0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Büyük-kücük Tansiyon  (Okunma Sayısı: 566 Kere Okundu.)
« : Nisan 15, 2009, 05:29:54 ÖS »

-LoSS AnGeL-
*
Üye No : 12693
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5276
Mesaj Sayısı : 23.371
Karizma = 45516
Tansiyon ölçülürken iki değer elde edilir. Bunlar halk arasında büyük ve küçük tansiyon olarak bilinir. Büyük tansiyon kalbin kanı pompaladığı andaki, küçük tansiyon ise kalbin kanı pompalamadığı andaki atardamarların iç çeperindeki basınçtır. Atar damarlarımızı elastik bir boruya benzetebiliriz. Büyük ve küçük tansiyonlar arasındaki farka nabız basıncı denir. İki tansiyon arasındaki fark (nabız basıncı) en fazla 75 mm Hg basınçtır. Nabız basıncının artmasına en sık olarak damar sertliği neden olur. Damarlar sertleştiği ve esnek özelliğini yitirdiği için kanın pompalamadığı andaki basıncı (küçük tansiyon) düşer. Buna bağlı olarak büyük ve küçük tansiyonlar arasındaki fark artar. Bu artış en sık damar sertliğinde olmakla birlikte aort yetersizliği, hipertroidi, A-V fistül gibi durumlarda da görülebilir. Küçük tansiyonun düşük olması yukarıda sayılan nedenlere bağlı olabilir. Düşük olması değil, çok yüksek olması önemlidir ve bu durum böbrek hastalığı veya böbrek atar damarlarında daralma gibi bir nedene bağlıdır. Örneğin 120-130 mmHg ve daha yüksek küçük tansiyon değerlerinin varlığı durumunda bu olasılıkları ortadan kaldırmak gerekir.

Tansiyon nasıl doğru ölçülür
Kurallarına uygun tansiyon ölçümü yapmazsak yanlış değerler elde edebiliriz. Tansiyonu ölçülecek kişilerin bedensel ve ruhsal olarak sakin bir ortamda, sırt üstü yaslanır pozisyonda, en az 5-10 dakika dinlendikten sonra ölçülen tansiyon değeri ve bu ilk ölçümden sonraki her 5-10 dakikada bir peş peşe ölçülen toplam üç tansiyon değerinin ortalaması alınarak yüksek tansiyonu olup olmadığına karar verilmelidir.Tansiyon ölçerken mutlaka her iki kolun tansiyonunun ölçülmesinde yarar vardır. Normalde sağ koldan ölçülen tansiyon, sol kola göre 1-2 cm Hg (10-20 mm Hg daha yüksek bulunur.) İki kol arasındaki tansiyon farkının çok aşırı olması durumlarında ileri derecede damar sertliği, Takayasu hastalığı gibi bazı özel hastalıklar ortaya çıkartılabilir. Tansiyon ölçerken tansiyon aleti manşonunun dirsekten 2-3 cm yukarıda olması, kolun tam olarak açılmış ve rahat bir pozisyonda ve ölçüm yapılırken manometrenin kalp hizasında olması gerekir. Steteskopun yani kulaklığın manşonun altına sıkıştırılması yanlıştır.

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Büyük-kücük Tansiyon
« Posted on: Kasım 25, 2020, 02:07:04 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Büyük-kücük Tansiyon e-book, Büyük-kücük Tansiyon programı, Büyük-kücük Tansiyon oyunları, Büyük-kücük Tansiyon e-kitap, Büyük-kücük Tansiyon download, Büyük-kücük Tansiyon hikayeleri, Büyük-kücük Tansiyon resimleri, Büyük-kücük Tansiyon haberleri, Büyük-kücük Tansiyon yükle, Büyük-kücük Tansiyon videosu, Büyük-kücük Tansiyon şarkı sözleri, Büyük-kücük Tansiyon msn, Büyük-kücük Tansiyon hileleri, Büyük-kücük Tansiyon scripti, Büyük-kücük Tansiyon filmi, Büyük-kücük Tansiyon ödevleri, Büyük-kücük Tansiyon yemek tarifleri, Büyük-kücük Tansiyon driverları, Büyük-kücük Tansiyon smf, Büyük-kücük Tansiyon gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Küçük Tansiyon Yükselmesi.
Sağlık
[B]a[R]a[N] 0 636 Son Mesaj Ekim 21, 2011, 05:22:16 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]
Tansiyon Düşüklüğü
Alternatif Tıp
||TeXaS|| 1 789 Son Mesaj Ekim 10, 2012, 05:08:41 ÖS
Gönderen : abra
Tansiyon Yüksekliği
Sağlık
||TeXaS|| 0 449 Son Mesaj Ocak 24, 2012, 12:28:40 ÖÖ
Gönderen : ||TeXaS||


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular