0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Burjuvazi  (Okunma Sayısı: 337 Kere Okundu.)
« : Mayıs 19, 2013, 10:48:37 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Burjuvazi

“Şehirli sınıf” anl¤¤¤¤¤ gelmekle beraber, çeşitli anlamlarda kullanılan bir deyim .

İlkin Ortaçağda ve Fransa'da kullanılmağa başlanan bu deyim, krallardan ya da büyük derebeylerden çeşitli imtiyazlar alan (vergiden muafiyet gibi) şehirler anlamında kullanılmış (Burjuva şehirleri) : XII. yüzyıldan Rönesansa kadar ticaret yolu ile servet toplayarak alelade halka nispeten çeşitli hak ve imtiyazlara sahip olan sınıflar için kullanılan bir deyim haline gelmiştir.

Fakat, yüzyıllar boyunca değişegelen iktisadî ve sosyal şartlar sonucu, burjuvalar; kendilerine tanınan hakların yanında asilzadelere tanınan hakların çokluğunu kabul etmişler; bilhassa Fransız devriminden sonra, asilzadelere karşı büyük bir zafer kazanarak; servetin şahsî teşebbüsle kazanılmasına önem veren mülkiyete dayanan ve onu temsil eden orta sınıf olarak belirmişlerdir. Böylece burjuvazi, kısmen hürriyeti, fakat mutlaka şahsî teşebbüsü ve mülkiyeti savunanların sınıfı olmuştur.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Burjuvazi
« Posted on: Eylül 19, 2020, 08:35:23 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Burjuvazi e-book, Burjuvazi programı, Burjuvazi oyunları, Burjuvazi e-kitap, Burjuvazi download, Burjuvazi hikayeleri, Burjuvazi resimleri, Burjuvazi haberleri, Burjuvazi yükle, Burjuvazi videosu, Burjuvazi şarkı sözleri, Burjuvazi msn, Burjuvazi hileleri, Burjuvazi scripti, Burjuvazi filmi, Burjuvazi ödevleri, Burjuvazi yemek tarifleri, Burjuvazi driverları, Burjuvazi smf, Burjuvazi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular