Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi  (Okunma Sayısı: 525 Kere Okundu.)
« : Aralık 17, 2014, 08:59:22 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6025
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676
Dünyada 90'dan fazla "tavuk karası" olarak bilinen Retinitis Pigmentosa hastasına uygulanan "Argus II" implant sistemi (Biyonik Göz) ameliyatının SGK kapsamına alınması için başvurular yapıldı.

İstanbul'da düzenlenen basın toplantısıyla, yakın zamanda Türkiye'deki RP hastalarına uygulanması planlanan ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi onayı ile CE sertifikası bulunan sistemin tanıtımı yapıldı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Özmert, dünyada 90'dan fazla "tavuk karası" olarak bilinen Retinitis Pigmentosa (RP) hastasına uygulanan "Argus II" implant sistemi ameliyatı (Biyonik Göz) için 15 adayın sertifikalarını alarak hazırlıklarını tamamladığını söyledi. Özmert, sistemin şu anda Almanya, Fransa, Suudi Arabistan, İtalya, İspanya, İsviçre, İngiltere, Hollanda, Amerika ve Kanada'da yetkilendirilen yaklaşık 16 klinikte uygulandığını ifade etti.
Özmert, şunları kaydetti: "Biz ilk hasta taramasını yaklaşık bir ay önce yaptık. Yaklaşık 15 hastamız esasen ameliyata hazır. Biz bu ameliyatta uygulanan vitreoretinal cerrahiyi Türkiye'de ilk uygulayanlardanız. Dolayısıyla bazen bu konuyla ilgili Avrupa'nın üzerinde tecrübemiz var diyebiliyoruz. Zaten bu ameliyat bunun bir parçası. Teknik olarak hem tanı ve tedaviye yönelik olarak merkezlerimiz hazır. Uygun hastalar da seçilmiş durumda. Ancak şu anda fiyat ilk anda ürkütücü boyutta gözüküyor. Ama uzun yıllara uzanan bir hesaplama yapılırsa bu rakam kabul edilebilir bir seviyeye gelebilir. İşin özeti şu anda SGK'nın, devletin desteği önemli. Bu destek yapılırsa burada görülen ülkelerin arasında aylar içerisine katılıp çok vaka ameliyat etmek mümkün olacak."
Üniversite hastanesinin kayıtlarında 300 "tavuk karası" hastası bulunduğuna işaret eden Özmert, "Ancak bu ameliyatlar yapıldıkça diğer hastalara da ulaşıp ciddi elemelerden geçirip ameliyata uygun olanları belirlemek lazım. SSK izin verir geri ödeme yapılırsa biz süratle bunları belirleyebiliriz. Ürünü Sağlık Bakanlığı onayladı. Ulusal Bilgi Bankası'na da girdi" diye konuştu.
"TAVUK KARASI KÖR EDEBİLİR"
Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göz Kliniği Şefi Doç. Dr. Dilek Güven de retinal protezin özellikle tavuk karası hastalığı nedeniyle görme kaybı olan hastalara uygulanabileceğini aktardı.

Güven, hastalığın, retina tabakasının dış katlarında oluşan bozulmanın zamanla artması nedeniyle körlükle sonuçlandığını belirterek, "Sistem, göz yuvarının içine ve çevresine yerleştirilen bir parça ve gözlük olarak kullanılan ikinci bir aparatla kullanılıyor. Bu gözlüğün ortasındaki dış dünyadan bilgiyi alıyor, kaydediyor, işlemleyici kutuda elektriksel uyarı haline getiriliyor, daha sonra bunu gözlüğün üstündeki antene iletiyor. Antenden gözün iç ve dışındaki bölüme radyo frekanslarıyla hem bu data hem de sistemin çalışması için gerekli enerji iletiliyor" dedi.
Göz içindeki 60 elektrodun bilginin nitelik ve niceliğine göre farklı elektrotları uyardığını, oluşan algının da görme siniriyle beyine iletildiğini ifade eden Güven, oluşan görüntünün gölge halinde olduğunu anlattı.
Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda 10 hastada bilgisayar ekranındaki yaklaşık 40 santimetre ebadındaki harfleri, bunlardan 6'sının ise 2 santimetre büyüklüğündekileri görüp, 4 harften oluşan kelimeleri okuyabildiklerini dile getiren Güven, sistemin kişilerin güncel hayatlarını daha kolaylaştırdığına dikkati çekti.
"SİSTEMİN SGK KAPSAMINA ALINMASI İÇİN BAŞVURU YAPILDI"
Sağlık Bakanlığının cihazın uygulanabilmesine, satılabilmesine izin verdiğini vurgulayan Güven, "Ancak şimdi en önemli husus bu implantın pahalı olmasıdır. Sadece implantın cerrahi olarak yerleştirilmesi de yeterli olmuyor. Bunun sonrasında bir rehabilitasyon süreci var. Şu an itibariyle Sağlık Bakanlığında SGK ödemesi için bazı başvurular yapılmış. Onların neticeleri bekleniyor. Açıkçası biz de doktorlar olarak bunun olumlu neticelenmesini istiyoruz. Zira ülkemizde yüksek meblağı karşılayabilecek hasta sayısı oldukça azdır diye düşünüyorum" diye konuştu.
Güven, sistemin ülkede yaklaşık 25 bin tavuk karası hastasına hitap ettiğini ancak uygulamanın 25 yaş üzerinde, ışığı var yok arasında görebilen ve daha önce belli bir görme algısına sahip olanlara yapılabileceğini sözlerine ekledi.
"OKÇULUK HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİREBİLİYORUM"
Argus II implantı kullanan RP hastası Jeroen Perk de sosyal hayatının ciddi anlamda değiştiğini ve kendisine güveni geldiğini belirterek, şöyle konuştu: "Okçuluk gibi bir hayalim vardı onu gerçekleştirebiliyorum. Geçen hafta bir konsere gittim. Ben normalde konserlerde arka taraflarda otururdum ama artık ışığı algılayabildiğim için ön tarafta oturdum. Gerçekten heyecan ve mutluluktan ağladım. Gruptakilerin üçünü de sahnede görebildim. Eskiye göre sokaktayken insanların olduğu ortamlarda ışık iyiyse insanları çok daha net seçebiliyorum. Genel hatlarını görebiliyorum. Bu da sosyalleşirken ciddi anlamda etki ediyor."
Bu arada sistemin fiyatının 115 bin avro olduğu ayrıca bu rakama rehabilitasyon ve ameliyat giderlerinin de ekleneceği bildirildi.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi
« Posted on: Şubat 29, 2020, 12:46:19 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi e-book, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi programı, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi oyunları, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi e-kitap, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi download, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi hikayeleri, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi resimleri, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi haberleri, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi yükle, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi videosu, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi şarkı sözleri, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi msn, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi hileleri, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi scripti, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi filmi, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi ödevleri, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi yemek tarifleri, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi driverları, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi smf, Biyonik Göz Için Sgk Desteği Talebi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Outlook Express Için Hotmail Desteği Kesiliyor
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Asortik Hatun 0 499 Son Mesaj Ekim 19, 2008, 03:56:35 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Öğretmen Adayları 'kadro Talebi Için' Yürüdü
Güncel Haberler
MaViSh 0 534 Son Mesaj Ağustos 30, 2009, 01:03:22 ÖS
Gönderen : MaViSh
Mühendisler Için " Kpss'de Revizyon " Talebi
Genel Konular
imge34 0 382 Son Mesaj Aralık 09, 2013, 06:16:09 ÖS
Gönderen : imge34
Java Windows Xp Için Desteği Resmen Kesti
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
sanane_61 0 357 Son Mesaj Temmuz 07, 2014, 03:19:37 ÖÖ
Gönderen : sanane_61
12 Polis Için Tutuklama Talebi
Güncel Haberler
imge34 0 286 Son Mesaj Ağustos 21, 2014, 05:19:31 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular