Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bilişsel Tutarlılık Teorileri  (Okunma Sayısı: 552 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 11:33:41 ÖS »
Avatar Yok

.By.pisLick.*
*
Üye No : 28021
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1669
Mesaj Sayısı : 4.572
Karizma = 23663


Bilişsel tutarlılık (cognitive consistency) teorileri, bireylerin bilgileri, inançları, duyguları ve eylemleri arasında bir tutarlılık sağlama eğiliminde oldukları sayıltısından hareket eden teorilerdir. Bilişsel öğeler (inanç, değer, tutum veya davranışın bilişsel temsilleri) arasındaki tutarlılık, hem bireyin kendisi, hem de bireyler arası davranışlar arasındaki ilişkiler için söz konusu edilmektedir.

Genel olarak bu teoriler tutarlılığın istenen bir durum olduğunu ve tutarsızlığın, bilişsel öğelerin birinde veya diğerindeki değişimi güdülediğini varsaymaktadır. Literatürde çok sayıda bilişsel tutarlılık teorisi bulunmakla birlikte, bunlar arasında en önemlileri 'denge teorisi' (balance theory; Heider, 1958), 'uygunluk teorisi' (congruity theory, Osgood ve Tannenbaum, 1955) ve 'bilişsel çelişki teorisi' (cognitive dissonance theory; Festinger, 1957) şeklinde belirtilebilir.

YALAN !  
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Bilişsel Tutarlılık Teorileri
« Posted on: Mart 30, 2020, 10:41:48 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bilişsel Tutarlılık Teorileri e-book, Bilişsel Tutarlılık Teorileri programı, Bilişsel Tutarlılık Teorileri oyunları, Bilişsel Tutarlılık Teorileri e-kitap, Bilişsel Tutarlılık Teorileri download, Bilişsel Tutarlılık Teorileri hikayeleri, Bilişsel Tutarlılık Teorileri resimleri, Bilişsel Tutarlılık Teorileri haberleri, Bilişsel Tutarlılık Teorileri yükle, Bilişsel Tutarlılık Teorileri videosu, Bilişsel Tutarlılık Teorileri şarkı sözleri, Bilişsel Tutarlılık Teorileri msn, Bilişsel Tutarlılık Teorileri hileleri, Bilişsel Tutarlılık Teorileri scripti, Bilişsel Tutarlılık Teorileri filmi, Bilişsel Tutarlılık Teorileri ödevleri, Bilişsel Tutarlılık Teorileri yemek tarifleri, Bilişsel Tutarlılık Teorileri driverları, Bilişsel Tutarlılık Teorileri smf, Bilişsel Tutarlılık Teorileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular