0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek  (Okunma Sayısı: 1466 Kere Okundu.)
« : Ağustos 15, 2008, 12:39:30 ÖS »
Avatar Yok

*GeLinCiKk
*
Üye No : 2580
Yaş : Yok
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1966
Mesaj Sayısı : 12.263
Karizma = 28326


Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek

Naci felsefe fakültesinde asistan ve doçentlik aaaini hazırlamakta olan bir gençtir.Hiç uyuşamamalarına rağmen solcu Mine Ressam Abid ve onların çevresiyle beraberdir.Mine Naci’yi seviyordur.Naci’nin hayatında en önemli insan Belma’dır.Selma Naci’yi kendi kendisiyle ihtilafa sokmayı ve ikiye bölmeyi ve bir parçasını öbürüne yedirmeyi başaran kadındır.

Naci askerde arkadan gelen birliğe yer hazırlamak göreviyle gittiği köyde Hüsmen Ağa isminde ilim sahibi bilge görünüşlü bir zatla tanışır.Hüsmen Ağa’nın torunu Hatice Naci’ye göre katıksız süt beyaz esrarlı bir köylü kızıdır.Naci o zaman bu kızın kendi hayatında ne denli önemli bir yeri olduğunu bilmiyordur.

İstanbul’da Belma Hanım’ın evindeki bir baloda Naci ve Belma arasında bir tatsızlık çıkar.Bu durum Naci’yi çok etkiler.Naci bu ayrılıştan sonra çok büyük acılar çeker.O artık herkese tabii adam taklidi yapıyordur.Bu zaman zarfında çok düşünür tasavvufa dalar.Bir camide tanıştığı imam arkadaşı sayesinde eski yazıyla yazılmış dini eserleri okumaya başlar.Mesaisinin çoğunu düşünmeye ve sorgulamaya ayırıyordur.

O günlerde annesi de köye gidip Hatice’yi görmüştür.

Mine ve arkadaşlarının Belma’yı küçük düşürmek için hazırladıkları bir baloda Naci ve Belma arasındaki bütün bağlar kopar.Yalnız bu sefer Naci Belma’yı reddetmiştir.

Bu arada Hatice kendisini iyi hissetmediğinden dolayı babasıyla birlikte İstanbul’a gelmişlerdir.Profesör Hatice’nin ölüme mahkum olduğunu ve derhal hasteneye yatırılması gerektiğini söyler.Naci Hatice’yi sürekli ziyaret etmektedir.Hastalığın bir çocuk ermişliğine yükselttiği Hatice birdenbire Naci’nin gözünde herşey oldu.Naci ve Hatice hastanede evlenirler.Hatice bir süre sonra vefat eder.

Naci bu arada aaaini değiştirmiş tasavvufla ilgili yeni aaa hazırlamaktadır.Hummalı bir çalışma sonucu ‘’İslam Tasavvufu ve İnsanlığın Beklediği Nizam’’isimli aaaini bitirir ve üniversiteye teslim eder.Fakat Naci’nin aaai kabul edilmez.Bunun üzerine naci üniversiteden istifa eder ve ederini neşreder.Naci’nin kitabı yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi görür.Gazetelerde ise Naci’ye karşı büyük bir kampanya başlatılır.

O günlerde bir eylem sebebiyle hapse giren Mine tahliye edilmiştir.Birgün Naci’nin okuyucularıyla sohbet ettiği kitabevine gelir ve onunla konuşmak istediğini söyler.Beraber Boğaz’a giderler.Dönüşte Mine’nin arabayı denize sürmesiyle bir kaza geçirirler.Mine ölür.

Bu kazadan yaralı olarak kurtulan Naci bir süre içinde evine çekilir.Bu zaman zarfında sürekli düşünür nefsiyle cedelleşir.Ruhi bir olgunluğa doğru yol alıyordur.Daha sonra bir konferans vermek için gittiği yurt dışında Belma ile karşılaşmış bütün oyunlarına rağmen ona yenilmemiş onu hayatından çıkardığı gibi ruhundan da tamamıyle çıkardığına emin olmuştur.

Naci bir gece rüyasında gördüğü Hatice’nin işaretiyle cami cami dolaşıp erdiricisini aramaya başlar. Girmesi gereken eşiği ve erdiricisini Eyüp’te bulur.

Konu: Bir insanın Allah’a ulaşma yolundaki çabasıdır.

Ana Fikir: İnsanlardan geçme onların gaye olmaktan çıkması ve Allah’ın gaye olmasıdır.

Yazarı:Necip Fazıl Kısakürek
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek
« Posted on: Ekim 01, 2020, 01:15:33 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek e-book, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek programı, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek oyunları, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek e-kitap, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek download, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek hikayeleri, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek resimleri, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek haberleri, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek yükle, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek videosu, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek şarkı sözleri, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek msn, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek hileleri, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek scripti, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek filmi, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek ödevleri, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek yemek tarifleri, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek driverları, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek smf, Aynadaki Yalan - Necip Fazıl Kısakürek gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 25, 2010, 11:04:29 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2956
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Paylaşım İçin Teşekkürler
Yanıtla #2
« : Mayıs 25, 2010, 11:26:08 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Teşekkürler

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kutsi - Aynadaki Yüzünün Karşılığı Benim
Klipler
YalnızHayat53 2 1200 Son Mesaj Kasım 03, 2008, 01:03:49 ÖÖ
Gönderen : blue_hyt
Aynadaki Halime
Şiir Köşesi
Liza 0 457 Son Mesaj Haziran 09, 2012, 12:54:20 ÖS
Gönderen : Liza
Aynadaki Göz - Derya Gül
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 1 659 Son Mesaj Şubat 13, 2014, 05:47:10 ÖS
Gönderen : Sensi
Aynadaki Ben - Stephanie Lehmann
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 0 414 Son Mesaj Mart 11, 2015, 10:54:20 ÖÖ
Gönderen : BÖRÜLCE


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular