0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bebeklerde Zatürre Tehdidi  (Okunma Sayısı: 526 Kere Okundu.)
« : Nisan 13, 2009, 07:23:18 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Bebeklerde zatürre tehdidi

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, "Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, nefes alırken göğüs kafesinde çekilmeler oluyorsa, sıvı gıdaları alamıyor ve öksürüğü devam ediyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurun" dedi.

Bebek ve çocukların hastalanma ve ölümlerine neden olan Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları (ASYE), virüs ve bakterilerin bulaşmasıyla bebeği tehdit ediyor. Düşük doğum ağırlıklı olarak doğmalarının önlenmesi, yenidoğan bakımının iyileştirilmesi, bebeklerin anne sütüyle beslenmelerinin sağlanması, aşıyla korunabilir hastalıklara karşı aşılama programının eksiksiz uygulanması, ev ve çevre koşullarının iyileştirilmesi, kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi hastalığın görülme riskini azalttığını belirten Dr. Mustafa Kasapoğlu, çocuklarda en sık görülen ASYE hastalık hakkında bilgi verdi. Kasapoğlu, sıklıkla virüs ve bakterilerin neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonları, çok çeşitli klinik tablolar şeklinde ortaya çıktığını, bu enfeksiyonlardan zatürre, özellikle bebeklik ve çocukluk dönemindeki hastalıkların, ölümlerin en sık nedenini oluşturduğuna dikkat çekti.

Türkiye'de bebek ve çocuk ölümleri içerisinde önemli yer alan ASYE'ye bağlı ölümlerin ve hastalıkların azaltılması amacıyla Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından 'Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Kontrolü Programı'nın 1988 yılından bu yana uygulandığını hatırlatan Kasapoğlu, bu program kapsamında kasım ayının son haftasının 'Zatürre Ölümlerinin Önlenmesi Haftası' olarak belirlendiğini kaydetti.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarında bulaşmanın genellikle hava yolu ve tükürük damlacıkları ile olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, "Hastalık yerleştiğinde, özellikle zatürrede öksürük, ateş, hızlı solunum, göğüs kafesinde çekilme, burun kanadının solunuma iştirak etmesi, inlemeli-hırıltılı solunum, küçük çocuklarda beslenememe, büyük çocuklarda iştah azlığı görülmektedir" diye konuştu.

"Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, nefes alırken göğüs kafesinde çekilmeler oluyorsa, sıvı gıdaları alamıyor ve öksürüğü devam ediyorsa, hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna götürülmeli ve tedaviye başlanmalıdır" uyarısını yapan Kasapoğlu, "Akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında beslenme sürdürülmeli, çocuğun iştahı az olduğu için sık sık ve az az yedirilmelidir. Çocuğun burun tıkanıklığı varsa ve bu durum beslenmesini engelliyorsa burun temizlenmeli, bol su ve sıvı gıdalar verilmelidir. Bebeklerin zatürreden korunması için, düşük doğum ağırlıklı olarak doğmalarının önlenmesi, yenidoğan bakımının iyileştirilmesi, bebeklerin anne sütüyle beslenmelerinin sağlanması, aşıyla korunabilir hastalıklara karşı aşılama programının eksiksiz uygulanması, ev ve çevre koşullarının iyileştirilmesi, kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

"Odaların iyi havalandırılması korunma açısından çok önemlidir" diyen Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Solunum yolu enfeksiyonlarında sigara dumanı riski artıracağı ve hasta çocuklarda iyileşmeyi geciktireceği için çocukların olduğu ortamlarda sigara içilmemelidir. Ayrıca sigaranın gebelikte kullanımı bebeğin küçük veya düşük kilolu doğma olasılığını artıracağından çocukların akut solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırır. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6. Aydan sonra anne sütüne devam edilerek zamanında ve uygun ek gıdalara başlanılmalı, yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir."

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Bebeklerde Zatürre Tehdidi
« Posted on: Kasım 28, 2020, 02:13:13 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bebeklerde Zatürre Tehdidi e-book, Bebeklerde Zatürre Tehdidi programı, Bebeklerde Zatürre Tehdidi oyunları, Bebeklerde Zatürre Tehdidi e-kitap, Bebeklerde Zatürre Tehdidi download, Bebeklerde Zatürre Tehdidi hikayeleri, Bebeklerde Zatürre Tehdidi resimleri, Bebeklerde Zatürre Tehdidi haberleri, Bebeklerde Zatürre Tehdidi yükle, Bebeklerde Zatürre Tehdidi videosu, Bebeklerde Zatürre Tehdidi şarkı sözleri, Bebeklerde Zatürre Tehdidi msn, Bebeklerde Zatürre Tehdidi hileleri, Bebeklerde Zatürre Tehdidi scripti, Bebeklerde Zatürre Tehdidi filmi, Bebeklerde Zatürre Tehdidi ödevleri, Bebeklerde Zatürre Tehdidi yemek tarifleri, Bebeklerde Zatürre Tehdidi driverları, Bebeklerde Zatürre Tehdidi smf, Bebeklerde Zatürre Tehdidi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Zatürre
Sağlık
||TeXaS|| 0 506 Son Mesaj Ocak 24, 2012, 12:34:07 ÖÖ
Gönderen : ||TeXaS||
Peygamberimizin Büyük Tehdidi
Güncel Haberler
ZiyaBey 0 466 Son Mesaj Şubat 01, 2013, 02:37:55 ÖÖ
Gönderen : ZiyaBey
Londra Olimpiyatları'na ' Siber Saldırı' Tehdidi
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Violin 0 398 Son Mesaj Temmuz 11, 2013, 07:19:21 ÖS
Gönderen : Violin
Ahu Tuğba, Ölüm Tehdidi Alıyor
Televizyon & Radyo & Magazin
sanane_61 0 425 Son Mesaj Ekim 14, 2013, 09:37:58 ÖS
Gönderen : sanane_61
Zatürre Yetişkinlerin De Korkulu Rüyası
Sağlık
sanane_61 0 428 Son Mesaj Kasım 12, 2013, 11:39:39 ÖS
Gönderen : sanane_61Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular