0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü  (Okunma Sayısı: 1034 Kere Okundu.)
« : Ocak 07, 2015, 10:14:03 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10 493
Karizma = 36677
Özellikle 50 yaşından sonra görülme sıklığı artan kolorektal kanserler (bağırsak kanserleri) için en önemli risk faktörlerinin başında sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve obezite geliyor.

Acıbadem Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bilgi Baca, kolorektal kanserlerin erken teşhisi durumunda tedavide tam başarı sağlanabildiğini belirtiyor. Doç. Dr. Baca sabah.com.tr'ye önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Batılı ülkelerinde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan kolorektal kanserler (bağırsak kanserleri) özellikle 50 yaşından sonra daha sık görülüyor. Yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarından obeziteye hareketsizlikten egzersiz yapmamaya dek birçok faktörün hastalığın oluşumunda önemli rol oynadığını belirten Acıbadem Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bilgi Baca "Örneğin lifli gıdalardan fakir, yağlı ve hayvansal ürünlerden zengin beslenenlerde, yeterince meyve tüketmeyenlerde, fast food tarzı beslenmeye ağırlık verenlerde hele de ileri yaşlarda hastalığın görülme sıklığı artmaktadır.
Kolorektal kanserlere ayrıca iltihabi bağırsak hastalıkları ve genetik hastalıklarda da (ailevi polipozis sendromu, herediter polipsiz kolorektal kanser gibi) rastlanıyor.
ERKEN TEŞHİSTE TAM TEDAVİ
Kolorektal kanserlerin tüm kanserler içinde ülkemizde görülme sıklığının kadınlarda % 7,5, erkeklerde % 7,8 olduğunu belirten Doç. Dr. Baca, erken teşhisi ve tedavisi durumunda başarı oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek "Erken evrede (evre 1) müdahale edildiğinde hastalıkta 5 yıllık sağ kalım % 100'e ulaşabilmektedir" diyor. Kolorektal kanserlerin cerrahi tedavisinde laparoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) son derece önemli rol oynuyor. Günümüzde laparoskopik cerrahinin hastalara açık cerrahiye eş değer onkolojik sonuçlar sunduğunu belirten Doç. Dr. Baca, kapalı ameliyatın açık ameliyata göre birçok önemli avantajı olduğunu vurguluyor. Hasta daha az ağrı, daha az kanama ve daha küçük kesiler ile daha çabuk günlük ve iş hayatına geçiş sağlayabiliyor. Enfeksiyon ve fıtık gelişimi gibi yara komplikasyonları da daha az oluyor. Robotik cerrahinin de laparoskopik bir yöntem olmakla birlikte cerrahın konforunu sağlayan ve bazı bölgelerde (rektum ameliyatı gibi) hastanın ameliyatı sırasında cerraha kolaylık sağlayan yöntem olduğunu belirten Doç. Dr. Baca "Laparoskopik veya robotik cerrahi hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlayarak hastanın bir sonraki aşamasında tedavi zamanını kısaltmaktadır" diyor.
KOLONOSKOPİYİ İHMAL ETMEYİN
Hastalığa yakalanmamak için düzenli spor yapmak, lifli gıdalar tüketmek, meyve yemek, sağlıklı beslenmek, sigara içmemek çok önemli. Doç. Dr. Bilgi Baca, genetik hastalığı olmayanların da şikayeti olsun ya da olmasın mutlaka 50 yaşından sonra kolonoskopi yaptırmaları gerektiğini vurguluyor.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222 195


View Profile
Re: Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü
« Posted on: Haziran 15, 2024, 05:18:52 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü e-book, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü programı, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü oyunları, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü e-kitap, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü download, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü hikayeleri, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü resimleri, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü haberleri, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü yükle, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü videosu, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü şarkı sözleri, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü msn, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü hileleri, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü scripti, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü filmi, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü ödevleri, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü yemek tarifleri, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü driverları, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü smf, Bağırsak Kanserinde Tehlikeli Üçlü gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Nokia’dan Mükemmel Üçlü
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 942 Son Mesaj Ocak 31, 2009, 08:06:37 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Muck - Leş Üçlü - Dance Boys
Komik Videolar
evansly 0 904 Son Mesaj Mart 03, 2012, 03:42:14 ÖÖ
Gönderen : evansly
M.u.c.k - Muhteşem Üçlü
Komik Videolar
evansly 1 1105 Son Mesaj Mart 11, 2012, 01:07:52 ÖÖ
Gönderen : aslı1215
Çağın Yaygın Hastalığı Kanserin Tehlikeli Bir Türü Olan Bağırsak Kanseri
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 602 Son Mesaj Nisan 08, 2013, 09:58:57 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Üçlü Ittifak Ve Üçlü Itilaf Devletleri
Tarih
imge34 0 765 Son Mesaj Kasım 03, 2014, 06:42:30 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular