Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti  (Okunma Sayısı: 698 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 06:51:43 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti - Bilier Atrezi Nedir - Koledok Kisti Nedir


Bilier Atrezi

Yenidoğan devresinde en sık görülen sarılık ne deni fizyolojik olup indirekt bilirubin yüksekliği ile beraberdir. Fizyolojik tip sarılık 2-3. günler başlar, 7-14. günlerde kendiliğinden düzelir. Sarılığın derecesi yüksek ise fototerapi gerekebilir. Bir hafta dan sonra devam eden ve düzelmeyen sarılıklarda ise biliyer atrezi (% 60) ve hepatit (% 35) düşünülür. Bu iki durumda da hem direkt hem de indirekt bi lirubin yükselir. Genellikle gaita akoliktir.

Biliyer atrezi ekstrahepatik safra yollarının fib-rozisi olup, duktal sistemde çeşitli derecelerde dar lık veya tam obstrüksiyon ile beraber olabilir. Ka-sai, porta hepatisde küçük safra kanalcıklarının ol duğu ve hilus diseksiyonunu takiben buraya getiri lecek bir barsak segmenti ile safranın direne edile bileceğini göstermiştir. 60 gün içinde yapılacak bir portoenterostomi ile biliyer atrezili hastaların % 80'inde yeterli safra drenajı sağlanabilir ve serum bilirubin seviyeleri normale indirilebilir.

Zamanında girişim yapılamayan olgularda si roz gelişebileceğinden iyi netice alınması zordur. Portoenterostomi sonrası kolanjit ve portal hiper tansiyon görülebilir. Kanayan özofagus varisleri için önce endoskopik skleroterapi ve sonra de-kompresiv portosistemik şant önerilmektedir.

Cerrahi tedavi gerekmeyen neopatal hepa-tit'den ayırımı oldukça zordur. Kesin tanı için ko-lanjiosintigrafi ve karaciğer biyopsisi yanında ge nellikle laparotif kolanjiografi gerekir. Kolanjiogra-fi laporoskopik olarak da yapılabilir.

Biliyer atrezi cerrahi tedavisinde çeşitli portoen terostomi girişimlerindeki ilerlemelere rağmen, geç karaciğer yetmezliği nedeniyle neticeler genellikle kötüdür. Karaciğer transplantasyonunun artık bili yer atrezi tedavisinde en iyi yol olduğu düşünül mektedir. Özellikle rejeksiyonu önleyici metodlar-daki son gelişmeler sayesinde, biliyer atrezide ka raciğer transplantasyon sonrası bir yıllık yaşam % 80'lerin üzerine çıkmıştır.

Koledok Kisti

Safra yollarının konjenital kistik dilatasyonu ne ticesi oluşan koledok kistlerinde belirgin semptom sarılık ve intraabdominal kitledir. Müşterek bir saf ra ve pankreas kanalından, pankreas sıvısının safra yollarına doğru reflü olması neden olarak düşünülmüştür.

Kistin total veya subtotal çıkarılması ve Roux-Y hepatikojejunostomi en tercih edilen tedavi şekli dir. Safra yolları karsinoması normal popülasyona göre 20 kat daha fazla sıklıkla olabileceği için kistin çıkarılmasına gayret edilmelidir. Ayrıca kolanjit olasılığı da yüksek olduğu için kistin duodenuma ağızlaştırılması tercih edilen bir yol değildir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti
« Posted on: Ağustos 20, 2019, 07:01:22 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti e-book, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti programı, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti oyunları, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti e-kitap, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti download, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti hikayeleri, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti resimleri, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti haberleri, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti yükle, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti videosu, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti şarkı sözleri, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti msn, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti hileleri, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti scripti, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti filmi, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti ödevleri, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti yemek tarifleri, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti driverları, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti smf, Bilier Atrezi Ve Koledok Kisti gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular