Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Atlar Nasıl Uyur?  (Okunma Sayısı: 647 Kere Okundu.)
« : Haziran 24, 2015, 11:37:53 ÖÖ »

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3309
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14450


ATLAR NASIL UYUR?
Köpeklerden sonra en sadık dostlarımız olan atlar, ilk çağlardan itibaren insanlara hizmet etmiştir. İnsanlara hizmet eden hayvanların en yeteneklilerindendir. İnsanların, savaş meydanlarında, yük taşımada, yarış, cirit, çit atlama ve av sporlarında yardımcısıdır. Cesur ve atılgan olduğu gibi sahibine son derece itaatkârdır. Sahibi dilerse doludizgin dörtnala koşar, isterse aheste yürür, isterse durur. Her durumda sahibini memnun etmeye gayret eder. Yorgunluğa bakmaksızın kendini çatlatmak pahasına da olsa olanca caba ve kuvvetini itaat uğruna sarf eder.
Atlar olağandışı hayvanlardır. Ağırlıkları neredeyse 1 tonun üzerindedir. İki metreden yüksek ve 6 m.den geniş bir engeli atlayabilirler. Saatte 64 km. hız yapabilirler. Olağandışıdır çünkü tüm bunları ağırlıklarının % 20’sini aşan ağırlıkta bir insanı sırtında taşırken yapabilirler.
Yaradılışı gereği koşmak ve bunun için de ayakta durmak üzerine programlanmış olan atların nasıl uyuduğu ise yüzyıllar boyunca birçok insanın merak ettiği konular arasında yer almıştır. Atların uyuma alışkanlıkları üzerine uzun yıllardır birçok çalışma yapılmış ve insanoğlunun en büyük yardımcılarından biri olan bu canlıların nasıl uyuduğuna dair cevaplar aranmıştır.
Evcil atlar, Arap atları, İngiliz atları, Çin atları, Midilliler ya da Tarpanlar olsun, tüm at türleri ayakta uyuyabilme özelliğine sahiptir. Atların ayakta uyuması, akla düşme tehlikesiyle karşı karşıya oldukları gibi bir fikir getirse de atlar asla düşmezler. Çünkü tüm atların bacak kemikleri kilitlenebilme özelliğine sahiptir ve bu nedenle atlar uyudukları zaman bu kemikler kitlenerek atın yere düşmesini engeller. Bu şekilde ayakta da uyuyarak dinlenebilen atlar, insanlar için taklit edilmesi imkânsız bir davranış sergilemiş olur. Çünkü bir insanın herhangi bir yerden destek almadan ayakta uyuması düşünülemez.
Bazı bilim insanları atların ayaktayken daha rahat olduklarını ve daha az enerji sarf ettiklerini savunurlar. Çünkü atın vücudu bir hayli büyüktür ve yatarken nefes almasında iç organları kimi güçlüklere yol açar.
Ancak atların ayakta uyumalarının tamamen içgüdüsel olduğunu açıklayan görüşler de bulunmaktadır. Yani atlar içgüdülerine göre hareket ederler ve kendilerini güvende hissetmedikleri ortamlarda ayakta uyurlar. Böylece herhangi bir tehlikeye karşı uykusunda bile hazır bulunurlar. Dolayısıyla bu durum, atların anatomik olarak rahat ettiklerinden kaynaklanmaz. Nitekim yere uzanarak uyuduklarında daha sağlıklı bir dinlenme gerçekleşir.
Bu ayakta uyuma durumu daha çok evcilleştirilmiş atlarda görülür. Çünkü evcilleştirilmemiş atlar sürüler hâlinde yaşar ve uyku esnasında sürüdeki diğer atlara güvenirler. Yani çevre alışkanlığının, güvene etkisinden dolayı böyle bir şey gerçekleşir. Ancak bu söylemden evcil atların hep ayakta uyuduğu çıkarımı da yapılmamalıdır. Çünkü atlar zamanla bulunduğu ortama alışır ve kendilerini güvende hissederler.
Görüldüğü gibi günümüzde bilim bu konuda tam bir açıklama getirememektedir. Çünkü nesnel bir yaklaşıma sahip olmak zorunda olduğu için içgüdüselliği göz ardı edebilecek kanıtlara ulaşamamaktadır. Nitekim atların gen dizilimlerinde, ayakta uyumayla bağdaştırılabilecek bir farklılık bulunmamaktadır. Bu yüzden de içgüdüsellik temelli açıklamaların tersi yorumlar pek de sağlıklı olmamaktadır.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.136


View Profile
Re: Atlar Nasıl Uyur?
« Posted on: Ekim 20, 2019, 11:41:15 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Atlar Nasıl Uyur? e-book, Atlar Nasıl Uyur? programı, Atlar Nasıl Uyur? oyunları, Atlar Nasıl Uyur? e-kitap, Atlar Nasıl Uyur? download, Atlar Nasıl Uyur? hikayeleri, Atlar Nasıl Uyur? resimleri, Atlar Nasıl Uyur? haberleri, Atlar Nasıl Uyur? yükle, Atlar Nasıl Uyur? videosu, Atlar Nasıl Uyur? şarkı sözleri, Atlar Nasıl Uyur? msn, Atlar Nasıl Uyur? hileleri, Atlar Nasıl Uyur? scripti, Atlar Nasıl Uyur? filmi, Atlar Nasıl Uyur? ödevleri, Atlar Nasıl Uyur? yemek tarifleri, Atlar Nasıl Uyur? driverları, Atlar Nasıl Uyur? smf, Atlar Nasıl Uyur? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Güvercinim Uyur Mu?
Şiir Köşesi
seyyah 0 572 Son Mesaj Ağustos 10, 2008, 02:19:35 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Sahi Balıklar Nasıl Uyur
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 0 694 Son Mesaj Ağustos 11, 2008, 08:59:18 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Bu Atlar Çok Özel.. « 1 2 »
Fotoğrafçılık
x[BLack RoSe]x 13 1696 Son Mesaj Temmuz 13, 2009, 10:56:17 ÖS
Gönderen : CeRos
Balıklar Nasıl Uyur?
Serbest Kürsü.
olric 9 4803 Son Mesaj Temmuz 24, 2011, 11:01:09 ÖS
Gönderen : olric
Arap Atlar
Türküler
SaviorAngel 0 418 Son Mesaj Şubat 02, 2013, 03:13:33 ÖÖ
Gönderen : SaviorAngel


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular