0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü  (Okunma Sayısı: 338 Kere Okundu.)
« : Mayıs 20, 2013, 08:47:12 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Bir kenti hatta ülkeyi ikiye bölen Berlin Duvarı'nın yıkılışının üzerinden 15 yıl geçti. Ancak ne Doğulular memnun ne Batılılar. Beş Alman'dan biri duvarı geri istiyor.

Bir kenti, ülkeyi hatta dünya üzerindeki siyasal sistemleri ikiye böldü Berlin Duvarı yıllarca. 1961'de inşa edildiğinde yaşanan şaşkınlık yerini çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanan kaçma girişimlerine bıraktı. Demokratik Doğu Almanya ile Federal Almanya Cumhuriyeti'ni ayıran duvar, 9 Kasım 1989'da yıkıldı. Ancak gelinen noktada artan sorunlar ve ekonomik problemler Almanlar'ın bir kısmının "Duvarı geri istiyoruz" demesine neden oluyor... Berlin'nde, 13 Ağustos 1961 sabahı, işlerine ve okullarına gitmek için yola çıkanlar karşılarında bir duvar gördü. İnşasına 16 milyon mark harcanan 166 kilometre uzunluğundaki Berlin Duvarı, bir ülkeyi bölüyordu. Bu ayrılığa dayanamayan ve Batı'ya kaçmak isteyen Rudolf Urban, 19 Ağustos 1961'de Berlin Duvar'ının ilk kurbanı oldu. Fakat onun başarısızlığı insanları özgürlüğe kaçma fikrinden alıkoyamayacak, 5 bin 43 kişi duvarı aşıp Batı'ya ulaşacak ama 239'u sınırda Doğu Almanya askerleri tarafından vurulacak ya da gölde boğulacaktı.


Şehri böldüğü 28 yıl boyunca duvar iki taraf arasında sosyal, kültürel, ekonomik ve daha birçok alanda telafisi çok zor farklılıklar meydana getirdi. Doğu Almanya ekonomik olarak bağımlı olduğu Sovyetler Birliği'nin etkisi altında iken Batı Almanya, Avrupa'nın en güçlü ekonomisine sahip olma yolunda büyük bir hızla ilerliyordu. Duvarın batısında yaşayanlar doğuya seyahat etme, yakınlarını görebilme şansına sahipti. Bir taraf bolluk ve rahatlık içinde yaşarken, diğer taraf yokluk içinde, çikolata, muz, şeker ve sakız gibi "onlar için lüks" sayılabilecek ürünlerin hasretini çekiyordu. Kardeş olarak nitelendirdikleri Doğu Almanya'nın bu durumu bütün Almanları rahatsız etmeye başladı.

SSCB lideri Gorbaçov'un "Yeniden Yapılanma ve Şeffaflık" (Glasnost ve Perestroyka) yanlısı olduğunu gören, dönemin Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, siyasi kariyerini tehlikeye atarak Doğu'yla görüşmelere başladı. Birleşmeyi isteyenler çoğunlukta olmasına rağmen, buna inanmayanlarda vardı. Helmut Kohl, "Birleşme ya şimdi olacak ya da hiçbir zaman" diyerek, bu itirazlara son noktayı koydu.

TARİHİ GÜN
9 Kasım 1989'da duvar açıldı, her iki taraftan insanlar bu tarihi ana tanık olmak için duvara akın etti. Berlinliler'in dediği gibi, "İkiye ayrılmış gökyüzü nihayet birleşmişti". Bir gecede, bir ülkeyi ikiye bölen duvar, yine bir günde iki ülkeyi bir bayrak altında toplamıştı. Hasret bitmiş, sevenler, akrabalar birleşmişti; her şey çok daha güzel olacaktı. Ama Batı, Doğulular'ın 28 yıl önce bıraktığı Batı değildi artık. Batı Berlin'i dolduran çoğunluğu Türk yabancılar, kendilerinin hayal bile edemeyecekleri şartlarda yaşıyorlardı. Doğulular, özellikle yabancıların yaşam standartları ve sahip olduklarını kıskanmaya başlayacaktı. Ayrı oldukları 28 yıl boyunca "Biz kardeşiz, bir milletiz" diyen Alman toplumu hala Doğulu-Batılı kavgasını yaşıyor. Fiilen varolmayan "duvar", zihinlerde varlığını sürdürüyor. Batı'dan daha fazla pay talep eden Doğulular'ın bir kısmı Berlin Duvarı'nı geri istiyor. Batıda yaşayanlar, Doğu'dan gelenleri hor görüyor, onları da ülkelerindeki yabancılarla aynı kategoriye koyuyor.

Duvarın yıkılmasından sonra Batı'ya akın eden, burada en ağır işlerde çalışan Doğulular da, yavaş yavaş terk ettikleri evlerine geri dönüyor. Araştırmalar her beş Alman'dan birinin duvarı geri istediğini gösteriyor. Doğu'nun kalkınması için, duvar yıkıldığından bu yana her Alman vatandaşı devlete vergi ödüyor. Doğu'ya yapılan devasa yatırımlar ise Alman ekonomisini sarsıyor. Ülkede giderek artan işsizlik de başka bir sorun. Doğu kökenli Almanlar çözümü, yabancıların ülkeyi terk etmesinde görüyor. Bu durum, ilk günden itibaren ülke siyasetini de etkiledi. Helmut Kohl'ü koltuğunu Gerhard Schröder'e vermek zorunda bırakan sorunların ne zaman ve nasıl çözüleceği ise merak konusu.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü
« Posted on: Eylül 19, 2020, 08:15:51 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü e-book, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü programı, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü oyunları, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü e-kitap, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü download, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü hikayeleri, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü resimleri, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü haberleri, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü yükle, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü videosu, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü şarkı sözleri, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü msn, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü hileleri, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü scripti, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü filmi, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü ödevleri, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü yemek tarifleri, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü driverları, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü smf, Berlin Duvarı Yıkıldı, Sorunlar Büyüdü gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Almanya Ve Berlin Duvarı
Tarih
FeMoX 2 1003 Son Mesaj Ağustos 03, 2012, 10:11:10 ÖS
Gönderen : Liza
Playstation 3 Türkiye’de %70 Büyüdü
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
mEkansIz_qEnc 2 640 Son Mesaj Şubat 24, 2009, 12:20:26 ÖÖ
Gönderen : By.TuRuT
Esc Ve Delete Büyüdü
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
-LoSS AnGeL- 4 709 Son Mesaj Haziran 27, 2009, 08:57:05 ÖS
Gönderen : KumraLım
'prematüre Bebekler Büyüdü' Morali
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 0 395 Son Mesaj Şubat 07, 2013, 09:21:44 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Berlin Duvarı
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 553 Son Mesaj Mayıs 10, 2013, 06:32:28 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular