0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Blefarit Ne Demektir ?  (Okunma Sayısı: 398 Kere Okundu.)
« : Ağustos 03, 2011, 04:21:35 ÖS »

SheWolf
*
Üye No : 52134
Nerden : Denizli
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 879
Mesaj Sayısı : 7.903
Karizma = 78382Blefarit Ne Demektir ?

Blefaron Latincede gözkapağı anlamına gelir. Blefarit gözkapağının iltihabi bir hastalığıdır. Her iki cinsiyette her yaşta görülebilir ve oldukça yaygındır. Blefarit süreğen bir hastalıktır tedaviye rağmen tekrarlayabilir.
Blefarit hastalığı anatomik ve klinik özellikleri açısından ön ve arka blefarit olarak ikiye ayrılır. Ön blefaritte gözkapağının özellikle dış kenarı kirpik dipleri etkilenir. Ön blefarit bakterilerin aşırı miktarda çoğalmasına veya derinin yağlı-kepekli olmasına bağlıdır. Arka blefarit ise kapağın göze değen arka kısmını etkiler ve buradaki gözyaşı yağ bezlerinin anormal olmasıyla ilişkilidir.
Vücutta ve gözde başka hastalıklarla birlikte olabilir mi?
Blefaritli hastalarda akne rosasea ve seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları sık olarak görülür. Bu hastalıklardan ilki yüz derisinde kızarıklık ve kabalaşma diğeri ise ciltte aşırı yağlanma ve saç kepeklenmesi gibi belirtilerle kendini gösterir.
Blefaritli hastalarda konjonktivit kuru göz kirpik batması gibi diğer göz hastalıkları da sıktır.
Blefaritin nedeni nedir ?
Blefaritin gelişmesinde gözkapağında normalde de bulunan bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalması önemli bir rol oynar. Bu bakterilerin artıkları toksinleri iltihabi belirtilere neden olur. Cildin yağlı olması ve gözkapağındaki yağ bezlerinin anormal olması bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır. Çeşitli virüsler allerjik etkenler ilaçlar sigara dumanı kimyasal maddeler de blefarite yolaçabilir.
Blefaritin belirtileri nelerdir ?
Blefarit her iki gözde batma yanma hissi kızarıklık sulanma kaşıntı çapaklanma gibi yakınmalara neden olabilir. Gözkapaklarında kızarma şişlik kirpiklerde düzensizlik yapışıklık ve dökülme meydana gelebilir. Blefarit tanısı göz muayenesi ile konur.
Blefarit başka sorunlara yolaçabilir mi ?
Blefarit gözkapağı bezlerinde tekrarlayan akut iltihaplara (arpacık) ve sert şişkinliklere (şalazyon) zemin oluşturabilir. Özellikle yaşlılarda kirpiklerde içe dönmesi göze batması ve dökülme gibi sorunlar gelişebilir.
Blefarit gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir.
Göziçi ameliyat geçirecek hastalarda ameliyattan sonra enfeksiyon gelişmesi riskini arttırabilir.
Blefarit
Gözkapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelidir. Hastalar gözkapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır.
Bu bakımda önce gözkapağı kenarına yakmayacak biçimde sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak bir gazlı bez ya da kulak pamuğuyla gözkapağı kenarına sürtülür kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir. Son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır. Gözkapağı temizliği için göz doktorunuz hazır karışımları veya bebek şampuanlarını kullanmanızı tavsiye edebilir.
Bu tedaviye bazı hastalarda yapay gözyaşı damlalar da eklenir.
Bazı hastalara 1-2 ay süreyle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması önerilir.
 

Kumrular Sakindir Bir Tek
Ben Kumru Değilim ...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Blefarit Ne Demektir ?
« Posted on: Eylül 19, 2020, 08:39:11 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Blefarit Ne Demektir ? e-book, Blefarit Ne Demektir ? programı, Blefarit Ne Demektir ? oyunları, Blefarit Ne Demektir ? e-kitap, Blefarit Ne Demektir ? download, Blefarit Ne Demektir ? hikayeleri, Blefarit Ne Demektir ? resimleri, Blefarit Ne Demektir ? haberleri, Blefarit Ne Demektir ? yükle, Blefarit Ne Demektir ? videosu, Blefarit Ne Demektir ? şarkı sözleri, Blefarit Ne Demektir ? msn, Blefarit Ne Demektir ? hileleri, Blefarit Ne Demektir ? scripti, Blefarit Ne Demektir ? filmi, Blefarit Ne Demektir ? ödevleri, Blefarit Ne Demektir ? yemek tarifleri, Blefarit Ne Demektir ? driverları, Blefarit Ne Demektir ? smf, Blefarit Ne Demektir ? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular