Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Atatürk'ün Tabutunun Açılması  (Okunma Sayısı: 1867 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 03:24:58 ÖÖ »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6025
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676Kızkardeşi Makbule Hanım Naaşın Başında


Kefen sıyrıldı ve özel solüsyonla ıslatılmış pamuk kitlesi kaldırılınca Ata’nın yüzü ortaya çıktı. Derisi kahverengi bir hal almış ama hatları bozulmamıştı. Sanki uyuyordu…8 Kasım 1953 Pazar gecesi saat 23.00′da Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu’nun ev telefonu çaldı. Prof. Mutlu Ankara Tıp Fakültesi Histoloji ve Ambriyoloji Kürsüsü Başkanı’ydı. Patalogdu. Arayan ise Ankara Valisi Kemal Aygün’dü. Aygün “Hocam” dedi “10 Kasım günü Atamızın naaşını Anıtkabir’e taşıyacağız. Bunun için bir komite kurduk. Naaşı geleneklere uygun olarak toprağa defnedeceğiz. Ancak bozulmadan korunduğunu belgelemek için muayene etmenizi rica ediyoruz.”Prof. Mutlu önce reddetti. Mutlu o sırada 40 derece ateşle yatıyordu. Hastalığını gerekçe göstererek bu görevi bir başka meslektaşının yapmasını rica etti. Ancak Vali Aygün ısrarcıydı: “Ben sizi sarar sarmalar götürürüm bu tarihi bir görev” dedi. Mutlu kabul etti ve 9 Kasım sabahı Etnografya Müzesi’ne gitti. Başbakan Adnan Menderes oradaydı. Meclis Başkanı Refik Koraltan ve eski başkan Abdülhalik Renda da… Mutlu görevden affını istemekle ne büyük hata ettiğini o zaman anladı. Gerçekten tarihi bir tanıklıktı bu…

Ata’nın gül ağacından tabutu 4 Kasım günü geçici kabrinden çıkarılıp müzenin holündeki mermer katafalka konulmuştu. Bir hafta boyunca sırayla öğrenciler subaylar ve generaller katafalk başında nöbet tutmuştu. Nihayet tabutun açılma günü gelip de komite üyeleri tamam olunca Prof. Kamile Mutlu “Başlayın” talimatını verdi. Bunun üzerine tabutun vidaları söküldü. Tahta tabutun içinde madeni bir sanduka bulunuyordu. Bu sandukada gaz birikmiş olma ihtimali düşünülerek önce bir burgu ile delik açıldı. Gaz ya da koku çıkmadı. Sanduka talaş doluydu. Sandukanın içi muhafaza solüsyonu ile ıslatılmış tahta talaşı doluydu. Bu talaş naaşın ayak yönüne doğru toplandı. Talaşın arasında ağzı kapalı ve içi sıvı dolu bir şişe bulundu.

Bu cesedi muhafaza için kullanılan solüsyondan bir numuneydi. Üzerinde terkibi yazılıydı. Ata’nın naaşı beyaz kefene sarılmış sonra kahverengi bir muşambayla kaplanmıştı. Sargıları açmaya başladılar. Herkes nefesini tutmuştu. Çünkü “Naaş çürüyüp bozulmuş çıkan gazlar tabutu patlatmış nöbetçi er kokudan bayılmış” diye bir sürü söylenti geziniyordu. Ve 15 yıl sonra ilk kez Ata’nın yüzünü göreceklerdi. Kefenin sargıları aralanınca Prof. Kamile Şevki Mutlu orada bulunanların yardımıyla katafalka çıktı ve Atatürk’ün yüzüne baktı. Ata’nın derisi kahverengi bir hal almış ama yüz hatları bozulmamıştı. Menderes sapsarı olmuştu Prof. Mutlu gördüğü tabloyu daha sonra şöyle anlatacaktı: ”Yüzünü örten ıslak pamuk kitlesi kaldırılınca Ata’nın heykel gibi duran yüzü ile karşılaştım. Uzun sarı saçlarından ince bir tutam sol göz kapağının üzerine düşmüştü. Atatürk Dolmabahçe Sarayı’ndaki yatağında uyuyor gibiydi.”

Prof. Mutlu kenarda bekleyen komite üyelerini tabutun başına çağırdı. Onlar da tek tek tabutun içine baktılar.En başta Başbakan Adnan Menderes vardı. Koyu renk takım elbisesi içindeki Menderes de yanındakilerin yardımıyla katafalka çıktı ürkek bir şekilde aşağı tabuta doğru baktı. O an ne olduğunu Prof. Kamile Mutlu’dan aktaralım: “Menderes çok heyecanlandı.Rengi sapsarı oldu. Bir de baktım ki müzenin kapısına doğru gidiyor. Atatürk’ün yüzüne bakmadı. Tahmin ediyorum kendinde o kuvveti bulamadı. En sona Abdülhalik Renda kalmıştı. O da Ata’yla karşı karşıya gelir gelmez tabutun yanına yığılıverdi. Salondaki herkes Atatürk’ü tek tek gördükten sonra naaş tekrar solüsyonla ıslatıldı. Ata’nın başı pamuklarla örtüldü ve vücudu beyaz kefenle sarıldı.

Bu sırada bir komiser orada görevli adli tıp doçenti Dr. Cahit Özen’in yanına yaklaşıp avucunda taşıdığı bir kâğıdı gösterdi ve şöyle dedi:”Bu kâğıdı Atatürk’ün hemşiresi Makbule Hanım gönderdi. Kefenin içine Atatürk’ün göğsü üstüne konmasını istiyor.”Doç. Özen kâğıda bir göz attı. Eski Türkçe bir şeyler yazılıydı. “Böyle bir kâğıdı Atatürk kabul etmez. Bize kızar darılır” dedi. Komiser kâğıdı katlayıp cebine koydu ve uzaklaştı. Bütün işlemler bittikten sonra salonda bulunanlar naaşın iki yanından geçip hep bir ağızdan besmele çektiler ve cesedi yeni tabuta yerleştirdiler. Bu tabut da 15 yıl içinde yattığı büyük gül ağacı tabutun içine konuldu. Üzeri bayrakla örtüldükten sonra kapağı kapatıldı. Ve 10 Kasım sabahı Ata’nın naaşı 15 yıl önce onu Dolmabahçe’den Ankara’ya taşıyan top arabasına yerleştirilip son durağı olacak Anıtkabir’e taşındı. Artık ebediyen orada kalacaktı…

Atatürk’ün tabutu Menderes’in huzurunda açılmıştı Ata’nın 15 yıl Etnografya Müzesi’nde bekletilen naaşı 12 askerin omuzları üzerinde oradan alınmış ve 136 asteğmenin çektiği bir top arabası ve matem marşı eşliğinde Anıtkabir’e taşınmıştı.Radyodan naklen yayımlanan o görkemli tören en az 15 yıl önceki kadar hüzünlüdür.Ancak o törenden hemen önce yaşananlar tarihçilerin pek ilgisini çekmemiştir. Bilindiği gibi Anıtkabir yapılana dek Atatürk’ün naaşının korunabilmesi için “tahnit” denilen bir işlem yapılmıştı. Gülhane Patolojik Anatomi profesörü Dr. Lütfi Aksu tarafından gerçekleştirilen bu işlem sırasında naaşa şırıngayla özel bir formül enjekte edilmiş ve üzerine formüllerin yapıştırıldığı iki küçük ilaç şişesi Ata’nın koltuk altlarına yerleştirilmişti. Bu işlem sayesinde Ata’nın naaşı da -diyelim bugün Lenin’in mozolesinde olduğu gibi -öldüğü günkü haliyle korunabilirdi.

Ancak İslam dini ölünün defnini şart koştuğundan geçici tahnitin bozulması şarttı. Nakilden önce bu işlem için bir komite kuruldu. O komite törenden bir gün önce Başbakan Adnan Menderes’in huzurunda Atatürk’ün tabutunun açılmasını kararlaştırdı.Tabut açılınca tahnit bozulacak ve ceset çürümeye başlayacaktı.Bir başka deyişle Atatürk’ün (mumyalanmış gibi) korunmuş naaşını son görenler o törene katılanlar olacaktı. Atatürk’le ilgili belgesel çalışmaları sırasında o törene katılanların bir kısmıyla konuşmuştuk.Bu yazıda yer alan bilgilerin bir kısmı o tanıklıklara önemli bir bölümü ise değerli Atatürk araştırmacısı Prof. Dr. Utkan Kocatürk’ün Prof.Dr. Kamile Şevki Mutlu ile yaptığı sohbetten aktardıklarına dayanıyor. Ata’nın yarım asır önceki son yolculuğu sanırım bu ayrıntılarla daha da ilginç bir boyut kazanıyor. Atatürk’ü son görenler anlatıyor: ‘Yüzünde iki günlük sakal vardı’

Osman Ersoy ve Halide İntepe 10 Kasım 1953′te Etnografya Müzesi’nde asistan olarak çalışıyorlardı. O yüzden 50 yıl önceki o töreni ve tabutun içindeki Atatürk’ü son kez görme fırsatı buldular. İzlenimlerini şöyle anlattılar:

Osman Ersoy: “Sağlığında görmemiştim Atatürk’ü… Korkunç heyecanlıydım. Biz çalışanlar asistanlar memurlar sıra ile katafalka çıktık. Oldukça sararmış ve küçülmüş bir çehre… Bir iki günlük sakalı vardı. Kaşları fevkalade iyi şekilde fark ediliyordu.”

Halide İntepe: “Tabut kapanmadan en son gittim baktım. Başı yana doğru eğikti. Yüzü hiç bozulmamıştı. Azıcık sakalları çıkmıştı. Hani insan hasret giderek ölürse gözleri aralık kalırmış ya öyle aralıktı gözleri… Ama bir ölü yüzü yoktu. Uyuyor gibiydi.”
« Son Düzenleme: Ocak 14, 2013, 03:25:57 ÖÖ Gönderen : imge34 »

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Atatürk'ün Tabutunun Açılması
« Posted on: Ocak 25, 2020, 08:56:07 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Atatürk'ün Tabutunun Açılması e-book, Atatürk'ün Tabutunun Açılması programı, Atatürk'ün Tabutunun Açılması oyunları, Atatürk'ün Tabutunun Açılması e-kitap, Atatürk'ün Tabutunun Açılması download, Atatürk'ün Tabutunun Açılması hikayeleri, Atatürk'ün Tabutunun Açılması resimleri, Atatürk'ün Tabutunun Açılması haberleri, Atatürk'ün Tabutunun Açılması yükle, Atatürk'ün Tabutunun Açılması videosu, Atatürk'ün Tabutunun Açılması şarkı sözleri, Atatürk'ün Tabutunun Açılması msn, Atatürk'ün Tabutunun Açılması hileleri, Atatürk'ün Tabutunun Açılması scripti, Atatürk'ün Tabutunun Açılması filmi, Atatürk'ün Tabutunun Açılması ödevleri, Atatürk'ün Tabutunun Açılması yemek tarifleri, Atatürk'ün Tabutunun Açılması driverları, Atatürk'ün Tabutunun Açılması smf, Atatürk'ün Tabutunun Açılması gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 14, 2013, 03:27:13 ÖÖ »
Avatar Yok

ZiyaBey
*
Üye No : 122410
Nerden : Bolu
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 461
Mesaj Sayısı : 764
Karizma = 58


Bu aydınlatıcı konu için tebrik eder paylaşımlarının devamını dilerim arkadaşım Gülmek :)
Yanıtla #2
« : Ocak 14, 2013, 03:30:23 ÖÖ »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6025
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676


Teşekkür ederim Atam benim doyamadım sana doyamadık Gözlerim doldu duygulandım Atam bilirim duyarsın sen beni bizleri...
Yanıtla #3
« : Ocak 14, 2013, 04:23:49 ÖS »

mnıl
*
Üye No : 52532
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 631
Mesaj Sayısı : 3.589
Karizma = 8097


atam senin gibisi  gelmedi gelmezde

İKİ KODA HÜKMEDEMİYORSAN EMEKLİ KUYRUĞUNA GİR1-0
Simsiyah kaderimin Bembeyaz umudusun.
Yanıtla #4
« : Ocak 17, 2013, 06:43:33 ÖS »
Avatar Yok

oğluşum
*
Üye No : 123266
Nerden : Kayseri
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 198
Karizma = 0


fotoğrafları ilk kez görüyorum Atamızı rahmetle yadediyoruz
Yanıtla #5
« : Şubat 10, 2013, 04:38:58 ÖS »
Avatar Yok

kominick
*
Üye No : 126254
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


fotoğrafı ilk kez görüyorum paylaşımın için sağol
Yanıtla #6
« : Nisan 29, 2013, 12:22:03 ÖÖ »
Avatar Yok

minnoş1
*
Üye No : 81128
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 80
Karizma = 0


hiç bir şey yazamayacağım... paylaşım için çok ama çok teşekkür ederim.
Yanıtla #7
« : Mayıs 01, 2013, 07:19:32 ÖS »
Avatar Yok

orienbaris
*
Üye No : 134742
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 8
Karizma = 0


emeğine sağlık herkes bakmalı vede bilmeli bunları
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tbmm'nin Açılması
İlköğretim
ebru_cq 3 1748 Son Mesaj Nisan 27, 2012, 04:17:25 ÖS
Gönderen : karaeda1
Bilgisayarın Linux Ile Açılması
Linux
kFi 2 1180 Son Mesaj Ekim 15, 2010, 02:08:42 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Atatürk'ün Tabutunun Açıldığı Gün(9 Kasım 1953)
Atatürk Köşesi
*GeLinCiKk 1 904 Son Mesaj Ağustos 01, 2008, 04:44:48 ÖS
Gönderen : alisrn
Atatürk'ün Tabutunun Açıldığı Gün
Atatürk Köşesi
SaviorAngel 3 991 Son Mesaj Aralık 05, 2012, 02:07:15 ÖÖ
Gönderen : RuhsuzGuzeL
Krikotiroidotomi Açılması
Sağlık
-o_o-GökhaNur-o_o- 1 741 Son Mesaj Şubat 10, 2013, 04:39:58 ÖS
Gönderen : kominick


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular