0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Burn Out Sendromu  (Okunma Sayısı: 341 Kere Okundu.)
« : Haziran 27, 2013, 06:13:41 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


burn out sendromu ile başa çıkmanın yolları - zamanı iyi kullanmanın yolları - murphy kanunları
İş stresinden kaynaklanan burn-out sendromuna karşı çaresiz değilsiniz. Zamanın yetmemesi hissinden kaynaklanan tükenmişlik hissini yenmek için zamanı iyi kullanmanın püf noktalarını bilmenizde yarar var....

ZAMANI İYİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

İş yeri stresinden hemen hemen hepimiz gibi siz de muzdaripsiniz. Bence, bu stresten kaçış yok. Önemli olan derecesi.

Eğer sizi ruhen ve fiziki olarak ağır bir bunalıma düşürecek, başka bir deyişle, geçen haftalarda uzun uzun anlattığım burn-out’un pençesine düşürecek bir stres söz konusuysa, mutlaka tıbbi yardım almanız gerekiyor.

Daha aşağı derecede "stresler"den bahsediyorsak, birkaç farklı uygulamaya kulak kabartarak işin üstesinden gelebilirsiniz.

Fransa’da yayınlanan Management dergisinin hazırladığı oldukça ayrıntılı iş yeri stresi incelemesinden seçtiklerimi anlatmaya devam ediyorum. Streslerin yüzde 90’ının arkasında vakti akıllı kullanamamak ve organize olamamak var.

İşe en basitinden başlayın
David Allen Amerikalı bir "verimlilik danışmanı". Türkiye’de karşılığı herhalde yok.
Neyse, Allen’ın bir yöntemi var. Çok basit. "Kendinize bir yapılacak işler listesi yapın" diyor ve ekliyor: "Elinizdeki büyük işi alın, onu küçük parçalara bölün ve bunun ilk başına da en basitini, en kolaylıkla yapabileceğinizi koyun".
Örnek mi? Diyelim bir reklam şirketiniz var. Ve İstanbul’un tarihi yarımadasında bir kampanya yapacaksınız. Öncelikle kitapçıya gidip bir tarihi yarımada haritası alın.
Bu işin yararı mı ne? Bir kere işe başlamak zordur. Büroda turlarsınız, arkadaşınızla telefonda konuşursunuz. İşe bir türlü başlayamazsınız. İşte bu yöntem, başlayamama halini önemli ölçüde ortadan kaldırıyor.
Bunun dışında, ’başlangıç masraflıdır ya da işe başlamanın bir maliyeti vardır’ diye düşünülür ya... Burada işe küçük bütçeyle başlamak mümkün. Yöntemin başka avantajı daha var: ’Az bir gayretle işin herhangi bir bölümünü halletmek’ Evet. Az bir gayret, çünkü, iş pek çok küçük parçaya bölünmüş durumda.

Eisenhoover yöntemi
Eisenhoover, Amerikan başkanlarının en ünlülerinden biri. Peki iş yapma biçiminin nasıl olduğunu biliyor musunuz? Hemen söyleyelim.
Başkan, sorunları ikiye ayırıyordu: ’acil’ olanlar ve ’önemli’ olanlar. Dolayısıyla dörtlü bir matris söz konusuydu. İlk halledilmesi gereken işler acil ve önemli olanlardı. İkinci sırada acil olup önemsiz olanlar yer alıyordu. Sonra da, önemli olup acil olmayanlar. Hangileri acil ve önemli ise ya başkalarına devrediliyor ya da ortadan kaldırılıyordu. Eisenhoover’ın yöntemi zamanı iyi yönetmek için ideal gibi görünüyor. Üstelik çok pratik.

İşlerle ilgili envanter tutmak
Brian Tracy konuyla ilgili ilginç uygulamaları olan bir başka Amerikalı. Yöntemi, yapılacak işlerin bir envanterinin tutulmasıyla ilgili.Tracy yapılacak işleri dört zaman diliminde topluyor.
Birincisi, yapılacak işlerin yıllık bir listesi. İkincisi aylık, üçüncüsü haftalık ve dördüncüsü günlük listeler... Tracy, böylelikle hem planlamaya vurgu yapmış oluyor hem de iyi bir zamanlama yöntemini ortaya atıyor. Tracy’nin yöntemi aynı zamanda yapılacak işlerin bir kısmını uzun döneme yayarak hafıza karışıklığının önüne geçiyor.

Japonların 5 S formülü
Büronun dağınıkları içerisinde acil bir raporu kaybettiniz. Bir türlü bulamıyorsunuz.
Oysa, biraz sonra toplantı başlayacak.
Stres katsayısınız bayağı artmış olmalı. Her aşamadaki düzenlilikleriyle dünyaya parmak ısırtan Japonlar’ın kullandıkları 5 S formülü iş yerine bir düzen getirmeyi hedefliyor. 5’lerden her biri, bir aşamayı temsil ediyor. Seiri (yararsız eşyaları ortadan kaldırmak), Seiton (ofisi akılcı bir biçimde yeniden düzenlemek), Seiso (ofisi düzenli olarak temizlemek), Seiketsu (ofisteki eşyalara ulaşmayı koylaştırmak.
Örneğin, ne bileyim, CD’lerin üstüne ad yazmak) Shitsuke (bu yapılanları uzun dönemde de sürdürmek).

Murphy ile başa çıkmak...
Murphy kanunlarını bilirsiniz. Başınıza en olmayacak zamanda, en olmayacak şey geliverir. Peki bundan kurtulmak mümkün mü?
Murphy’den uzak kalmak için Nerac planlaması öneriliyor. Buna göre, öngörülemeyecek şeyler için de zaman ve para ayırmanız gerekiyor.
Böylelikle hesaba katılmayan ama yarın öbür gün karşınıza çıkacak olan unsurları önceden görebilirsiniz.
Evet beş yöntem de önemli. Organize olamamaktan, vakti kullanamamaktan mı şikayetçisiniz? Bunlardan birini ya da birkaçını seçip işe girişin

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Burn Out Sendromu
« Posted on: Kasım 25, 2020, 04:10:10 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Burn Out Sendromu e-book, Burn Out Sendromu programı, Burn Out Sendromu oyunları, Burn Out Sendromu e-kitap, Burn Out Sendromu download, Burn Out Sendromu hikayeleri, Burn Out Sendromu resimleri, Burn Out Sendromu haberleri, Burn Out Sendromu yükle, Burn Out Sendromu videosu, Burn Out Sendromu şarkı sözleri, Burn Out Sendromu msn, Burn Out Sendromu hileleri, Burn Out Sendromu scripti, Burn Out Sendromu filmi, Burn Out Sendromu ödevleri, Burn Out Sendromu yemek tarifleri, Burn Out Sendromu driverları, Burn Out Sendromu smf, Burn Out Sendromu gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Express Burn 4.26
A B C D E
By.TuRuT 0 517 Son Mesaj Nisan 09, 2009, 05:11:47 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Gold Burn V5.6.1
F G H I İ
By.CeZa 0 442 Son Mesaj Nisan 08, 2011, 04:15:47 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Burn Out - Stres 'burn Out' Sendromuna Yol Açıyor
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 423 Son Mesaj Ocak 24, 2013, 02:47:09 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Burn Out Sendromu
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 316 Son Mesaj Temmuz 23, 2013, 10:53:57 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Burn Zombie Burn Thd
Android
sanane_61 0 361 Son Mesaj Aralık 16, 2013, 07:39:48 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular