz. Bu bizim insan olmamızın bir sonucudur. İnsan, sayılabilecek olan durumlara odaklanma eğilimindedir. İlişkinize bir bakın, bir de kendinize, olumsuz özellikler bir elin parmağını geçmez, olumluları sayalım derseniz belki de sayılamayacak kadar çoktur.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Çatışmalı Evlilikler
« Posted on: Ağustos 12, 2020, 04:22:36 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çatışmalı Evlilikler e-book, Çatışmalı Evlilikler programı, Çatışmalı Evlilikler oyunları, Çatışmalı Evlilikler e-kitap, Çatışmalı Evlilikler download, Çatışmalı Evlilikler hikayeleri, Çatışmalı Evlilikler resimleri, Çatışmalı Evlilikler haberleri, Çatışmalı Evlilikler yükle, Çatışmalı Evlilikler videosu, Çatışmalı Evlilikler şarkı sözleri, Çatışmalı Evlilikler msn, Çatışmalı Evlilikler hileleri, Çatışmalı Evlilikler scripti, Çatışmalı Evlilikler filmi, Çatışmalı Evlilikler ödevleri, Çatışmalı Evlilikler yemek tarifleri, Çatışmalı Evlilikler driverları, Çatışmalı Evlilikler smf, Çatışmalı Evlilikler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Savcılığa Bildirilecek Evlilikler
Evlilik ve Aile
Honey_Face 0 346 Son Mesaj Mart 27, 2013, 06:08:00 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Depreme Dayanıklı Evlilikler
Evlilik ve Aile
Honey_Face 1 521 Son Mesaj Mayıs 04, 2013, 01:47:02 ÖS
Gönderen : Yoşi-20
Çocuk Büyütürken De Mutlu Evlilikler
Evlilik ve Aile
Asortik Hatun 0 311 Son Mesaj Nisan 18, 2013, 12:52:50 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Ikinci Evlilikler
Evlilik ve Aile
Asortik Hatun 0 388 Son Mesaj Nisan 29, 2013, 09:49:25 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Yalan Üzerine Kurulan Ilişkiler - Evlilikler
Evlilik ve Aile
Asortik Hatun 0 609 Son Mesaj Nisan 29, 2013, 09:57:17 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular