Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason  (Okunma Sayısı: 1530 Kere Okundu.)
« : Aralık 30, 2009, 04:20:47 ÖS »
Avatar Yok

giCik
*
Üye No : 33098
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 20
Mesaj Sayısı : 32
Karizma = 2


BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM VE ANİMASON

Bilgisayar ortamında bir parça modellenirken kullanılan 3 metot vardır. Tel kafes modelleme (wire-framing) metodu, yüzey modelleme (surface modelling) metodu ve katı modelleme (solid modelling) metodu. Bir CAD (Computer aided desing/ bilgisayar destekli tasarım ) yazılımı bu modelleme metotlarından bazılarını veya tamamını içerir. AutoCAD yazılımı her 3 metodu da barındırır. Özellikle 3 boyutlu çalışmalarda bu metotların birlikte kullanılmasında kolaylık sağlar.

1.1. AutoCAD'ın Tanıtımı

AutoCAD, tasarım ve çizimlerin bilgisayarda yapılabilmesini sağlayan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en çok kullanılan bir bilgisayar destekli tasarım programıdır.

AutoCAD, Autodesk firması tarafından üretilip geliştirilen, bir Computer Aided Drafting and Design (Bilgisayar Destekli Çizim ve Tasarım) pakettir. Bilgisayar kullanarak çizim yapmamızı, bu çizimi düzeltmenizi, v.s. sağlayan elle çizime göre size daha çok daha üstün imkanlar sunan bir çizim paket programıdır. Bu programı kullanarak

Teknik resim
Mimari
İnşaat
Harita
Peyzaj
Elektrik - Elektronik

ve adını sayamadığımız her türlü disiplin ve uygulamada istediğiniz çizimleri üretebilirsiniz.


AutoCAD, parçaların tasarımı, montaj modelleme, bunların imalat resimlerinin alınması özelliklerini tek bir pakette birleştiren yazılım programıdır. AMD' nin içerdiği yazılımlar kendi başlarına tasarım sürecinin belli evrelerine karşılık gelmenin yanında, bütün bir süreç boyunca istenen gereksinimleri tek bir ortamda karşılayabiliyorlar.

1.2. 3D Studio MAX'ın tanıtımı

3D Studio MAX' te yaratılan yada düzenlenen hemen her şey canlandırılabilir. Animate düğmesinin aktif hale getirilmesi 3D Studio MAX'in sahnede yaptığınız değişikleri kaydetmenizi sağlar. Bir anahtar (key) yaratılır ve değişiklikle ilgili o ana ait tüm bilgiler depolanır.

Animasyon sahnelerinize dördüncü boyutu eklemektedir. Zamanı. MAX R2'de Frame, Tick ve SMPTE olmak üzere farklı zaman formatlarında çalışır. Zamanlamayı olumsuz etkilemeden, tüm bu formatları ve zamanın ölçümünü değiştirebiliriz.

Animasyon ortamı MAX, modifier, malzemeler ve hatta Sub-object (nesne) seçimleri de olmak üzere, bir sahnedeki nesneleri hareketlendirmek üzere kullanabilen, pek çok farlı nesne modifier'ına sahiptir. Animasyon, bir şeyin zamandaki farklı Key (anahtar) noktalarında parametre değerlerini değiştirerek kolayca yapılır.

Animasyon sonuçlarının çoğunu görüş pencerelerinde görebilmemize karşın, genellikle Key bilgisinin kendisini görmeniz gerekecektir. Örneğin bir eylemin meydana geldiği noktayı değiştirmek yada Key'in verilerini değiştirmek isteyeceksiniz. 3D Studio MAX' te tüm bunları Track View sayesinde yapabiliriz. (Bkz şekil 1)

Şekil1 Track View, bir sahnedeki tüm animasyon bilgilerini göstererek ve düzenlemesini sağlar

3D Studio MAX zaman içinde hareket etmek ve animasyonumuzu görmek için pek çok metot sunar. Time Configuration iletişim kutusunun playback kısmı, görüş penceresindeki bir sahnenin oynatım parametrelerini değiştirmenizi sağlar.

Animasyonlarda kullanabileceğimiz çıktı formatlarının çeşitliliği yüzünden (film, TV, vs) 3D Studio MAX zaman ve kare oranlarını göstermek için pek çok seçenek sunar. Bu seçenekler Time Configuration iletişim kutusunda yer alır. (Bkz şekil 2 )Şekil 2 Time Configuration iletişim kutusu

Bir animasyonun başlangıç ve bitiş zamanları Time configuration iletişim kutusunda belirtilir. Bu aslında sadece aktif zaman dilimini ayarlamaktadır. Start Time ve End Time değerlerini değiştirmemiz , daha önceden yaptığımız Key'lerin değerlerini yada zamanlarını değiştirmez.
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2009, 04:21:20 ÖS Gönderen : giCik »

CahiL DéiLim Ama Séwméi ßiLméi$Léяim Faя...
YanLı$ DéiLim Ama SapkınLıkLaяım Faя...
ßazén ßo$ Konu$uяum Ama GücLü CümLéLéяim Faя...
$aяkı DéiLim Ama EzqiLéяim Faя...
Pi$man DéiLim Ama HatıяLamaı UnuddukLarım Faя...
MéqaLomAn DéiLim Ama ßüyüLéici 1 ßén Faя...
ArtiSt Hic DéiLim Ama "MuhTé$ém OLmaK" KanıMda Faя..! x)
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason
« Posted on: Ocak 19, 2020, 12:55:10 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason e-book, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason programı, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason oyunları, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason e-kitap, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason download, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason hikayeleri, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason resimleri, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason haberleri, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason yükle, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason videosu, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason şarkı sözleri, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason msn, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason hileleri, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason scripti, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason filmi, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason ödevleri, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason yemek tarifleri, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason driverları, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason smf, Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Animason gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 30, 2009, 04:33:41 ÖS »

KumraLım
*
Üye No : 8462
Yaş : 28
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1146
Mesaj Sayısı : 13.452
Karizma = 17239


Ah Autocad Ah. Zuhahaha Ömrümü Yidin. Zuhahaha
Yanıtla #2
« : Aralık 31, 2009, 10:07:57 ÖÖ »
Avatar Yok

giCik
*
Üye No : 33098
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 20
Mesaj Sayısı : 32
Karizma = 2


Ah Autocad Ah. Zuhahaha Ömrümü Yidin. Zuhahaha

benimddeee ömürümü yedddii Nanik-Nanik :P
Yanıtla #3
« : Mayıs 02, 2010, 04:51:35 ÖS »

KaraElmas
*
Üye No : 34974
Yaş : 31
Nerden : Zonguldak
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 149
Mesaj Sayısı : 1.376
Karizma = 10067


bilgiler için teşekkürler

Bir "parçam" vardı aynı ben gibi
Bir kalbim vardı camdandı sanki ...
İnsanı en çok en sevdiği acıtırmış ya hani
En çok sevdiğim incitirken beni...
 
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Fıfa 2007 N-gage Türkçe Destekli
Java Oyun
xxRuzqaRxx 8 3779 Son Mesaj Haziran 08, 2014, 01:44:17 ÖÖ
Gönderen : ozkan1993


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular