Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir  (Okunma Sayısı: 505 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 09:29:15 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


bebeklerde göz tansiyonu - bebeklerde göz tansiyonu nedenleri - bebeklerde göz tansiyonu tedavisi


Her yaşta görülebilen bir hastalık olan glokomun, özellikle 40 yaşından sonra çıkan "birincil" tipinin görülme sıklığının, diğer türlerine oranla yüzde 85.
Tedavi edilmediğinde, atlanıldığında, hatta tedavinin geç yapıldığı, uygun yapılmadığı durumda genelde körlükle sonuçlanan bir hastalık. Bu nedenle glokom, önemli bir hak sağlığı sorunu

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Birincil glokom, genelde rutin muayenede, göz hekimine gittiğinizde ortaya çıkan bir hastalık. Göz içi basıncını ölçtüğünüzde ki buna göz tansiyonu diyoruz, bunun yüksekliği ve buna bağlı olarak ilerlediği durumlarda hasta tarafından fark edilemeyen, bizim 'görme alanı' dediğimiz bozuklukla seyreden ve görme sinirini tahrip ederek geriye dönüşümsüz bir durumun ortaya çıkmasıyla oluşuyor. Dolayısıyla hasta bunun farkında olmuyor. Ancak rutin muayenede göz içi basıncını ölçmek, gözün yapısındaki kalınlığı ölçmek, göz içine ve görme alanına bakmak ve göz dibini aletlerle birlikte değerlendirilerek teşhis konulabiliyor.

Göz tansiyonunun, ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu belirten Prof.Dr.Akyol, "Bu durumun geriye dönüşümü mümkün değil. İlerlemesini engellemek amacıyla yapılıyor tedaviler. İlaç ve lazer tedavisi yapılıyor. Başarısız kalındığında cerrahi tedavi uygulanıyor. Bütün bunlara rağmen hastalık yine de ilerleyebiliyor. Onun için kontrol çok önemli. Bu bakımdan hastaların çok uyanık olması lazım" dedi.

Glokomla ilgili çok çeşitli nedenlerin ileri sürülebileceğini, kalıtsal veya bazı hastalıklarla birlikteliklerin olabileceğini ancak bunların kesinleştirilmiş bir araştırma sonucunun olmadığını dile getiren Prof. Dr. Akyol, "Hastanın kendi göz yapısı burada çok önemli. Göz içi sıvısının dolanımındaki bozukluk çok önemli. Ama bir ailede glokom varsa, o ailenin çocuklarında glokom görülme riski, topluma göre 2 kat daha fazla. Ailesinde göz tansiyonu ve diğer göz rahatsızlıkları olanlar daha dikkatli olmalı" diye konuştu.


"Tek tedavi yolu ameliyat"

İkincil glokom denilen hastalık türünün ise çocukluk döneminde ortaya çıkabildiğini anlatan Akyol, şunları söyledi:

"Bazı durumlarda bebek göz tansiyonuyla doğabiliyor. Bu 10-15 bin doğumda bir oluşabiliyor. Akraba evliliklerinde daha çok olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla anne babanın bu konuda, erken teşhis anlamında uyanık olması lazım. Bebeklerde gözde fazla yaşarma, gözde büyüme, gözde ışığa karşı hassasiyet, ışığa karşı göz kırpma varsa, bir göz doktoruna başvurularak bu durum araştırılmalı. Bebeklerde ve çocuklarda teşhis daha kolay yapılabilir. Eğer bir bebekte göz tansiyonu varsa tek tedavi yolu ameliyat. İlaçla tedavisi yok. Özellikle erken teşhis edilip müdahalede bulunulan vakalar düzeliyor. Ama glokomla mücadele bitmiyor. Glokomla doğmuşsanız onunla yaşayacaksınız demektir."

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir
« Posted on: Eylül 21, 2019, 10:22:43 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir e-book, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir programı, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir oyunları, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir e-kitap, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir download, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir hikayeleri, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir resimleri, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir haberleri, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir yükle, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir videosu, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir şarkı sözleri, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir msn, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir hileleri, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir scripti, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir filmi, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir ödevleri, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir yemek tarifleri, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir driverları, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir smf, Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular