Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bağışıklık Yetersizliği  (Okunma Sayısı: 313 Kere Okundu.)
« : Ocak 17, 2012, 02:42:00 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5210
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50129


Bir retrovirüs olan insan bağışıklık eksikliği virüsü (HIV) ile oluşan bir enfeksiyondur. Nükleik asit olarak RNA içerir ve ters transkriptaz enzimi yardımıyla kendi genomunu yardımcı T lenfosit hücrelerinin DNA yapısına yerleştirir, böylece hücreden tomurcuklanarak çoğalır.

Virüs dış zarında CD4 adı verilen bir reseptör protein bulunan lenfositlere bağlanır. CD4 reseptörleri olan hücreler genellikle CD4-pozitif (CD4+) hücreler ya da yardımcı T lenfositleri olarak adlandırılır. Yardımcı T lenfositlerinin görevi bağışıklık sisteminin B lenfositleri (antikorları yapan), makrofajlar ve sitotoksik (CD8+) T lenfositleri gibi, tümü de kanserli hücreler ve istila eden organizmaları yok etmeye yarayan diğer hücrelerini aktive etmek ve bunların koordinasyonunu sağlamaktır. HIV enfeksiyonu yardımcı T lenfositlerini yok ettiğinden vücudun enfeksiyon ve kanserden korunma mekanizmalarını zayıflatır.

HIV enfeksiyonu olan kişilerde aylar ya da yıllar süren üç evrede yardımcı T lenfositleri (CD4+ hücreler) kaybolur. Sağlıklı bir kişide CD4+ lenfosit sayısı kabaca bir mikrolitre kanda 800-1300 hücredir. HIV enfeksiyonunun ilk birkaç ayından sonra bu sayı % 40-50 azalabilir. İlk aylarda kişi kanında çok sayıda virüs parçacığı olduğundan başkalarına HIV geçirebilir. Vücut virüsle mücadele etse de enfeksiyonu yok edemez.

Yaklaşık 6 ay sonra kandaki virüs parçacıklarının sayısı sabit bir düzeye ulaşır, bu da kişiden kişiye değişir. Ancak CD4+ lenfositleri yok etmeyi sürdürecek ve hastalığı başka kişilere bulaştıracak kadar parçacık kalır. HIV enfeksiyonu olan kişinin CD4+ lenfositleri yıllar boyu normalin altında kalmayı sürdürebilir ve yavaş yavaş azalır. AIDS ( Edinsel bağışıklık yetmezlik sendromu ) gelişmesi riski en yüksek olan kişilerde virüs parçacıkları düzeyi yüksek, CD4+ lenfosit düzeyi düşüktür.

Tanı konabilecek AIDS gelişmesinden önceki 1-2 yılda CD4+ lenfosit sayısı genellikle daha hızla düşer. CD4+ lenfosit sayısı bir mikrolitre kanda 200 hücrenin altına düşünce kişinin enfeksiyonlara duyarlılığı artar.

AIDS günümüzde dünya çapında bir salgın boyutuna ulaşmıştır.

AIDS'e neden olan virüsler HIV-1 ve HIV-2'dir. HIV-1 en çok Avrupa, Asya ve Orta, Güney ve Doğu Afrika'da bulunur. HIV-2 Batı Afrika'da AIDS'e neden olan başlıca virüstür, ancak bu bölgedeki pek çok kişide de HIV-1 suşuyla enfeksiyon vardır.

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 221.859


View Profile
Re: Bağışıklık Yetersizliği
« Posted on: Haziran 25, 2018, 06:17:32 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bağışıklık Yetersizliği e-book, Bağışıklık Yetersizliği programı, Bağışıklık Yetersizliği oyunları, Bağışıklık Yetersizliği e-kitap, Bağışıklık Yetersizliği download, Bağışıklık Yetersizliği hikayeleri, Bağışıklık Yetersizliği resimleri, Bağışıklık Yetersizliği haberleri, Bağışıklık Yetersizliği yükle, Bağışıklık Yetersizliği videosu, Bağışıklık Yetersizliği şarkı sözleri, Bağışıklık Yetersizliği msn, Bağışıklık Yetersizliği hileleri, Bağışıklık Yetersizliği scripti, Bağışıklık Yetersizliği filmi, Bağışıklık Yetersizliği ödevleri, Bağışıklık Yetersizliği yemek tarifleri, Bağışıklık Yetersizliği driverları, Bağışıklık Yetersizliği smf, Bağışıklık Yetersizliği gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bağışıklık Ve Bağışıklık Çeşitleri
Dersler
FeMoX 2 678 Son Mesaj Haziran 21, 2008, 10:43:45 ÖS
Gönderen : MaViSh
Demir Yetersizliği Anemisi Ve Beslenme
Sağlık
kFi 0 482 Son Mesaj Eylül 01, 2008, 08:46:13 ÖS
Gönderen : kFi
Demir Yetersizliği Anemisi Ve Beslenme.
Sağlık
[B]a[R]a[N] 0 424 Son Mesaj Ekim 21, 2011, 05:28:21 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]
Engelli Öğrencilerin Yetersizliği Ve Alabileceği Sınav Hizmetleri
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 380 Son Mesaj Mart 07, 2012, 01:55:39 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Zihinsel Öğrenme Yetersizliği Nedir?
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 370 Son Mesaj Mart 08, 2012, 12:20:19 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular