Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır?  (Okunma Sayısı: 1703 Kere Okundu.)
« : Mart 26, 2008, 08:37:45 ÖÖ »

xxRuzqaRxx
*
Üye No : 2
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1920
Mesaj Sayısı : 13.557
Karizma = 56


Soykırım kavramı, 1948 tarihli BM Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme ile tanımlanmıştır. Sözleşmenin 2. maddesine göre soykırım; ulusal, etnik, ırksal ya da dinsel bir grubu toptan ya da onun bir bölümünü yok etmek niyetiyle; Grup üyelerinin öldürülmesi, Grup üyelerinin fizik ya da akıl bütünlüğünün ağır biçimde zedelenmesi, grubun fiziksel varlığının tümü ya da bir bölümü ile yok edilmesi sonucunu verecek yaşam koşulları içinde tutulması, grup içinde doğumları engelleyecek önlemler alınması, bir grup çocukların başka bir gruba zorla geçirilmesi eylemlerinden herhangi birine başvurulmasını kapsamı içine alır. Soykırımda planlı, devlet politikası haline gelmiş eylemler söz konusudur.
Konuyu soykırım sözleşmesi açısından yorumladığımızda, tarihteki bazı olaylara değinmeden geçilemeyecektir. Soykırım gibi vahim bir insanlık suçunun işlenebilmesi için o milletin tarihinde bu suça yatkınlık gerekir. Bir fert için suça eğilimlilik nasıl bir özellik ise, toplumlar için de öyledir. Türk tarihi incelendiğinde soykırıma ve asimilasyona rastlanamaz.
Osmanlının yayıldığı coğrafyayı hatırladığınızda Osmanlının; Avrupâ da Viyana önlerine kadar; Afrikâ da, Akdeniz'e sahil tüm Kuzey Afrika’yı; Ortadoğu'nun tamamını ve Arap yarımadasını uzun yıllar yönetimi altında tuttuğu görünür. Bu süre asgari 200-400 yıl arasıdır. Bu coğrafyadaki, hangi halkın yok edildiği söylenebilir?
Anadolu'da şer’i hükümlerin hakim olduğu dönemde, en eski Hıristiyanlık mezhebi Süryanilik, tavus kuşuna ateşe tapan Yezidilik gibi inançlar yaşatılırken, 1800'lü yıllarda şer hükümlere aykırı olmasına rağmen Anadolu'da kiliseler açılmıştır. Hatta kardeşlerden biri Osmanlı Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa iken, diğer kardeş Makarije Sırp Kilisesine Patrik tayini edilmiş ve Sırp halkını diriltmiştir. Avrupa'daki mezhepler mücadelesi döneminin soykırımlarını, uzak doğuda dili değişen halkları (Hindular-Peştun), komple dili ve dini değişen Afrikayı, Güney Amerika'yı görürüz.
Türk yönetimi hakim olduğu yörelerde diğer kültür ve soylara sahip halklarla yaşamaya alışıktır. Belki de bu tarihinde uzun süre farklı kültürlerle bir arada yaşamanın kazandırdığı bir özelliktir.
Türk devlet geleneğinde adalet vardır, kültürlerin yaşatılması vardır ancak, katliam ya da soykırım yoktur. Bu konuyu. Justin McCarthy'nin "Ölüm ve Sürgün" isimli kitabı açıkça ortaya koyulmaktadır. Bu kitapta, Balkan ve Kafkas halklarının ölümden kurtulmak için Osmanlı yönetimine nasıl sığındıklarını görürüz.
Yine Osmanlı yönetimini soykırımla suçlayanlara sormak gerekir: 1469 yılında İspanya ve Portekiz'den Musevi ve Müslümanlar, 1680 yılında Tökeli İmre ve adamları Macaristan'dan, 1711 yılında Rakoczi Ferençh ve adamları, 1849 yılında Layoş Kosuth ve 2000 kişilik Macar grubu, İsveç Kralı Şarl ve 1500-2000 kişilik adamları, 1841 ve 1856 yıllarında Polonya'lı Prens Chartorski, 135 bin kişilik ordusuyla Ekim 1917'de Rus komutan Vrangel, hatta Troçki ölümden soykırımından kurtulmak için nereye sığındılar? Tabii ki Osmanlı ülkesine.
1915 yılında "Sözde Ermeni Soykırımı"nın yapıldığını iddia edenler, 1930'lu yıllardan itibaren Polonya ve Almanya kökenli Musevilerin Türkiye'ye sığındıklarını bilmiyorlar mı? Sözde Ermeni soykırımından 20-25 yıl gibi kısa bir süre geçmiş iken, soykırım yaptığı iddia edilen bir milleti kurtarıcı olarak görenler, neden Türkiye'yi tercih etmişlerdir acaba?
Bugünkü insan hakları normlarını ihtiva eden 1478 tarihli Fermanı ile ülkesi insana sahip oldukları tüm değerleri yaşama, yaşatma ve yeni nesillere nakletme imkanı veren Osmanlı Padişahı Fatih'ten yaklaşık 550 yıl sonra Balkanlardaki soykırım ve asimilasyonları hatırlayalım. Bu ferman ile dili, dini, kilisesi, okulu vs. güvence altına alınan Balkan milletleri; homojen toplumlar oluşturma adına 21. Yüzyıla girildiği bir dönemde Boşnakları, Arnavut asıllı Müslümanları, Makedonları ve Bulgaristan Türklerini yurtlarından söküp atmışlardır. Bugün Türkiye’yi soykırım ile suçlayanlar, aylarca süren katliamları görmezlikten gelmiş, ırzına geçilen her yaştaki kadının feryadına kulaklarını tıkamıştır.
Balkan halkları ile, Batılı kimyasal silah üreticilerinden temin ettiği hardal gazı ile soykırıma kalkışan Saddam'ın elinden kaçan Irak halkı, yine Türkiye'ye sığınmıştır. Türk insanı sınırlı imkanlarına rağmen, ekmeğini paylaşmış, mazlum halklara tarihin her döneminde kucak açmıştır. Türk insanının, Osmanlının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin diğer milletlere ve devletlere örnek olacak temiz sicili budur.
Prof. Justin McCarthy de ABD Temsilciler Meclisinde yaptığı Savunma Bilgilendirme konuşmasında, I. Dünya Savaşı'nda Türklerin de büyük acılar yaşadığını ancak bu acıları yüreğinde saklamayı tercih ettiğini şu sözlerle ifade etmiştir:
"... Savaşlarda her şeylerini kaybedenlerin akıllarında intikam duygusu yer etmiştir. Yeni Türkiye Cumhuriyetini bu duyguların yönetmesi halinde daha çok fazla ölüm olayı yaşanacaktı. Mustafa Kemal Atatürk hükümeti bu nedenle geçmişteki kayıpları görmezden gelen ve eski düşmanlarla barış imzalayan bir politika ortaya koymuştur. Türk hükümeti, Ermenilere ve diğerlerine karşı Türk davasında baskı yapılmasının eski nefretleri canlandıracağını ve savaşa davetiye çıkaracağını hissetmiştir.
Bu yüzden Türkler dertleri ile ilgili hiçbir şey söylememişlerdir. Bu, o dönem için alınabilecek en doğru karardı. Hiç kimsenin Türkler adına konuşmaması ise bu noktadaki olumsuz sonucu oluşturmuştur... Yapmadıklarına inandıkları bir şeyden dolayı haksız yere eleştirilen Türklerin ne düşünmesi gerekiyor..."

Siz ne derseniz deyin Ne yaparsanız yapın ben dimdik duruyorum ~ Arkamdan vurun, aldatın, hakaret edin, isterseniz zamanla yerle bir edin Ama ben hepinzle baş edicek kadar `GÜÇLÜYÜM ! Sanal alem oyun aleminiz ,
İlahi sizler ;
Aileniz kreşe göndereceği yere ,Sizi sanal aleme salmış !
Şimdi hepiniz yerle birsiniz ama ayakta olan benim - Kaçınız gerçekten oturup dinlediniz ki içimdeki beni ?
Size göre kişilk değil, dişilik önemli değilmi ~
UMRUMDA BİLE DEĞİLSİNİZ ~
SİZ KİMSİNİZ Kİ TAKICAM SİZİ ?
Verdiğiniz değer kadar huzur veririm size .
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.088


View Profile
Re: BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır?
« Posted on: Ocak 20, 2019, 03:25:32 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? e-book, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? programı, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? oyunları, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? e-kitap, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? download, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? hikayeleri, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? resimleri, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? haberleri, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? yükle, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? videosu, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? şarkı sözleri, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? msn, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? hileleri, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? scripti, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? filmi, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? ödevleri, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? yemek tarifleri, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? driverları, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? smf, BM Soykırım Sözleşmesi Açısından Durum Nasıldır? gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 12, 2008, 09:10:47 ÖS »

ebru_cq
*
Üye No : 719
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 418
Mesaj Sayısı : 3.965
Karizma = 4018


paYLaşm için teşekkürler..
Yanıtla #2
« : Mayıs 06, 2008, 08:11:43 ÖS »

Lady32
*
Üye No : 3262
Yaş : 32
Nerden : Isparta
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 134
Mesaj Sayısı : 3.585
Karizma = 54


Emegine Saglik
Yanıtla #3
« : Mayıs 06, 2008, 08:14:25 ÖS »

Sahin07
*
Üye No : 3786
Yaş : 33
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 408
Mesaj Sayısı : 2.252
Karizma = 1453


emeğine sağlık süper

Ah!Mümkün olsa
savaştan barış
barıştan insan yapardım
acıdan sevinç
sevinçten umut
umuttan dostluk yapardım
kurşun yerine çocuklara
her sabah şiir atardım.
Yanıtla #4
« : Şubat 25, 2012, 05:23:12 ÖS »
Avatar Yok

casecom20
*
Üye No : 94417
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


teşekkürler
Yanıtla #5
« : Temmuz 27, 2013, 02:02:06 ÖS »

mrv46
*
Üye No : 134932
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 207
Karizma = 0


teşekkürler...
Yanıtla #6
« : Temmuz 27, 2013, 02:12:29 ÖS »
Avatar Yok

Melusina
*
Üye No : 75736
Yaş : 33
Nerden : Samsun
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 241
Karizma = 1


faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler

Güzel fikir değil mi?
Kendi yarısını bulanın tüm insanlıktan daha bütün olacağı.
Kendi içinde biricik olan insan değildir;böyle olmasını isteseydim onu tek yaratırdım;
ancak sevmeye başladığında tek olur insan.
İnsan yaratısı belki kusurludur, ama evrende birbirini seven iki insandan daha kusursuz hiçbir şey yoktur.
Yanıtla #7
« : Temmuz 31, 2013, 09:35:09 ÖS »
Avatar Yok

lifesu
*
Üye No : 142810
Nerden : Malatya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 2
Karizma = 0


Eline sağlık
Yanıtla #8
« : Ekim 13, 2013, 12:08:05 ÖÖ »
Avatar Yok

Asull93
*
Üye No : 150208
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


Ellerine saglik bilgilendirdin
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kadınlar Nasıldır
Kadınca
*Dantes* 0 500 Son Mesaj Ocak 09, 2012, 02:39:52 ÖÖ
Gönderen : *Dantes*
Köpeklerde Aşı Programı Nasıldır ?
Hayvanlar Alemi
-o_o-GökhaNur-o_o- 1 1082 Son Mesaj Şubat 25, 2012, 05:23:03 ÖS
Gönderen : casecom20
Soykırım Suçunun Önlenmesi Ve Cezalandırılması Sözleşmesi
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 302 Son Mesaj Aralık 10, 2012, 03:52:32 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Koku Ve Tat Alma Arasındaki Ilişki Nasıldır?
Ağız ve Diş Sağlığı
Asortik Hatun 1 645 Son Mesaj Nisan 24, 2014, 11:46:32 ÖS
Gönderen : dizzyAngeL
Soykırım Suçunun Önlenmesi Ve Cezalandırılması Sözleşmesi
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 400 Son Mesaj Mayıs 05, 2013, 10:20:18 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular