Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Avusturya Hakkında Bilgiler  (Okunma Sayısı: 558 Kere Okundu.)
« : Mayıs 10, 2013, 07:15:58 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Avusturya Cumhuriyeti ya da kısaca Avusturya Orta Avrupa'da denize kıyısı olmayan dokuz eyaletten oluşan bir federasyondur. Batıda Liechtenstein ve İsviçre güneyde İtalya ve Slovenya doğuda Macaristan ve Slovakya kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

Avusturya Cumhuriyeti ya da kısaca Avusturya Orta Avrupa'da denize kıyısı olmayan dokuz eyaletten oluşan bir federasyondur. Bir Orta Avrupa ülkesi. Orta Avrupa'nın Alpler bölgesinde kurulmuş olan Avusturya; doğuda Macaristan kuzeyde Çekoslavakya ve Federal Almanya batıda İsviçre ve Leiechtenstein güneyde İtalya ve Yugoslavya ile çevrilidir. Batıda Liechtenstein ve İsviçre güneyde İtalya ve Slovenya doğuda Macaristan ve Slovakya kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.
Tarihi
Çok eski tarihlerden beri insanların yaşadığı bu ülke M.Ö. 100 yıllarında Romalılar tarafından işgal edilmiştir. Almanya ile beraber olan Avusturya'ya 803 senesinde Kral Büyük Carl tarafından "Doğu Marklığı" ünvanı verildi. Böylece Germen İmparatorluğunun bir parçası olarak kurulmuş oldu. Daha sonraları başa geçen Habsburg Hanedanı ülkenin sınırlarını genişletmişlerdir. On beşinci asırda Avrupa'nın ve Hıristiyanların en güçlü devleti haline gelen Avusturya Osmanlılara ve Müslümanlara karşı arkası kesilmeyen saldırılara liderlik etmiştir. On altıncı asır başlarında yapılan saldırılara son vermek ve İslamiyeti yaymak gayesiyle Osmanlı Devleti çeşitli seferler ile 1529'da Macaristan'ı daha sonra 1540'ta Avusturya'yı yendi. Kral Birinci Ferdinand Macaristan'ın Osmanlı Devletine bırakılması ve senede 30.000 duka altını vergi vermek şartları ile bir andlaşma imzaladı. Böylece Avusturya'nın saldırıları son buldu.

Çeşitli savaş ve isyanlarla Osmanlı Devletinden ayrılan Macaristan ile birleşerek Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu kurdular. Birinci Dünya Savaşında parçalanan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndan Avusturya harp sonunda Almanya ile birleşmek istemesine rağmen galip devletler buna müsaade etmediler.Müstakil bir devlet olarak kurulan Avusturya Cumhuriyeti İkinci Dünya Savaşında Hitler tarafından 1938'de Almanya'ya katıldı. Savaş sonunda Almanya'nın yenilmesi ile Avusturya; ABD Rusya İngiltere ve Fransa tarafından işgal edildi. 1955'te bu devletlerle bir andlaşma yapıldı. Buna göre Avusturya hiçbir devletle birlik kuramayacak ve herhangi siyasi bir bloka dahil olamayacaktı. Bu şartlarla bugünkü Avusturya Cumhuriyeti kurulmuş oldu.
Fiziki Yapı
Doğu Alpler üzerinde kurulmuş bulunduğundan ülkenin aşağı yukarı dörtte üçü dağlık arazidir.Kuzeyde ülkeyi batıdan doğuya kateden Tuna Nehrinin ülkedeki uzunluğu 350 kilometredir. Bu kısımlar en alçak yerlerdir. Alpler Avusturya'da ülkeyi batıdan doğuya doğru üç sıra halinde kaplamışlardır. Ülkenin en yüksek tepesi 3798 m ile "Gross Glockner"dir. Tuna Nehrinden sonra en önemli akarsuyu Morova Irmağıdır.

Göller bakımından çok zengin olmasına rağmen bu göller çok küçüktür. En büyük gölü Neusied'dir ki yüzölçümü 320 km2dir. Bunun bir kısmı da Macaristan'a aittir.

İklim

Kara iklimine sahiptir. Kışlar çok sert ve yağışlı geçer. Yağışlar genellikle kar şeklinde olup alçak yerlerde yağmur halinde olur. Hava sıcaklığı kışın genellikle 0°C'ın altında bulunur. Bu zamanda dahi hava açık ve berrak olduğundan kış sporlarına elverişlidir. Tuna Nehri kış aylarında donduğundan ulaşımın aksamaması için buz kırma çalışmaları devamlı yapılır. Yükseklerde fırtınalar bazen çok şiddetli olur. Kara iklimi özelliğinden dolayı yaz ayları sıcak geçer. Sıcaklık ortalaması 20°C'ın üzerindedir. Bu mevsimde az miktarda da olsa yağış görülür.

Tabii Kaynaklar

Ülkenin aşağı yukarı % 40'ı ormanlarla kaplıdır. Orta Avrupa'nın en fazla ormana sahip ülkesidir. Alplerin 2150 metreye kadar olan yüksekliklerinde mevcut olan ormanların büyük bir kısmı özel şahıslara aittir.

Madenler bakımından oldukça zengin sayılan Avusturya'da demir mağnezyum grafit ve kömür elde edilir. Dünyada en çok grafit üreten ülkedir. Petrol ve tabii gaz üretiminde Avrupa'da dördüncü sıradadır. Bunlardan başka bakır çinko kurşun antimon boksit ve tungsten madenleri de kafi miktarlarda üretilmektedir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Sekiz milyon civarındaki nüfusun hemen hemen hepsi Cermen olup Katolik mezhebindendir. Az miktarda Slav Hırvat ve Macar bulunur. Nüfusun % 186'sını 1-l4 yaş grubu % 616'sını 15-59 yaş grubu % 198'ini de 60 yaşından yukarısı teşkil etmektedir. Halkın yarısı şehirlerde yaşar. Avrupa'nın kültür merkezidir. Asırlardır Avrupa kültürünü bünyesinde toplamış olan Viyana bu özelliğini devam ettirmektedir. Viyana'ya bakan Kahlenberg Tepesinde bir abide vardır. Bu abidede; "Allah bizi veba ve Türklerden korusun!" yazılıdır. Bu yazının altında da Türklerin vahşetini tasvir eden bir resim görülmektedir. 1683'te Viyana kuşatması sırasında Osmanlı karargahının bulunduğu bu tepe gelecek nesillere Türk düşmanlığı aşılamak için böyle süslenmiştir. Avrupalı daima Türkleri bu abidedeki şekliyle görmektedir. En önemli şehirleri Viyana Graz Linz Salzburg ve Insburck'dur. Tabiat şartları icabı kış sporlarının merkezi durumundadır. Dolayısıyla turizm ve kış sporları çok gelişmiştir. Okuma-yazma oranı oldukça yüksektir (% 98 (1983)). Ülkedeki eğitim kurumları Avrupa'nın en eski eğitim kurumlarındandır. Mesela Viyana Üniversitesi 1365'te kurulmuştur. Ülkede mevcut dört üniversite ve buna bağlı çeşitli fakülte ve üniversite seviyesinde akademiler vardır. Kilisenin eğitim ve öğretimde büyük bir ağırlığı vardır. Avrupa'nın kavşak noktası olduğu için taşımacılık ve ulaşım çok gelişmiştir.

Siyasi Hayat

Avusturya anayasasına göre ülke Federal Demokratik bir Cumhuriyettir. Yürütme yetkisi 9 eyaletten gelen delegeler tarafından icra edilir. Anayasa dört yıllık bir devre için devlet başkanının meclis tarafından seçilmesini şart koşmuştur. Başkan dış mes'elelerde devleti temsil eder. Anlaşma ve kanunları imzalar bakan ve diğer yetkilileri tayin eder. Başkan aynı zamanda meclisi toplar fesheder ve tatile sokabilir.


Federal kongre üst meclis federal konsey ve alt meclis milli konseyden meydana gelir. Federal konsey eyalet milletvekilleri tarafından seçilen 50 üyeden meydana gelir. Milli konsey 25 seçim bölgesinden gizli oyla dört senelik bir devre için seçilmiş 165 temsilciden ibarettir. Adayların en az 26 yaşında olmak mecburiyeti vardır. 21 ve daha yukarı yaşta olan vatandaşlar oy kullanabilir. Oy verme işlemi ppazar veya umumi tatil günlerinde yapılır. Meclislerin en önemlisi Milli Meclistir. Mevcut üç siyasi parti vardır. Bunlardan Sosyalist Parti ile Halk Partisi 1880 senesinde kurulmuştur. Komünist Partisi ise Birinci Dünya Harbinden sonra kurulmuştur.

Ekonomi

Avusturya ekonomisi sanayi turizm ve tarıma dayanmaktadır. Tarıma elverişli toprakları azdır. Bol ürün alabilmek için modern tarım İkinci Dünya Savaşından sonra hızla gelişmiştir. Ülkenin alçak bölgelerinde bulunan çayırlık alanlarda hayvancılık gelişmiştir.

Ekonomisinin ana kaynağını meydana getiren sanayi dalında pik demir ve ham çelik alüminyum üretimi ön sıralarda yer alır. Kağıt kimyasal madde ve plastik diğer sanayi ürünleridir.

Avusturya dünyanın önde gelen tabii magnezit üreticisidir. Schwechat'taki büyük petrol rafinerisi ülkenin toplam petrol ve petrol ürünleri tüketiminin dörtte üçünü karşılar.

Geniş ormanlarından elde edilen kerestenin sadece bir bölümü ülkede işlenir. İşlenmemiş kereste ülkenin başlıca ihraç ürünleri arasında yer alır.

En önemli ihraç ürünlerini; makinalar elektronik araçlar maden ürünleri kağıt elektrik enerjisi gıda maddeleri meydana getirir.

Turizm: Avusturya'nın dağları ormanları ve vadileri yaz ve kış aylarında ideal tatil yerleridir. Göller dağlar ve vadiler çeşitli sporları ile ünlüdür. Viyana ise müzik güzel sanatlar ve tarihi eserlerin merkezidir. Operalar sanat galerileri bale gösterilerinin verildiği salonlar başşehirde toplanmıştır. Kış aylarında binlerce ziyaretçi kayak yapmaya Avusturya'ya gelmektedir.

Dış ticaret: İthalatı ihracatını daima geçmiştir. Fakat turizmdeki gelişme dengesizliği gidermektedir.

Avusturya Avrupa Ekonomik İşbirliği Teşkilatının imtiyazlı bir üyesidir. Teşkilatın liberal ticaret politikasına isteyerek girmiştir. Avrupa Serbest Ticaret Birliğinin kuruluşuna katılmasıyla iç ticarette üye devletlerin sanayi malları üzerindeki vergi tedrici olarak indirildi.

Avusturya; Linz Solbadıtall Graz ve Viyana olmak üzere dört serbest ticaret bölgesine sahiptir. Buralarda müsaade alınmadan gümrüksüz olarak yabancı mallar sergilenebilir depo edilebilir veya onarılabilir. Bu serbest bölgeler yabancı malların daimi teşhir bölgeleri olarak geliştirilmiştir.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Avusturya Hakkında Bilgiler
« Posted on: Mayıs 25, 2020, 05:08:20 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Avusturya Hakkında Bilgiler e-book, Avusturya Hakkında Bilgiler programı, Avusturya Hakkında Bilgiler oyunları, Avusturya Hakkında Bilgiler e-kitap, Avusturya Hakkında Bilgiler download, Avusturya Hakkında Bilgiler hikayeleri, Avusturya Hakkında Bilgiler resimleri, Avusturya Hakkında Bilgiler haberleri, Avusturya Hakkında Bilgiler yükle, Avusturya Hakkında Bilgiler videosu, Avusturya Hakkında Bilgiler şarkı sözleri, Avusturya Hakkında Bilgiler msn, Avusturya Hakkında Bilgiler hileleri, Avusturya Hakkında Bilgiler scripti, Avusturya Hakkında Bilgiler filmi, Avusturya Hakkında Bilgiler ödevleri, Avusturya Hakkında Bilgiler yemek tarifleri, Avusturya Hakkında Bilgiler driverları, Avusturya Hakkında Bilgiler smf, Avusturya Hakkında Bilgiler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Cinler Hakkında Bilgiler
Korku Odası
SomonKeys 7 1873 Son Mesaj Nisan 26, 2009, 01:00:29 ÖS
Gönderen : Salvatore
Reflü Hakkında Bilgiler
Kadın Hastalıkları
HaYaL 0 1307 Son Mesaj Temmuz 16, 2008, 07:25:46 ÖS
Gönderen : HaYaL
Türkler Hakkında Öz Bilgiler
Türk Kültürü
rapçi_kiz_019 2 1804 Son Mesaj Kasım 05, 2011, 10:22:42 ÖÖ
Gönderen : Lynda Eve Rosser
At Hakkında Ansiklopedik Bilgiler
Hayvanlar Alemi
elze 1 5898 Son Mesaj Aralık 22, 2011, 01:23:43 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Kan Grupları Ve Kan Hakkında Bilgiler
Sağlık
dangeraus1 0 760 Son Mesaj Temmuz 08, 2012, 02:32:53 ÖS
Gönderen : dangeraus1


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular