Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Birmanya Tarihi  (Okunma Sayısı: 485 Kere Okundu.)
« : Mayıs 15, 2013, 11:51:40 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Buda uygarlığı - Günümüz Birmanyası - Birmanya da politik durum

Birmanya'da gelişkin bir Buda uygarlığı var dır. Terk edilmiş bir kent olan Pagan'da bu uygarlıktan izler görülür. Kentte 9.-13. yüz yıllar arasında yapılmış binlerce Buda tapına ğı bulunmaktadır.11.-19. yüzyıllarda Birmanya prensleri ara sında amansız savaşlar oldu. 1820'de büyük Birman Generali Maha Bandula, Hindis tan'ın İmphal (Manipur) ve Assam eyaletleri ni ele geçirip Bengal'e yönelince, o zaman Hindistan'a egemen olan İngilizler Birman ya'ya savaş açtılar. Maha Bandula geri püs-(Terbiyeden-Yoksunum)-kürtüldü ve Birmanyalılar yalnızca Assam ve İmphal üzerindeki isteklerinden vazgeçmekle kalmadılar, aynı zamanda Aşağı Birmanya' nin Arakan ve Tenasserim bölgelerini de İngilizler'e bırakmaya zorlandılar. 1826-82'de ingilizler, Aşağı Birmanya'yı adım adım ele geçirdiler. Kral Thibavv'la 1886'da yapılan savaştan sonra, başkenti Mandalay olan Yu karı Birmanya da İngilizler'in denetimi altına girdi. 1919'dan 1937'ye kadar Birmanya, Hin distan'ın bir eyaleti olarak İngiliz yönetimin de kaldı.

II. Dünya Savaşı sırasında Japonlar, Bir manya'yı işgal ettikten sonra sözde bağımsız bir devlet kurarak egemenlikleri altına aldı lar. Savaştan sonra İngiliz egemenliği yeniden kuruldu, ama Birmanyalılar bağımsızlık is tiyordu. İngiltere'ye yapılan baskı sonucun da seçimlere gidildi ve 1947'de bağımsız Bir manya Cumhuriyeti kuruldu. Birmanya ba ğımsızlığını kazandıktan sonra İngiliz Uluslar Topluluğu'ndan ayrıldı.
Yansız bir dış politika izleyen Birmanya, Çin, Japonya ve SSCB ile yakın ekonomik ilişkiler kurdu. Çeşitli ayaklanmalardan ve siyasal çekişmelerden sonra 1962'de ordu komutanı Ne Win'in yaptığı hükümet darbe siyle, başbakan U Nu yönetimden uzaklaştı rıldı. Yeni hükümet pek çok sanayi dalını ulusallaştırdı. 1973'te yeni bir anayasa kabul edildi. Birmanya bugün de kabile ayaklanma ları ve çoğu Tayland ve Laos sınırlarından kaynaklanan, yasadışı afyon ticareti gibi so runlarla mücadele etmektedir.

BİRMİNGHAM İngiltere'nin ortasında yer alır. Ülkenin ikinci büyük kentidir. Nüfusu 1.008.000, yüzölçümü 264 km2'dir. Ülkenin en büyük sanayi kentlerinden biri olan Bir mingham, Sanayi Devrimi'nden önce bile İngiltere'nin ekonomik gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştu. Sanayi dallarının çe şitliliği nedeniyle Birmingham'a "1.000 mes lek kenti" de denir.
Birmingham İngiliz otomobil sanayisinin merkezidir. Dünyanın en büyük kakao ve çikolata fabrikası da buradadır. Ağır makine sanayisinin yanı sıra, cam, çikolata, lastik, deri, kimyasal ürünler boya ve plastik fabri kaları vardır.

Tarih

Birmingham, 18. yüzyıldan başlayarak İngilte re Sanayi Devrimi'nin merkezinde yer aldı ve o dönemin en önemli mucitleri bu kentte yetiş ti. Örneğin, buhar makinesini bulan James Watt, gene buhar makinesinin geliştirilmesin de öncülük eden ve bu makineyi sanayide ilk kez kullanan Matthevv Boulton ile oksijen, azot, amonyak ve sülfürik asidi bulan kimyacı Joseph Priestley Birmingham'da yaşadılar. Banliyösü Bournville'de ise Cadbury şirketi nin ünlü çikolata fabrikası vardır.
17. yüzyıldan başlayarak kentin yakınların daki kömür ve demir madenleri nedeniyle Birmingham'da çelik üretimi gelişti. Çelik işletmeleri bir süre sonra yöreden taşındıysa da metal işçileri yerlerinde kalarak yeni işçi lerle birlikte otomobil, bisiklet, demiryolu yapım gereçleri gibi çeşitli metal eşya türleri nin üretimine geçtiler.

Günümüz Birmingham'ı

Birmingham sanayinin korkunç çirkinlikler ürettiği bir dönemde gelişti. Ama bugün o pis, isli Victoria dönemi kentinin yerinde, sonlu sisteminin merkezi olan Spagetti Kavşağı'na bağlanır. Birmingham'ın 1960'larda yeniden yapılan New Street İstasyonu'na her gün 700 tren girip çıkar. Birmingham Kanal İşletmesi ku zey ve güneyin büyük kanallarını birleştirir. Havaalanı 1980'lerin başında büyük ölçüde onarım görmüştür. İngiltere'nin en önemli ti caret fuarları ve sergileri, özel bir tren istasyo nu ve yedi büyük salonu olan Ulusal Sergi Merkezi'nde düzenlenir.


Kent, İngiltere'de kurulan ilk ortaokul, ilk Belediye Bankası ve ilk Belediye Orkestrası ile tüm ülkeye bu konularda öncülük etmiştir. Birmingham Üniversitesi 1900'de, Aston Üniversitesi ise 1966'da kurulmuştur. Kentin Ön-Rafaellocular koleksiyonuyla ünlü güzel bir sanat galerisi, değerlibir Bilim ve Sanayi Müzesi vardır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Birmanya Tarihi
« Posted on: Ağustos 12, 2020, 10:13:16 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Birmanya Tarihi e-book, Birmanya Tarihi programı, Birmanya Tarihi oyunları, Birmanya Tarihi e-kitap, Birmanya Tarihi download, Birmanya Tarihi hikayeleri, Birmanya Tarihi resimleri, Birmanya Tarihi haberleri, Birmanya Tarihi yükle, Birmanya Tarihi videosu, Birmanya Tarihi şarkı sözleri, Birmanya Tarihi msn, Birmanya Tarihi hileleri, Birmanya Tarihi scripti, Birmanya Tarihi filmi, Birmanya Tarihi ödevleri, Birmanya Tarihi yemek tarifleri, Birmanya Tarihi driverları, Birmanya Tarihi smf, Birmanya Tarihi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Cs Tarihi « 1 2 »
Counter Strike
By_ALTaS 15 4083 Son Mesaj Kasım 29, 2009, 06:38:53 ÖS
Gönderen : StyLeLife[Rap]
Fas Tarihi
Dünya Kültürleri
xxRuzqaRxx 4 1467 Son Mesaj Mayıs 25, 2008, 02:36:30 ÖÖ
Gönderen : Ebru$h
MIT Tarihi
Tarih
Lady32 7 2499 Son Mesaj Mayıs 02, 2008, 10:12:10 ÖS
Gönderen : [-MuRaT-]
Çin Tarihi
Dünya Kültürleri
[ IdentifieD ] 3 1062 Son Mesaj Mayıs 25, 2008, 03:36:10 ÖÖ
Gönderen : Ebru$h
Pul'un Tarihi
Genel Kültür.
HaYaL 1 942 Son Mesaj Haziran 21, 2008, 04:40:55 ÖS
Gönderen : *GeLinCiKk


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular