Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı  (Okunma Sayısı: 396 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:47:22 ÖS »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.229
Karizma = 65203


Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı1991 de bağımsızlığını aldıktan sonra, özellikle geçiş döneminin ilk yıllarında ekonomik alanda düşüşler olmuş ve para birimi olarak manat’a bağlı kalmıştır. Ancak, Azerbaycan verimli tarım arazileri, doğalgaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin kaynaklara sahip bulunmaktadır. Ham petrol üretimi 1991 de 12 milyon tona yaklaşmıştır.

Doğal gaz üretimi ise 1991 de 11 milyon m3 dur. Toplam doğalgaz rezervi 118.65 milyar metreküp, petrol rezervlerin de 8 milyar varil olduğu savunulmaktadır. Ayrıca, petrokimya, yiyecek, giyim gibi hafif sanayide vardır.

Tarım ve Hayvancılık
Azerbaycan’ın yüzde 7’si tarıma elverişli topraklara sahiptir. Bu tarım topraklarının büyük bölümü de Kura ve Aras nehirleri etrafındadır ve ülkede, tarım büyük ölçüde sulamaya dayanmaktadır. Yetiştirilen başlıca ürünler tahıl, meyve, pamuk, çay, tütün, üzümdür. Ayrıca, dut ağacından yılda 5000 ton ipek kozası elde edilmektedir.

Azerbaycan tarımında ve ekonomisinde hayvancılığın da önemli yeri bulunmaktadır. En son verilere göre Azerbaycan’da 1.5 milyon sığır, 5 milyon koyun, 30 milyon kümes hayvanı bulunmaktadır.

Sanayi
Ağır Sanayi: Enerji, Metalurji, Makine, imal, Kimya, Orman Ürünleridir.

Hafif Sanayi: Dokuma, dikiş, deri, kürk, kunduradır.

Ulaşım: Azerbaycan gelişmiş bir ulaştırma sistemine sahiptir.

Demiryolu: 2090 kilometre.

Kara Ulaştırması: Karayolu 30.400 kilometre.

Deniz Ulaştırması: Hazar Denizi yoluyla yapılır.

Hava Ulaştırması: Bakü hava limanından yapılmakta olup İstanbul, Paris,
Moskova, Taşkent, Astana, Bişkek, Pekin gibi dünyanın diğer bölgeleriyle bağlantılıdır.

Turizm potansiyeli yüksek bir cumhuriyettir. Bankacılık ve sigortacılık gelişme süreci göstermektedir. En önemli ihracat, gıda ürünleridir. Petrol ve petro-kimya ürün-eri de ihracatta önemli yer tutmaktadır.

Eğitim
Azerbaycan’da eğitimin diğer Türk devlet ve topluluklarına karşı çok ileri olduğu görülür. 1991 istatistiki verilere göre 4775 okulda 1.503.000 öğrenci okumaktadır. Bugün okul sayısı 5.000’e, öğrenci sayısı 1.600.000’e ulaşmıştır.

Azerbaycan da 6.500 kültür tesisi, 4.605 adet kütüphane, 125 müze, 125 müzik okulu, 43 halk tiyatro salonu, 3.680 kültür evi bulunmaktadır. Ve okuma yazma oranı yüzde yüzdür. Bakü-Azerbaycan Devlet Üniversitesi ve buna bağlı Enstitüler bütün bilimsel, teknik, sağlık, sanat kollarını içerir boyutlardadır.

Sağlık
Azerbaycan da sağlık hizmetleri verilirken üçlü bir sistem uygulanmaktadır.

>>İlk müdahale sağlık memurlarıyla yapılmakta,

>>Bunların yetersiz kalması halinde hastalar, hastanelere gönderilmekte,

>>Hastanelerin yetersizliği durumunda ise hastalar üniversitelerdeki araştırma hastanelerine yollanmaktadır. Böylece Azerbaycan halkı eşit hiçimde sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı

 

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı
« Posted on: Ocak 28, 2020, 08:20:53 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı e-book, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı programı, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı oyunları, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı e-kitap, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı download, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı hikayeleri, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı resimleri, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı haberleri, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı yükle, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı videosu, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı şarkı sözleri, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı msn, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı hileleri, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı scripti, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı filmi, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı ödevleri, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı yemek tarifleri, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı driverları, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı smf, Azerbaycan‘da Ekonomik Ve Sosyal Yapı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular