0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Biyonikkulakla Duyma  (Okunma Sayısı: 483 Kere Okundu.)
« : Ocak 25, 2013, 11:35:59 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Biyonikkulakla Duyma

Bu çocuklar kulaklarında 25 bin Euro taşıyorlar!

Sessiz bir dünyada yaşayan çocuklar, biyonikkulakla duymaya başlayıpkonuşuyor. 21 gramlık biyonik kulaktakılır takılmaz konuşmaya başlayançocuklar, her gün kulaklarında25 bin Euro'luk bir alettaşıyorlar.....Her yıl dünyaya gelen bin 500 çocuk, 5 yaşına kadar kendilerine biyonik kulak takılmazsa sağır olarak yaşıyor ve konuşamıyor. Bu çocuklara hastalık nedeniyle sağır olanlar da eklenince, sessiz bir dünyada yaşayan çocukların sayısı giderek çoğalıyor. Bu çocukların da yaşıtları gibi konuşmalarının, masal dinlemelerinin ya da şarkı söylemelerinin yolu; onlara biyonik kulak takılmasından geçiyor. Medikal Park Biyonik Kulak Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yahya Güldiken, biyonik kulak uygulamasıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

SESE TEPKİLERİNİ ÖLÇÜN

* Minicik çocuklar neden sağır oluyorlar?
İşitme kaybı doğuştan olabileceği gibi, sonradan da olabilir. Çocuğun aile bireylerinde doğuştan işitme kaybı varsa, sağır olarak doğabiliyor. Ayrıca doğumda oluşan travmalar ve erken doğum da sağır çocukların doğmasına neden olur. Gribin ardından beliren kulak enfeksiyonları, menenjit, ensefalit, kabakulak, kafa travması, akustik travma, presbiakuzi, akustik tümör, otoskleroz ve meniere hastalığı da, doğum sonrasında sağırlığa neden olan başlıca sorunlardır.

* Aileler çocuklarının sağır olduğunu nasıl anlayabilirler?
Çocuklarda en önemli belirti; sese tepki vermeme ve konuşmanın gecikmesidir. Ailelerin bir kısmı dikkatli çıkıyor. Çocuk henüz birkaç aylıkken, sese hiç tepki vermediğini fark ediyor. Bazılarının ise bunu anlaması birkaç yıl alıyor. Aileler çocuklarının hiç konuşmamasından endişe ediyorlar ve bir de bakıyorlar ki çocukları hiçbir şey duymuyor. Yetişkinlerde ise işitme kaybı sıklıkla çınlama ve konuşmanın ayırt edilmesinde zorlanma şikayetiyle ortaya çıkar. İşitme kaybı her yaş aralığında ortaya çıkabilir. Çok ileri derecede işitme kayıpları, genellikle doğuştan ve genetiktir. Çocuklarda işitme kaybının tipine ve derecesine bağlı olarak, konuşma- kavram gelişiminin edinilememesi sorunu da ortaya çıkar. Geç konuşma nedeniyle, çocuğun algı yetenekleri zayıf kalabilir. Çocuklara bu konuda teşhis odyoloji uzmanı tarafından konuluyor. İşitme kaybının tipi ve derecesi tespit edilebiliyor.

TEDAVİDE LİMİT 5 YAŞ

* Biyonik kulak çocuğa ne zaman takılabilir?
Doğumsal işitme kaybında tedavi için ilk 5 yıl çok önemli. Çocukları 5 yaşına kadar tedavi edebiliyoruz. Aslında ne kadar erken takılırsa, o kadar iyidir. Yani eğer gerekliyse, bir yaşında da takılabilir. Çocukların mümkün olduğu kadar erken, yaşıtları gibi duyup konuşabilmeleri sağlanır. Okula başladıklarında yaşıtlarından farksız olurlar. Bize 8 yaşında doğumsal işitme kaybı ile geldiklerinde, tedavi için geç kalmış oluyorlar. Çünkü beyin ses denen şeyi tanımıyor. Ama çocuk sesleri bir kez tanıdıysa, mesela eğer 2 yaşında sağır olduysa, o zaman 5 yıl içinde biyonik kulak takılarak çocuk özel eğitime alınıyor. Böylece yaşıtlarını yakalaması sağlanıyor. Yetişkinler sağır olduysa ve işitme cihazı işe yaramıyorsa, o zaman da 15 sene biyonik kulaktan yararlanma hakları vardır. İstedikleri zaman bu takılabiliyor.

EN PAHALI OYUNCAKLARI
* Bu cihaz çok mu pahalı? Aileler bunu nasıl taktırabilir?
Biyonik kulak 25 bin Euro, devlet bütün ameliyat masrafları dahil 35 bin Euro'luk bu maliyeti karşılıyor. İlk bir yıldaki bütün tedavi ücretini de sağlıyor. Çocukların bunu taktırabilmeleri için işitme cihazının işe yaramaması ve her 2 kulağın da sağır olması gerekiyor. Kulak ameliyatla takıldıktan 3 hafta sonra, duymaya, birkaç hafta sonra ise, konuşmaya başlıyorlar. Biyonik kulak eskiden porselendi ve kırılıyordu. Artık silikondan yapılıyor yani sağlam. Çocuklar bu cihaz ile duygusal bir bağ kuruyor. Akşam cihazını öpüp, başının ucuna koyanlar var. Cihazı oyuncakları, hatta arkadaşları zannediyorlar.


WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Biyonikkulakla Duyma
« Posted on: Eylül 20, 2020, 10:53:36 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Biyonikkulakla Duyma e-book, Biyonikkulakla Duyma programı, Biyonikkulakla Duyma oyunları, Biyonikkulakla Duyma e-kitap, Biyonikkulakla Duyma download, Biyonikkulakla Duyma hikayeleri, Biyonikkulakla Duyma resimleri, Biyonikkulakla Duyma haberleri, Biyonikkulakla Duyma yükle, Biyonikkulakla Duyma videosu, Biyonikkulakla Duyma şarkı sözleri, Biyonikkulakla Duyma msn, Biyonikkulakla Duyma hileleri, Biyonikkulakla Duyma scripti, Biyonikkulakla Duyma filmi, Biyonikkulakla Duyma ödevleri, Biyonikkulakla Duyma yemek tarifleri, Biyonikkulakla Duyma driverları, Biyonikkulakla Duyma smf, Biyonikkulakla Duyma gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Beta - Sesimi Duyma
Rap Mp3
By.TuRuT 7 8305 Son Mesaj Nisan 23, 2012, 08:22:33 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Görme Duyma Konuşma - Daniel Palmer
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 1 692 Son Mesaj Nisan 03, 2016, 05:57:20 ÖS
Gönderen : S.e.s


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular