Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga  (Okunma Sayısı: 795 Kere Okundu.)
« : Temmuz 21, 2008, 07:23:14 ÖS »

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 150


KİTABIN ADI Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın
KİTABIN YAZARI Isabel De Madariaga
YAYINEVİ VE ADRESİ : SABAH KİTAPÇILIK SAN GÜNEŞLİ / İSTANBUL
BASIM TARİHİ : 1990 (1996 TÜRKÇE)
KİTABIN YAYIM MAKSADI : KİTAP 18 NCİ YÜZYILA DAMGASINI VURAN İMPARATORİÇE KATERİNA’NIN SIRADIŞI YAŞAM ÖYKÜSÜNÜ AKTARMAKTADIR. AYRICA, 18 NCİ YÜZYIL RUSYA’SININ GENEL DURUMUNU GÖZÖNÜNE SERMEKTEDİR. DOLAYISIYLA, RUSYA’NIN DAHA SONRAKİ DÖNEMLERİNİ, HATTA BU GÜNÜNÜ, DEĞİŞMEKTE OLAN DÜNYA DÜZENİNİ KAVRAMAMIZ İÇİN BİZE YOL GÖSTERMEKTEDİR.

KİTABIN ÖZETİ :

II. Katerina 1729’da Prusya’nın hizmetindeki küçük bir Alman prensinin kızı olarak, Sophia adıyla doğmuştu. 14 yaşındayken, I. Petro’nun torunu olup Rus tahtına veliaht ilan edilen 15 yaşındaki kuzeni Piyotr ile evlendirildi.

Büyük Petro’nun hükümdarlığı ölümüne kadar sürmüştü. Ölümünden sonra tahtın varisi bir dizi darbeler sonucunda belirlenmişti. 40 yıl boyunca darbeler sürdü. Son olarak Petro’nun kızı tahtı ele geçirdi ve ilk işlerinden biri de Katerina’nın kocası Piyotr’u veliaht tayin etmek oldu.

Çocuk sahibi olamayan Katerina çok mutsuzdu. Zamanının çoğunu kocasının tümüyle kayıtsız olduğu entelektüel faaliyetlerle geçiriyordu. Sonunda, resmen teşvik edilen bir aşk serüveninin ardından oğlu Pavel doğdu.

1761 yılında Petro başa geçti. Yaptığı politikalar tamamıyla Rusya’nın menfaatine ters düşüyordu. Sarayda bazı gruplar darbe hazırlıklarına başlamıştı bile. Bu arada Katerina Rus muhafız subayı Orlav ile ilişkiye girmişti, ondan da bir oğlu oldu. Silahlı Kuvvetlerde stratejik mevkileri olan sevgilisi ve onun dört kardeşi sayesinde, Katerina adına hareket eden komplocular başarılı oldular ve 28 Haziran 1762’de Katerina İmparatoriçe ilan edildi. Petro tutuklandı ve başkent yakınlarındaki bir malikaneye kapatıldı. Birkaç gün sonra da öldü.

Bu sıralarda Rusya uzun ve pahalı süren Yedi Yıl savaşından yeni çıkmaktaydı. Mali durum berbattı. Gelirler toplanmamış, askerin ücreti verilmemiş, yönetim bozulmuş, köylüler ayaklanmıştı. Çariçe, deneyimsiz olmasına rağmen, çalışan bir hükümdar olmaya niyetliydi. Karşı karşıya kaldığı bu sorunlara hızlı ve etkili çözümler getirmesini bildi. Gelir toplama işini askerlerden alarak yeni atanan sivil memurlara vererek çözümledi. Yönetim hızla elden geçirildi. Maaşlar iki katına çıkarıldı ve rüşvet cezaları müthiş boyutlar kazandı.

Rusya’da bir insanın yükselebilmesinin üç yolu vardı: cesaret, beceriklilik ve talih.

Ülkede hukuk ihmal edilmişti. Katerina, değişik grupların temsilcilerini bir araya getirerek büyük bir meclis kurdu. Rusya’nın korkuyla yönetilen bir imparatorluk değil, temel yasalarıyla mutlak monarşi olduğunu yerleştirmek istiyordu. Montesquieu ve Voltaire gibi büyük düşünürlerin fikirlerinden yararlanıyordu.

Rusya’nın siyasal emelleri arasında Karadeniz’e ulaşmak vardı. Büyük Petro bunu üç kere denemiş, fakat Azak denizinde sürekli bir üst elde etmeyi başaramamıştı. Ticari sebepler denizlerin önemini anlatmaya yetiyordu. Rusya’nın en büyük düşmanı Türklerdi ve uzun süren savaşlar başladı. 1775’te Küçük Kaynarca Anlaşmasının akabinde Rus ticaret gemileri Boğazlardan geçiş izni almayı başardılar.

1774’ten 1787’ye kadar devam eden iç ve dış barışa rağmen, Kırım yarımadası Ruslarla Osmanlılar arasında patlamaya hazır bir savaşın merkeziydi.

Rusya’da kültürel yaşam Sarayın çevresinde toplanıyordu. Tiyatro oyunları, müzik, bale ve opera sadece Rus sarayında yer almaktaydı. Rus Dil Akademisi kurulmuş ve birçok eserin çevirisi yapılmıştı. Katerina dilin gelişmesine çok önem veriyordu ve kendisi de birçok çeviriye imza atmıştı. Dergiler çıkarılıyordu ve tarih konulu makaleler yayınlanıyordu. Çariçe edebiyata çok önem veriyordu ve kendisinin de birçok denemesi vardı. Mimarinin gelişmesi için de çaba göstermiş, resim ve heykeli de korumasına almıştı. Amacı 18 nci yüzyıl başında Rusya’yı Batı Avrupa’dan ayıran uçurumu hızla daraltmaktı.

Katerina sosyal politikada birçok yeniliği getirmeyi başarmıştı, buna rağmen kesinlikle eşitlikten yana değildi. Devlet işleri ile ilgili bir hükümdardı. Zamanın büyük bir kısmını okumaya, yazmaya, danışmanlar ve yüksek memurları ile tartışmaya ayırıyordu. Bir mektubunda, “Ben gerçeğe çok düşkünüm. Bana gerçekleri hiç korkusuzca söyleyebilir misin, iyi sonuç verecekse hiçbir tehlike olmadan benimle tartışabilir misin?” diyordu.

Rusya’nın genişliği, ulaşım ve iletişim güçlükleri, yönetimin ağır ve hantal olmasına yol açıyordu. Yönetimde yer alan personel, ülke ve nüfusa göre çok az olduğundan askerlerin ve sivil memurların denetlemesi çok güçtü. Çariçe, 1768’de Devlet Konseyini kurdu. Bu konseyin görevi askeri faaliyetleri kontrol etmek ve Rus savaş hedefleri ile genel dış politika hatlarını belirlemekti.

Katerina’nın soylu ve hoş bir bayan olduğu ve zarafeti dönemin önemli şahsiyetleri tarafından vurgulanmaktadır. Bu dış güzelliğin ve çekiciliğin yanında, zekası ve gözlemci yeteneğinde dikkat çekmekteydi. Bunun yanında zayıf yanları, övülmeye düşkünlüğü ve kendini beğenmişliği idi. Birçok erkekle ilişkiye girmişti.

Katerina kamuoyunu dikkate alırdı. Bir keresinde “Yıkmaktan korktuğumun altını oyarım” demişti. Bu meziyetlerinin yardımıyla 34 yılını koskoca bir imparatorluğun başında geçiren Katerina bu sürenin sonlarına doğru yorgun düşmüştü. Hayatı mücadele ve imparatorluğu için çalışmakla geçti.

Torunu evlenecekken, damat adayı bir bahaneyle evlilikten vazgeçti. Bu Çariçeye büyük bir hakaretti. Akabinde kısmi bir felç geçiren Katerina, 16 Kasım 1796’da daha şiddetli bir ikinci kriz sonucunda kendine gelemeden öldü. Kendisi, “Alman topraklarının, onun sonradan benimsediği ülkesine en güzel armağanıdır.”
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2010, 02:00:21 ÖS Gönderen : SmBRN™ »

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 08:17:53 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga e-book, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga programı, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga oyunları, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga e-kitap, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga download, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga hikayeleri, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga resimleri, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga haberleri, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga yükle, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga videosu, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga şarkı sözleri, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga msn, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga hileleri, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga scripti, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga filmi, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga ödevleri, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga yemek tarifleri, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga driverları, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga smf, Çariçe Katerina Çağının Sınırlarını Zorlayan Kadın - Isabel De Madariaga gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sınırları Zorlayan Sanat Eserleri...
Fotoğrafçılık
By.CeZa 5 893 Son Mesaj Temmuz 27, 2013, 06:36:07 ÖS
Gönderen : oykuyildirim
Katerina Papadopoulou Kıyı Aktes 2009
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 1 1043 Son Mesaj Aralık 17, 2009, 12:37:51 ÖÖ
Gönderen : .By.pisLick.*
Aklı Zorlayan Tasarımlar :) « 1 2 »
İlginç - Garip Şeyler
ZiyaBey 19 3503 Son Mesaj Ekim 30, 2014, 01:13:29 ÖS
Gönderen : _whisky_
I. Katerina
Kim, Kimdir ?
imge34 0 465 Son Mesaj Kasım 05, 2013, 11:47:17 ÖS
Gönderen : imge34
Şöhreti Türkiye Sınırlarını Aştı!
Televizyon & Radyo & Magazin
derinfener 0 253 Son Mesaj Aralık 29, 2015, 11:28:30 ÖS
Gönderen : derinfener


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular