Duyurular
Webcanavari.Net 2oo9 Jingle Videosu Gülmek :)0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi?  (Okunma Sayısı: 506 Kere Okundu.)
« : Ocak 10, 2014, 11:01:49 ÖS »

sanane_61
*
Üye No : 99109
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 9901
Mesaj Sayısı : 13.434
Karizma = 40595


Baş dönmesi ve dengesizliğe yol açabilecek pek çok farklı hastalık olabilir. 
İç kulak hastalıkları, nörolojik hastalıklar ve psikiyatrik rahatsızlıklar en sık karşılaşılan nedenlerdir. Başı dönen bir hastanın mutlaka doktora başvurması gerektiğini söyleyen Liv HOSPİTAL Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sarp Saraç “Bazen tansiyon düşüklüğü baş dönmesin sebebidir ama kimi zaman kafa içindeki bir tümörün de ilk belirtisi olabilir” diye uyarıda  bulunuyor…

Baş dön mesine yol açan pek çok kulak hastalığı olabilir. Bunlardan en sık karşılaştığımız “benign paroksismal pozisyonel vertigo” adı verilen  iç kulaktaki denge kristallerinin yarım daire kanalına kaçması nedeniyle olan ve baş hareketleri ile ortaya çıkan kısa süreli baş dönmesidir. Sık nedenlerden bir diğeri ise iç kulak sıvısının artması sonucu ortaya çıkan, ataklar halinde gelen ve saatler boyu süren şiddetli baş dönmesi ile karakterize bir hastalık olan Meniere hastalığıdır.

Baş dönmesine bulantı ve kusma eşlik eder

Baş dönmesi (vertigo) hareket illüzyonudur, yani hasta kendisinin ya da çevrenin hareket ettiği hissine kapılır. Bulantı ve kusma eşlik edebilir. Denge kaybı ise kişinin dengeyi sağlayan 3 sistemden (iç kulak, dokunma ve görme) biri ya da birden fazlasında ya da bu sistemleri koordine eden beyincikle ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Hasta dengesini sağlamakta zorluk çeker, düşmeler olabilir.

Başı dönen hasta hangi hekime başvurmalı?

Baş dönmesinin pek çok nedeni vardır. Bu hastalıklardan bir kısmı ilaç tedavileri ile bir kısmı ise bazı döndürme manevraları ile tedavi edilebilir. Bazen tansiyon düşüklüğü baş dönmesine neden olabilirken diğer yandan baş dönmesi kafa içindeki bir tümörün ilk belirtisi olabilir. Dolayısıyla, baş dönmeli hasta mutlaka hekime başvurmalıdır. Baş dönmesinin en sık nedeni iç kulak hastalıklarıdır. Bu yüzden genellikle baş dönmeli hastaları ilk olarak Kulak-Burun-Boğaz hekimleri görmeli. İç kulakla ilgili bir sorun olmadığında hasta nöroloji veya psikiyatri bölümlerine sevk edilebilir. Bunun yanında eğer hastada baş dönmesi ile birlikte kuvvet kaybı veya his kaybı gibi şikayetler varsa direkt olarak nörolojiye baş vurması uygun olur.

Cerrahi müdahale gerekebilir

Baş dönmesinin pek çok farklı sebebi olduğu için her birinin tedavisi birbirinden farklıdır. En sık neden olan benign paroksismal pozisyonel vertigonun tedavisinde döndürme manevraları kullanılıyor. Meniere Hastalığı’nın tedavisinde ilaçlar ve ilaçların yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahaleler uygulanır. Bunun yanında baş dönmesinin nedeni kafa içindeki tümöral bir oluşum ise cerrahi bir müdahale veya ışın tedavisi gerekebilir. Baş dönmesi ile gelen hastalara öncelikle komple bir kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Gerekli durumlarda kulak mikroskop altında değerlendirilir. Pozisyonel baş dönmesinden şüphelenilen vakalarda “Dix-Hallpike” adı verilen bir manevra uygulanır. İşitme testi, başta Meniere Hastalığı olmak üzere iç kulak kaynaklı baş dönmelerinin teşhisinde çok yardımcı bir tetkiktir. Nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketlerinin değerlendirilmesinde ise “Videoelektronistagmografi” adı verilen cihazdan yararlanıyoruz.

Nöroloji, beyin cerrahisi ve psikiyatri birlikte değerlendiriyor
Baş dönmesi insanlarda çok fazla rahatsızlık hissi yaratan bir şikayet. Özellikle şiddetli ve uzun süren baş dönmeleri hastalarda çaresizlik hissi, korku ve depresyon yaratıyor. Bunun yanında hastaların baş dönmesi yüzünden düşüp bir yerlerini yaralama, araba kullanırken gelirse kaza yapma gibi riskleri bulunuyor. Nöroloji, beyin cerrahisi ve psikiyatri bu hastalarımızı birlikte değerlendirdiğimiz ana bilim dallarının başında geliyor.

Stres atakları tetikliyor

Stres direkt olarak baş dönmesine neden olmasa da özellikle Meniere Hastalığı’nda stres, iç kulak sıvısını arttırıp baş dönmesi ataklarını tetikliyor. Meniere Hastalığı’nda aşırı tuz tüketimi de atak riskini arttırıyor. Bunun dışında beslenme bozukluğu kansızlığa yol açmışsa baş dönmesine neden olabilir.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi?
« Posted on: Ekim 30, 2020, 12:43:27 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? e-book, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? programı, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? oyunları, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? e-kitap, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? download, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? hikayeleri, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? resimleri, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? haberleri, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? yükle, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? videosu, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? şarkı sözleri, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? msn, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? hileleri, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? scripti, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? filmi, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? ödevleri, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? yemek tarifleri, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? driverları, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? smf, Baş Dönmesi Tümörün Habercisi Olabilir Mi? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Horlama Hastalık Habercisi Olabilir
Sağlık
-LoSS AnGeL- 1 798 Son Mesaj Haziran 05, 2009, 01:05:43 ÖÖ
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Baş Ağrıları, Beyindeki Bir Tümörün Habercisi Olabilir Mi?
Alternatif Tıp
SaviorAngel 0 493 Son Mesaj Şubat 03, 2012, 06:24:43 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Göz Seyirmesi Ms Hastalığı Habercisi Olabilir!
Göz Sağlığı
Honey_Face 0 623 Son Mesaj Ocak 04, 2013, 10:25:52 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Uçuklar Alzheimer Habercisi Olabilir
Cilt Hastalıkları
Asortik Hatun 0 399 Son Mesaj Ocak 16, 2013, 12:12:53 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Vücuttaki Ben Sayısı Kanser Habercisi Olabilir Mi?
Cilt Hastalıkları
-Trinity- 0 666 Son Mesaj Ekim 19, 2015, 05:34:14 ÖS
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular