Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Atatürk'ün Basına Verdiği Önem  (Okunma Sayısı: 660 Kere Okundu.)
« : Kasım 02, 2011, 09:55:45 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Atatürkün basına verdiği önem ve türk basınına katkılarıBasının önemini çok iyi bilen Mustafa Kemal Paşa henüz daha Büyük Millet Meclisi açılmadan önce askeri ve ulusal örgütlerin mahallelere ve köylere kadar ulaştırılması ve geliştirilmesi için uğraşmıştır. Atatürk 27 Kasım 1919’da Erzurum Heyet-i Merkeziyesi’ne yolladığı yazıda zamanın gereğine göre acele olarak mahalle ve köylerde Teşkilat-ı Milliye’nin kurulmasını belirtmekteydi. Milli Teşkilat mahalle ve köylerde kurulup geliştirilince ister istemez buralara ulusal bağımsızlık savaşı ile ilgili bilgiler ulaştırılacaktı. Bunun için de önce Sivas’ta “İrade-i Milliye” sonra Ankara’da “Hakimiyet-i Milliye” gazeteleri çıkarılmış Ankara’da Anadolu Ajansı ve Matbuat Müdürlüğü kurulmuştur.
Atatürk tarafından kurulan gazetelerden ilki İrade-i Milliye gazetesidir. İrade-i Milliye gibi halkın iradesini ortaya koyan bu ismi Mustafa Kemal’in bizzat kendisi vermiştir. Atatürk Kongrenin yayın ve propaganda organı olarak 4 Eylül 1919’dan itibaren “İrade-i Milliye” adlı gazeteyi yayınlatmaya başlamıştır. Bu gazete Heyet-i Temsiliye’nin Ankara’ya gelişinden sonra Sivas’ta kalmış ve yayınını orada sürdürmüştür. Bu gazetede ulusal şahlanışın ülküsü dile getirilmiş ve Mustafa Kemal bu gazeteden söz ettiğinde daima “benim gazetem” deyimini kullanmıştır.
Atatürk’ün kurduğu gazetelerin ikincisi ise Hakimiyet-i Milliye’dir.Hakimiyet-i Milliye gazetesi ulusal bağımsızlık hareketinin sözcüsü olmuş ve devletin sözcülüğünü yapmıştır. Hakimiyet-i Milliye’nin hemen hemen her sayısında Mustafa Kemal’in bir genelgesi beyannamesi olduğu gibi bazı sayılarında bunların birkaç tanesi yer almaktadır. Gazetede ayrıca ulusal bağımsızlık mücadelesini ve devrimleri destekleyen Anadolu basınından alıntılar büyük yer tutmaktadır.
Atatürkçü eylemin iletişim kanallarını yeniden düzenleme çabalarının ikinci halkası Anadolu Ajansı’dır. Anadolu Ajansı Büyük Atatürk’ün kamuoyuna ve kamuoyunu oluşturan ve yansıtan bütün haberleşme araçlarına verdiği önemin sonucu olarak daha 1920 yılında bizzat Atatürk tarafından kurulmuştur. Meclis’in açılmasından bir ay sonra 23 Mart 1920’de basın ve haberalma işlerini yeni yönetimin eliyle düzenlemek amacıyla Matbuat ve İstihbarat Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Meclis’in 1920 Haziran’da onayladığı yasayla Anadolu Ajansı da bu genel müdürlük aracılığıyla yürütme gücüne bağlanmıştır.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.150


View Profile
Re: Atatürk'ün Basına Verdiği Önem
« Posted on: Aralık 16, 2019, 10:14:27 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Atatürk'ün Basına Verdiği Önem e-book, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem programı, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem oyunları, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem e-kitap, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem download, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem hikayeleri, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem resimleri, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem haberleri, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem yükle, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem videosu, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem şarkı sözleri, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem msn, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem hileleri, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem scripti, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem filmi, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem ödevleri, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem yemek tarifleri, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem driverları, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem smf, Atatürk'ün Basına Verdiği Önem gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Atatürk'ün Temizliğe Verdiği Önem
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 856 Son Mesaj Ekim 30, 2011, 06:48:40 ÖÖ
Gönderen : Hephaestus
Atatürk'ün Spora Verdiği Önem
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 1223 Son Mesaj Kasım 02, 2011, 09:53:28 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 645 Son Mesaj Kasım 02, 2011, 09:54:09 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Atatürk'ün Öğrenime Verdiği Önem
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 490 Son Mesaj Kasım 04, 2011, 06:44:03 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Atatürk Ve Akılcılık - Atatürk' Ün Akılcılığa Verdiği Önem
Atatürk Köşesi
SaviorAngel 0 651 Son Mesaj Ocak 24, 2012, 08:15:35 ÖS
Gönderen : SaviorAngel


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular