Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir?  (Okunma Sayısı: 684 Kere Okundu.)
« : Ocak 04, 2013, 10:40:00 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Bebeklerde en sık görülen göz kapağı şekil bozukluğu göz kapağının düşüklüğüdür. Bunun dışında çok daha nadir olarak kapak kenarlarının içe veya dışa doğru dönmesi, kapağın iç kısımının plili veya geniş olması, kapaklarda kısmi yokluk, hemanjiom adını verdiğimiz damarsal iyi huylu tümörler de görülebilir.
Bebeklerde en sık görülen göz kapağı şekil bozukluğu göz kapağının düşüklüğüdür. Bunun dışında çok daha nadir olarak kapak kenarlarının içe veya dışa doğru dönmesi, kapağın iç kısımının plili veya geniş olması, kapaklarda kısmi yokluk, hemanjiom adını verdiğimiz damarsal iyi huylu tümörler de görülebilir.
2. Bu hastalıklar doğuştan mıdır? Yoksa sonradan mı ortaya çıkar?
Yukarıda bahsettiklerimiz doğuştan olan şekil bozukluklarıdır. Bunlardan sadece hemanjiom doğuştanbelirgin olmayabilir. Ancak ilk bir yaş içerisinde büyüme gösterir. Diğerleri gelişimsel bozukluklardır.
3. Bu hastalıklardan bahsedebilir misiniz?
Bunlar içerisinde en sık görüleni göz kapağının düşüklüğüdür. bebeklerde kapak düşüklüğü sadece estetik bozuklukoluşturmayıp aynı zamanda görmenin gelişiminide etkileyebilir. Bütün kapak düşüklüklerinde görme etkilenmemektedir. Görmenin etkilelenmesidüşük göz kapağının görme eksenini örtmesi ile mümkündür.Görmeninbüyük kısmı ilk altı ayda olmak üzeregelişmeye hayatın ilk yıllarındadevam etmektedir.Görmeye engel olan kapak düşüklüğü erken tedavi edilmez isegöz tembelliğine neden olabilecektir.
Hemanjiom adını verdiğimiz kılcal damarların bir yumak haline gelerek oluşturduğu doğumsal lezyonlar ise doğumdan sonra giderek büyür.Göz kapağındaki bu lezyonkapağı düşürerek veya göze baskıyaparak görmeyi etkileyebilir.
4. Bu hastalıkların tanısı nasıl konur?
Göz kapağındaki şekil bozukluklarının hemen dikkati çekmesi nedeni ile tanının geç konması mümkün değildir. Önemli olan şekil bozukluğunun görmeye engel olup olmadığına karar verilmesidir. Bunun için hasta mutlaka bir göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir.
5. Tedavi nasıl programlanır?
Göz kapağında hemanjiomu olan bebekler aylık takiplere alınır. Eğer lezyondaki büyüme görmeye engelolmaya başlarsalezyonun içine ve çevresine ilaç yapılarak küçültülür. görmesine engel değilse hiçbir şey yapmadan takip edilir. Çünkü bir yaş civarında bu lezyonların büyüme hızı önce yavaşlar daha sonradurur ve daha ileri yaştada küçülmeye başlar. Görme etkilenmedikçe ilaç veya diğer tedavi şekillerine geçilmez.
Göz kapağı düşüklüğüolan çocuklardayukarıda da belirtiğimiz gibi kapak düşüklüğünün muayene ile görmeye engel olup olmadığına karar verilmelidir. Görmeye engel değilse 3-4 yaş civarına kadar 6 aylık periyotlarla takip edilir. Bu yaş civarındakikapak değerlendirme sonucuna göre belirlenecek olan yöntem ile kapak ameliyatı yapılır. Ameliyat dışında başka bir tedavi şekli yoktur. Göz kapağındaki şekil bozukluğuözgüvenlerini azaltarak çocuğunruhsal gelişiminiolumsuz etkilemektedir.Bu çocukların çoğu diğer yaşıtları ile sağlıklı ilişki kuramamaktadırlar. Okul öncesi dönemde yüzde şekil bozukluğu yaratan bu problemin mümkün olduğu ölçüde düzeltilmesi gerekmektedir.Bu çocukların bir kısmında göz kayması da görülmektedir. Göz kayması olanlara eğer şaşılıklarının düzeltilmesi için operasyon gerekiyorsa önce şaşılık sonra kapak ameliyatı yapılır.
6. Hastalığın şekline göre tekrarlama olasılığı var mıdır?
Hemanjiomlar tedavi edildikten sonra tekrarlamazlar.
Eğer çocuğun göz kapağının kaldırma gücü çok zayıfsa veya yoksa operasyondan sonrakapak bir miktar düşebilir. Bu nedenleoperasyon sırasında kapak olması gerekenden bir miktar dahayüksek olarak ayarlanmakdır.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir?
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 01:45:46 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? e-book, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? programı, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? oyunları, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? e-kitap, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? download, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? hikayeleri, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? resimleri, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? haberleri, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? yükle, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? videosu, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? şarkı sözleri, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? msn, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? hileleri, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? scripti, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? filmi, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? ödevleri, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? yemek tarifleri, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? driverları, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? smf, Bebeklerde Ve Çocuklarda Görülen Göz Kapağı Şekil Bozuklukları Nelerdir? gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 26, 2014, 12:46:48 ÖÖ »
Avatar Yok

rehberlik
*
Üye No : 182000
Nerden : Sakarya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 48
Karizma = 0


ciddi anlamda sabır isteyen bu süreçte anne babalara Allah yardım etsin.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bebeklerde Görülen Kaşıntılı Bir Hastalık : Strofulus
Sağlık
YalnızHayat53 0 2031 Son Mesaj Ağustos 07, 2008, 12:03:36 ÖS
Gönderen : YalnızHayat53
Çocuklarda Görülen Alerjik Hastalıklar
Çocuk Gelişimi
FeMoX 0 544 Son Mesaj Ocak 27, 2009, 12:22:18 ÖS
Gönderen : FeMoX
Çocuklarda Konuşma Bozuklukları .
Çocuk Gelişimi
Honey_Face 1 941 Son Mesaj Mayıs 26, 2014, 12:45:16 ÖÖ
Gönderen : rehberlik
Bebeklerde Görülen Uyku Sorunları Ve Çözümleri
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 0 358 Son Mesaj Şubat 08, 2013, 12:52:01 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Yenidoğanlarda Kafatası Şekil Bozuklukları
Sağlık
sanane_61 0 305 Son Mesaj Ekim 10, 2013, 03:21:34 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular