0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bir Gömlek,bir Yelek  (Okunma Sayısı: 741 Kere Okundu.)
« : Ekim 31, 2008, 11:36:05 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Bir şeyler eksik? Kalabalıkların içinde kuyulara atılmışız sanki. Gözümüz kuş kanatlarında; sıyrılmak, uçmak ve kurtulmak? Pençesinde çırpındığımız iç burkuntusundan azade olabilmek için denemediğimiz yol yok neredeyse. Ne kartallara inat yükselttiğimiz zebercetten kuleler, ne yedi göğe fırlattığımız acaip roketler, ne Süleyman Peygamberi şaşırtacak cinsten hızlı haber ağlarımız, ne tıbbi kimyasal icatlarımız? Antidepresanlardan, hazzın en sentetik şahikalarına kadar uzanan sahte cennetlerimiz? Hiç biri yetmiyor, göğsümüzdeki ağrıyı dindirmeye?
İnsan, belki de hayatında hiç olmadığı kadar kalabalık olmakla birlikte asrın hastalığının avucunda çaresiz ve yapayalnız: göğüs darlığı? Hızın ve hazzın doruğundayken insanlık, eksik olan bir şey var her nedense? Kuşun çırpışan kanadı, yağan karın pıtırtısı, yeni doğan bir bebeğin küçük avuçlarını dünyaya ilk kez açışı? Bütün dirençsiz ve kırılgan halleriyle hiç okunmamış mektuplar gibi sürülmüşler çekmecelerimize?Harflerini iyice unuttuğumuz eski bir alfabe gibi hepsi de?
Benim beklediğim bir gömlek yok, üşümem bundandır.
Benim beklediğim bir gömleğim olmadığı için, gözlerim de mühürlü?
Halbuki Yakup Peygamber'in beklediği bir gömlek vardı. O gömleği gözlerine sürünce, çözebileceği bir mühür, göğüs ağrısını dindirecek bir sırrı vardı.
Her şeyi çok bildiğimiz için her şeyi çok ıskaladığımız bir eşikte, gömleksiz kaldık, üşüyoruz halbuki. Eller üşür, ayaklar üşür, sırt üşür de, ruh üşümez mi? Ruhumuz üşüyor?
Hayat ve ahiret arasındaki keskin yarık derinleştikçe, bizler ölümden sonraki hayatı şu anımızdan uzaklaştırdıkça, bu üşüme giderek de artacak? Göğüslerimiz hiç bu kadar daralmış mıydı? Bilmiyorum.
Bildiğim okumaya çalıştığım kadarıyladır: "Allah kimi hidayete eriştirmek isterse onun gönlünü İslâm'a açar. Kimi de sapıklıkta bırakmayı dilerse, onun kalbini daraltır, göğe zorla çıkıyormuş gibi sıkıştırır. Allah iman etmeyenleri böylece dehşet içinde ?küfür bataklığında-bıraktırır" (En'am, 125) Bu ayette tarif edilen "kalb darlığı" civarında çok düşündüm ve beni cidden sarstı. Hele "göğe zorla çıkartılıyormuş gibi" vurgusu e düşürdü? Kulelerden çocukluğumdan beri ürkerim. Göğü delmek ister gibi kibirle yükselir başları bulutların üstüne, kafamı çeviririm dehşetle? İnsanlığın adeta mimari dehasının ispatı gibi inşa edilen bu tür yüksek yapılarda tam olarak tarif edemeyeceğim garip bir huzursuzluk basar içimi? Göğe zorla çıkıyor gibi sıkışmak diyor ayette. Tezat gibi değil mi? Mimari ve fizik devrimlerde o kadar ileri olacaksınız, teknik o kadar müthiş ilerleyecek, gökyüzünde yıldızlarla yarışacak kaşaneler dikeceksiniz ama yine de üşüyecek ruhunuz, yine de daralması bitmeyecek göğsünüzün? Peki eksik olan ne?
Hayatımızın büyük bir yekunu, mücadeleyle geçiyor. Hatta benim gibi bazıları için hayat, dıştan bakışta yenilgiler üzerine akan amansız bir nehir gibi? Mücadeleyi, ruhtan kopardığınızda elbette göğsünüz daralıyor yenilgilerinizden? Gömleksizlikten bahsettim az yukarıda? Buna; rüyayı, mefkureyi yakmak da diyebilirsiniz? İnançtan ayırt edilmiş soyundurulmuş bilinç, üşümeye mahkûmdur. Sanırım en azından benim zaman zaman yaşadığım bölünmüşlük ve göğüs daralması da bundandır, kimseyi işaret edecek değilim?
Kısa bir zaman önce Batman'dan bir selam yazmıştım sizlere? Başörtü direnişleri çerçevesinde tertip edilen imza toplama kampanyasında, genç kardeşlerim kapı kapı dolaşıp, haklarını arama yolunda, sivil bir bilinçlenmeyi başlatmışlardı. Kapısını çaldıkları bir nine, bizim kızların talebinden ürkmüş, imza vermekten kaçınmış, gecesine de bir rüya görmüştü? Sevgili Efendimiz (sav), rüyasına gelerek; örtü yasağı yüzünden üzülen kızların kendi yeleğinin altında olduğunu söylemiş, yeleğini kaldırarak nineye göstermişti? Bu olay anlatıldığında ben iki gündür aralıksız olarak aynı mevzuda konferans vermekteydim, ama emin olun, iki gün değil hayatımın yirmi yılında yaptığım bütün uğraş ve çabaların ulaşamayacağı bir bereketle karşılandı iki dakikalık bu rüya haberi? İçleri allak bullak olmuş, yenilmekten ve ötelenmekten yorgun düşmüş, göğüsleri daralmış tüm kızlar için sımsıcak bir yelek haberiydi bu? Yusuf'un gömleğinden bir haber gibiydi.
Şimdi "davayı kaybettik" diye derin bir sarsıntı içinde olan tüm kardeşlerime bir çağrı bu belki de? Arkadaşlar; Kur'an Yusuf'un gömleğidir, o hiç bırakmadı bizleri? Sevgili Efendimiz(sav)'in yeleğinin altı ki; yakuttan kulelere, zebercetten ırmaklara, altına, ipeğe ve cümle mücevhere değişilmez bir hazinedir? Üşüdüğünüzde veya göğsünüz daraldığında, selavat getirin ve yeleği hatırlayın ve Yusuf'un gömleğini?

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Bir Gömlek,bir Yelek
« Posted on: Kasım 30, 2020, 01:08:33 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bir Gömlek,bir Yelek e-book, Bir Gömlek,bir Yelek programı, Bir Gömlek,bir Yelek oyunları, Bir Gömlek,bir Yelek e-kitap, Bir Gömlek,bir Yelek download, Bir Gömlek,bir Yelek hikayeleri, Bir Gömlek,bir Yelek resimleri, Bir Gömlek,bir Yelek haberleri, Bir Gömlek,bir Yelek yükle, Bir Gömlek,bir Yelek videosu, Bir Gömlek,bir Yelek şarkı sözleri, Bir Gömlek,bir Yelek msn, Bir Gömlek,bir Yelek hileleri, Bir Gömlek,bir Yelek scripti, Bir Gömlek,bir Yelek filmi, Bir Gömlek,bir Yelek ödevleri, Bir Gömlek,bir Yelek yemek tarifleri, Bir Gömlek,bir Yelek driverları, Bir Gömlek,bir Yelek smf, Bir Gömlek,bir Yelek gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kanlı Gömlek Hikayesi
Masal ve Hikayeler
Ebru.s 5 2259 Son Mesaj Kasım 21, 2008, 05:33:54 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Pratik Yelek Yapımı
Moda & Güzellik
mnıl 1 2198 Son Mesaj Eylül 03, 2014, 12:19:55 ÖÖ
Gönderen : ezgibasak
Iyi Gömlek Seçmenin Ipuçları
Erkek Erkeğe
Mavi_Kiyamet 6 3024 Son Mesaj Şubat 03, 2014, 03:19:15 ÖS
Gönderen : 13579bbb
Don Gömlek
Deyimler Sözlüğü
Asortik Hatun 0 531 Son Mesaj Ekim 31, 2013, 09:31:34 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Gömlek Nasıl Katlanır?
Nasıl Yapılır?
-Trinity- 0 396 Son Mesaj Şubat 23, 2016, 09:26:18 ÖS
Gönderen : -Trinity-Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular