Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri  (Okunma Sayısı: 557 Kere Okundu.)
« : Ekim 31, 2011, 08:21:25 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Atatürkün Milli Eğitimle İlgili Sözleri
En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur.
1922 İlim ve teknikle ilgili teşebbüslerin faaliyet merkezi mekteptir. Bu sebeple lâzımdır… Mektep adını hep beraber hürmetle saygıyla analım: Mektep genç beyinlere insanlığa hürmeti millet ve memlekete sevgiyi şerefi bağımsızlığı öğretir… Bağımsızlık tehliaaae düştüğü zaman onu kurtarmak için izlenmesi uygun olan en doğru yolu belletir… Memleket ve milleti kurtarmağa çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer çalışkan bilgin olmaları lâzımdır. Bunu temin eden mekteptir. Ancak bu şekilde her türlü teşebbüslerin mantıkî neticelere erişmesi mümkün olur.
1922
Milletimizin siyasî toplumsal hayatında milletimizin fikrî terbiyesinde rehberimiz ilim ve teknik olacaktır. Mektep sayesinde mektebin vereceği ilim ve teknik sayesindedir ki Türk milleti Türk sanatı ekonomisi Türk şiir ve edebiyatı bütün güzelliğiyle gelişir.
1922
Memleketimizi toplumumuzu gerçek hedefe mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu diğeri milletin istikbalinin yoğuran kültür ordusu. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir yücedir verimlidir saygıdeğerdir. Fakat bu iki ordudan hangisi daha kıymetlidir hangisi diğerine üstün tutulur? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz bu iki ordunun ikisi de hayatîdir.
1923
Yalnız siz kültür ordusu mensupları sizleri bağlı olduğunuz ordunun kıymet ve kutsiyetini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya niçin öldürüp niçin öldüğünü öğreten bir ordunun fertlerisiniz.
1923
Bir millet kültür ordusuna malik olmadıkça muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin o zaferlerin sürekli neticeler vermesi ancak kültür ordusunun varlığına bağlıdır. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun verimli sonuçları kaybolur.
1923
Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden eğiticiden mahrum bir millet henüz millet adını almak istidadını kazanmamıştır. Ona alelâde bir kitle denir millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere öğretmenlere muhtaçtır.
1925
Memleketi ilim kültür iktisat ve bayındırlık sahasında da yükseltmek milletimizin her hususta pek verimli olan kabiliyetlerini geliştirmek gelecek nesillere sağlam değişmez ve olumlu bir karakter vermek lâzımdır. Bu kutsal amaçları elde etmek için savaşan aydın kuvvetlerin arasında öğretmenler en mühim ve nazik yeri almaktadırlar.
1923
Mekteplerde öğretim vazifesinin itimada şayan ellere teslimini memleket evlâdının o vazifeyi kendine hem bir meslek hem bir ülkü sayacak üstün ve saygıdeğer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini temin için öğretmenlik diğer serbest ve yüksek meslekler gibi derece derece ilerlemeye ve her halde refah teminine müsait bir meslek haline konulmalıdır. Dünyanın her tarafında öğretmenler toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır.
1923
Yeni nesil en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.
1924
Öğretmenler! Yeni nesli cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren ilmen fennen bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.
1924
İlk ve orta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve tekniği versin fakat o kadar pratik bir tarzda versin ki çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmağa mahkûm olmadığına emin olun.
1931
Eğitimdir ki bir milleti hür bağımsız şanlı yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terkeder.
1925
Çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz tahsilin hududu ne olursa olsun onlara esaslı olarak şunları öğreteceğiz: 1- Milliyetine 2- Türkiye Devletine 3- Türkiye Büyük Millet Meclisine; düşman olanlarla mücadele lüzumu. Fertleri bu mücadele gerekleri ve vasıtalariyle donanmayan milletler için yaşama hakkı yoktur. Mücadele mücadele lâzımdır.
1922
Gelecek için hazırlanan vatan evlâdına hiçbir güçlük karşısında başeğmeyerek tam sabır ve dayanma ile çalışmalarını ve öğrenimdeki çocuklarımızın anne ve babalarına yavrularının tahsillerinin tamamlanması için her fedakârlığı göze almaktan çekinmemelerini tavsiye ederim.
1921
Büyük tehlikeler önünde uyanan milletlerin ne kadar kararlı olduklarını tarih doğrulamaktadır. Silâhiyle olduğu gibi kafasıyla da mücadele mecburiyetinde olan milletimizin birincisinde gösterdiği kudreti ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur.
1921
Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlara bilhassa varlığı ile hakkı ile birliği ile çelişen bütün yabancı unsurlarla mücadele lüzumu ve millî düşünceleri tam bir imanla her mukabil fikre karşı şiddetle ve fedakârâne müdafaa zorunluluğu aşılanmalıdır. Yeni neslin bütün ruhsal kuvvetlerine bu özellik ve kabiliyetin zerki mühimdir. Daimî ve müthiş bir savaş şeklinde beliren milletler hayatının felsefesi bağımsız ve mesut kalmak isteyen her millet için bu yüksek özellikleri şiddetle istemektedir.
1921

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri
« Posted on: Ocak 18, 2020, 05:20:48 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri e-book, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri programı, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri oyunları, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri e-kitap, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri download, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri hikayeleri, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri resimleri, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri haberleri, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri yükle, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri videosu, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri şarkı sözleri, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri msn, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri hileleri, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri scripti, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri filmi, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri ödevleri, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri yemek tarifleri, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri driverları, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri smf, Atatürk'ün Milli Eğitimle Ilgili Sözleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Atatürk Ün Eğitimle Ilgili Sözleri
Genel Konular
ebru_cq 6 1619 Son Mesaj Mayıs 24, 2008, 02:31:05 ÖS
Gönderen : Ebru$h
Atatürk'ün Sanat Ile Ilgili Sözleri
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 657 Son Mesaj Ekim 28, 2011, 01:58:14 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Atatürk'ün Gençlik Ile Ilgili Sözleri
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 622 Son Mesaj Ekim 28, 2011, 01:59:01 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Atatürk'ün Cumhuriyetle Ilgili Sözleri
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 543 Son Mesaj Ekim 31, 2011, 04:33:56 ÖÖ
Gönderen : Hephaestus
Atatürk'ün Milli Egemenlikle Ilgili Sözleri
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 439 Son Mesaj Ekim 31, 2011, 08:21:54 ÖS
Gönderen : Hephaestus


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular