Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Boşa Giden Teravih Namazlari  (Okunma Sayısı: 766 Kere Okundu.)
« : Ağustos 28, 2008, 05:30:50 ÖS »
Avatar Yok

[MasaL]
*
Üye No : 193
Yaş : 29
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2126
Mesaj Sayısı : 5.892
Karizma = 42


Her şeyin kendine mahsus bir usûl, adâp ve erkânı vardır. İnsan, müsbet bir neticeye ancak bu adâp ve erkâna riâyet ederek ulaşabilir. Başka türlü olan, usûle uymadan yapılan ameller- ibâdetler, boşa sarfedilen gayretten başka bir şey ifade etmez.

Onbir ayın sultanı olan ve istisnâsız her mü'minin, ihlâs, gayret ve liyâkati nisbetinde istifade ettiği, mânen birşeyler kazandığı mübârek Ramazan ayının gelişiyle, her sene olduğu gibi, bu yıl da inşâallah câmiler dolup taşacak. Ancak, büyük bir hızla câmilerden, bircok insanın 'bir an evvel bitse de çıksak' duygusu içerisinde oldukları da maalesef duyulan ve müşâhede edilen bir gerçek. Hatta bundan dolayıdır ki, hızlı terâvihlerin kılındığı câmiler tercih ediliyor. Bu câmilerin imamları da halk arasında 'jet imam' diye tanınıyor. Halbuki câmide yarım veya bir saat duramayan insanın, câmi dışında, daha farklı bir yerlerde saatlerce durduğuna ve sıkılmadığına da başta kendisi şâhit.

Dünyaya ait basit işlerde bile muayyen kâide ve düzen aranırken, Efendimiz (s.a.v.)'in 'Gözümün nûru' dediği namazda belli kâide ve esaslar olmaz mı? Elbetteki vardır ve namazlar, kendi adâp ve erkânı üzere kılınmalıdır. Bu hususta mü'munleri ikaz eden Allah Resûlü (s.a.v.), bir defasında namazda acele ile imamdan başını secdeye koyan birisi için, 'İmamdan evvel başlarını secdeye koyanlar, secdeden merkep başlı olarak kalkacaklarından korkmuyorlar mı? buyurarak işin vahâmetini ifade etmişlerdir.

İnsan, azîz bildiği birisine bir hediye vereceği zaman nasıl kusursuz, hatasız olmasına dikkat gösteriyorsa, azîz olan Allah için kıldığı namazın da bilhassa tam ve kâmil olmasına dikkat ve hassasiyet göstermelidir... Huşû ve huzur içinde olmalı, tâdil-i erkâna mutlaka riâyet ederek kılmalıdır.

Yine bir başka zamanda isa Allah Resûlü (s.a.v.), âdap ve erkâna riâyat etmeden namaz kılan birisini, 'Tavukların yem topladığı gibi acele acele kılmaması' için ikaz etmiştir. Zira namazda tâ'dil-i erkan mühimdir, bütün fıkıh kitaplarında ehemmiyetle üzerinde durulmuştur. Bununla beraber namazın fazla uzatılmaması, zira cemaat içerisinde hasta ve ihtiyarlarında bulunabileceği bildirilmiştir. Bu bakımdan namaz; farz da olsa nâfile de olsa namazdır ve her hâlükârda edâ ediliş şekli ve şartları aynıdır. Hiç kimse sünnetleri sünnet olduğu için hızlı-acele ve bilhassa terâvihi de çok olduğu için jet hızıyla kılayım diyemez. Ölçü; ne kimsenin rahatsız olacağı kadar uzun, ne de namazın ifsad olacağı kadar hızlı ve süratli olmamalıdır.

Hulâsa mü'min, bütün ibâdet ve amellerinde olduğu gibi namazında da, 'İhsan Şuuru' ile hareket etmeli... Yani, her ne kadar Allah'ı görmüyorsak da, o bizi görüyor şuuru ile huzura durmalıyız.

Rabbimiz şu mübârek günler hürmetine bizleri 'ihsan şuuru'na erenlerden eylesin, ibâdetlerimizi de dergâh-ı izzetinde en güzel kabul ile makbul buyursun.
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2008, 05:31:08 ÖS Gönderen : [MasaL] »
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Boşa Giden Teravih Namazlari
« Posted on: Nisan 05, 2020, 12:30:26 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Boşa Giden Teravih Namazlari e-book, Boşa Giden Teravih Namazlari programı, Boşa Giden Teravih Namazlari oyunları, Boşa Giden Teravih Namazlari e-kitap, Boşa Giden Teravih Namazlari download, Boşa Giden Teravih Namazlari hikayeleri, Boşa Giden Teravih Namazlari resimleri, Boşa Giden Teravih Namazlari haberleri, Boşa Giden Teravih Namazlari yükle, Boşa Giden Teravih Namazlari videosu, Boşa Giden Teravih Namazlari şarkı sözleri, Boşa Giden Teravih Namazlari msn, Boşa Giden Teravih Namazlari hileleri, Boşa Giden Teravih Namazlari scripti, Boşa Giden Teravih Namazlari filmi, Boşa Giden Teravih Namazlari ödevleri, Boşa Giden Teravih Namazlari yemek tarifleri, Boşa Giden Teravih Namazlari driverları, Boşa Giden Teravih Namazlari smf, Boşa Giden Teravih Namazlari gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Teravih Duaları
Kur'an-ı Kerim.
imge34 0 509 Son Mesaj Temmuz 25, 2014, 08:48:15 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular