0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Banyosunda Betşeba  (Okunma Sayısı: 778 Kere Okundu.)
« : Mart 24, 2012, 09:43:35 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Banyosunda Betşeba, Rembrandt'ın 1654 yılında yaptığı yağlıboya tablosu. Eserde poz veren model aynı zamanda ressamın sevgilisi olan Hendrickje Stoffels'tir. Çok genç yaşında ölen Stoffels'in tabloda sol göğsündeki gölge ölüm sebebinin göğüs kanseri olabileceği şüphesini doğurur.

Rembrandt, bu eserinde, İncil'de geçen bir olayı betimledi. Bu olayda evinin çatısında dolaşmakta olan Davud, ordusunun generallerinden Uriya'nın karısı Betşeba'yı bahçesinde banyo yaparken görür. Aniden kadını arzulayan Davud, Betşeba'yı hamile bırakır. Günahı bununla kalmayan Davud, Uriya'nın kanlı bir savaşta ön saflarda yer alması emrini verir. Davud'un umduğu gibi Uriya savaşta ölür. Onun ölümünden sonra Davud, Betşeba'yı karısı yapar. Batşaba'nın Davud'dan olan çocuğu doğumundan birkaç gün sonra ölür. Hrıstiyanlıkta bu ölümün Davud'a verilmiş bir ceza olduğuna inanılır.Rembrandt, tablosunda, David'i ve onun kadına karşı olan arzusunu betimlememeyi tercih etti. Sadece Betşeba'yı banyo yaparken çizdi. Kadını hep bir kurban hem de bir günahkar olarak gösterdi. Düşünceli görünen kadın elinde bir mektup tutmaktadır ve takıları haricinde çıplaktır. Bu mektup Davud'un onu odasına gelmesi için yolladığı mektuptur ve ressam Betşeba'nın mektuba olan tepkisine odaklanmıştır. Kadın, kaderine razı olmuş gibi görünmektedir.

Resim şu anda Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir. 1869 yılında, Dr. Louis La Caze'nin bağışladığı 583 tablodan biridir.

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Banyosunda Betşeba
« Posted on: Ekim 23, 2020, 02:46:00 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Banyosunda Betşeba e-book, Banyosunda Betşeba programı, Banyosunda Betşeba oyunları, Banyosunda Betşeba e-kitap, Banyosunda Betşeba download, Banyosunda Betşeba hikayeleri, Banyosunda Betşeba resimleri, Banyosunda Betşeba haberleri, Banyosunda Betşeba yükle, Banyosunda Betşeba videosu, Banyosunda Betşeba şarkı sözleri, Banyosunda Betşeba msn, Banyosunda Betşeba hileleri, Banyosunda Betşeba scripti, Banyosunda Betşeba filmi, Banyosunda Betşeba ödevleri, Banyosunda Betşeba yemek tarifleri, Banyosunda Betşeba driverları, Banyosunda Betşeba smf, Banyosunda Betşeba gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular