Duyurular
Webcanavari.Net 2oo9 Jingle Videosu Gülmek :)0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada!  (Okunma Sayısı: 560 Kere Okundu.)
« : Ekim 31, 2008, 11:32:54 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Geçmişte aile hayatına sabır ve tevekkül hâkimdi. Aile fertleri ne kadar imkana sahiplerse ona şükreder, sahip olmadıklarının hasret ve hırsı içinde çırpınmaz, mahrumiyet duygusuna kapılmazlardı. Rabb’imizin takdir buyurduğu kısmetimiz bu kadarmış, diyerek şükreder, huzur bulurlardı.
Zaman geçti, zenginler sahip olduklarını, sahip olmayanların gözleri önünde teşhirci bir görüntü içinde tüketmekten kaçınmaz oldular. Aynı imkana sahip olmayanlar ise onların israflı hayatlarına hasret ve imrenme ile bakmaya başladılar... Derken görenek belası hemen herkesi istila ve işgal eyledi, aileler halinden şikayete yöneldiler... Bu yüzden geçmiş toplumda sık görülen sabır ve şükür örneği mütevazı aileler yavaş yavaş toplumdan kaybolarak birer ibret levhası halinde tarihimizin derinliklerinde kaldılar... İsterseniz böyle tarihin derinliklerinde kalmış tevekkül ve teslimiyet örneği mütevazı aileden bir örnek arz edeyim sizlere. Bakalım geçmişte ne türlü bir tevekkül ve teslimiyet söz konusu olmuş bazı hanımlarda... Rabb’imiz de böylesine tevekkül ve teslimiyet sahibi hanımlara nasıl sebepler halk edip rızkını göndermiş, bir görelim.

Belh’in meşhur velisi Hatim-i Asam, (852 -H.237) hacca gidiyordu. Hanımına teklifte bulundu:

- Hanım, ne kadar nafaka bırakayım sana, ben gelinceye kadar? Tevekkül ve teslimiyet timsali hanımın cevabı ibretliydi: -Ne kadar yaşayacaksam o kadar!

- Hanım senin ne kadar yaşayacağını ben ne bileyim?..

- Öyle ise dedi, benim nafakamı ne kadar yaşayacağımı bilene bırak. O beni şimdiye kadar hiç nafakasız bırakmadı, şimdiden sonra da bırakmaz. Sen harçlığını yanında tut, gurbette sana lazım olabilir.

Hatim-i Asam yola çıktıktan sonra mahalle hanımları ziyarete geldiler.

- Allah kavuştursun beyiniz hacca gitti, dediler. Hemen arkasından da mahalli dille sormadan edemediler:

- Beyin sana ne kadar rızık bıraktı gelinceye kadar?..

- Benim beyim dedi, rızık veren değil rızık yiyendir. Rızık yiyen, rızık veremez. Ben rızkımı hep rızık verenden beklemişim şimdiye kadar. O beni hiç rızıksız bırakmamış, yine de bırakmayacağına inanıyorum.

Hanımlar bu cevaptan pek memnun olmadılar, dudaklarını büküp aleyhte konuşarak gittiler...

Aradan çok geçmedi Hatim’in evinin kapısında at kişnemeleri duyuldu. Dışarıya çıkan hanım, bir atlı kafilesiyle karşılaştı. Hacıları uğurlamaktan dönen Bağdat halifesi susamış, su içmek için uğramış buraya. Hanım hemen bir testi su ile bir bardak uzattı. Soğuk suyu kana kana içen halife yanındaki vezirine emir verdi:

- İçtiğimiz suyun bedelini bize yakışan şekilde öde!..

Toprak çanağın içini altınla dolduran vezir, bardağı kapının yanına bırakırken söylendi:

- Allah’a emanet olun bacım, soğuk suyunu içtik, hakkını helal et... Kafile uzaklaşırken Hatim’in hanımı bardağın içinde beyi hacdan dönünceye kadar yetip de artacak miktarda para bırakıldığını gördü. Her zaman yaptığı gibi yine seccadesine yönelip şükür secdesine kapandı:

- Rabb’im dedi, çocukken anam babamın eliyle gönderiyordun rızkımı. Evlenince beyim Hatim’le göndermeye başladın rızkımı... Şimdi ise beyim hacca gitti, bu defa da halifeyle gönderiyorsun rızkımı. Beni hayatım boyunca hiç rızıksız bırakmadın. Zaten ben de seni hep böyle bildim. Bu yüzden tevekkül ve teslimiyetim hiç azalmadı, hep arttı. Ancak çevremdekiler aynı değiller. Onlar tevekkülsüz ve teslimiyetsizler... Hemen hücuma geçiyor, tevekkülsüzlük telkin ediyorlar bizlere... Sen tevekkül ve teslimiyet duyguları nasip eyle bu aile bireylerine de, asıl rızkı verenin sen olduğunu onlar da anlasınlar, senin kimseyi rızıksız bırakmayacağını idrakte onlar da gaflete düşmesinler, huzurlu yaşasınlar...
 

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada!
« Posted on: Ekim 28, 2020, 04:43:19 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! e-book, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! programı, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! oyunları, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! e-kitap, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! download, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! hikayeleri, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! resimleri, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! haberleri, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! yükle, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! videosu, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! şarkı sözleri, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! msn, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! hileleri, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! scripti, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! filmi, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! ödevleri, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! yemek tarifleri, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! driverları, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! smf, Böyle Hanımlar Da Yaşamış Bu Dünyada! gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk Musikisinin Ustaları 5 Lale Ve Nerkis Hanımlar 2012
Albüm Tanıtım
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 546 Son Mesaj Mart 05, 2012, 11:40:34 ÖÖ
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Böyle Bir Ailenin Dünyada Eşi Benzeri Yok.
İlginç - Garip Şeyler
dangeraus1 4 1276 Son Mesaj Ağustos 07, 2012, 03:04:09 ÖS
Gönderen : Rose Sun Black
Hamile Hanımlar Bulguru Çok Tüketmeli, Hamilelikte Bulgurun Faydaları
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 0 437 Son Mesaj Şubat 08, 2013, 12:42:24 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Dünyada Hala Böyle Komik Yasalar Var Mı Demeyin
Serbest Kürsü.
SaviorAngel 0 560 Son Mesaj Mayıs 08, 2015, 11:42:37 ÖÖ
Gönderen : SaviorAngel
5 Yıl Akciğerinde Tavuk Kemiği Ile Yaşamış
Güncel Haberler
derinfener 0 321 Son Mesaj Aralık 23, 2015, 12:58:23 ÖÖ
Gönderen : derinfener


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular