Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu  (Okunma Sayısı: 422 Kere Okundu.)
« : Kasım 02, 2011, 09:48:31 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Atatürk'ün Ramazan boyunca Köşk'te Kur'an okuttuğunu biliyor musunuz? Ya manevi kızına sabahları ezan okuttuğunuBakırköy Belediyesi ve Yerel Gündem(YG)-21 Bakırköy Kadın Meclisi tarafından dün akşam Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Atatürk’ün İslamiyete Bakışı” konulu panelde ilginç bilgiler vardı.Yrd. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen’in moderatörlüğünde gerçekleşen panele katılan Prof. Dr. Şahin Filiz gibi uzmanlar "Atatürk’ün dinsiz değil aksine dinini çok iyi bildiğini hatta dindar olduğunu" söylediler.

RAMAZAN'DA KÖŞK'TE KURAN OKUTURDU

Eski Futbol Federasyonu Başkanı Mustafa Kemal Ulusu 1926-1938 yılları arasında Atatürk’ün Özel Kalem Müdürlüğü Yardımcılığını ve Kütüphaneciliğini yapan babası Nuri Ulusu’nun hatıralarıyla yola çıkarak şunları anlattı;”Babam 12 yıl boyunca Atatürk’ün yurt dışı da dahil hep yakınında bulunmuştu. Atatürk’ün dinsiz ve mason olduğunu söyleyenler maalesef Atatürk’ün köşkte Hafız Yaşar’a okuttuğu Kuran-ı Kerim den sonra duygulanıp gözyaşlarıyla ağladığını bilmezler.En büyük Allahtır Kuran’a inanmayan kafirdir dermiş. Ramazan geceleri Köşkte hafızların Kuran okuduğunu herkes bilir. Özellikle Kuran’ı anlamak için Türkleştirilmesine bizzat emek vermiştir. Allahın emirlerini anlamamız için Kuran-ı Kerim’in Türkçe olmasını savunuyordu. Sabahladığı günlerde manevi kızı Nebile’ye ezan okuttuğuna babam defalarca şahit olmuştur.”

SİYASİ ARAP MİLLİYETÇİLERİ
DİNSİZ GÖSTERİYOR

Atatürk’ün İslamiyeti yönetici elitin ideolojisi olmaktan çıkarmak için mücadele ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Şahin Filiz de şunları aktardı;

"Atatürk dinin Allah’la kul arasında kalması gerektiğini söylüyordu ve eylemlerinde de bunu ortaya koymuştur. Atatürk sağlıklı bir dindarlığı yaşamasına rağmen Atatürk’ü dinsiz göstermeye çalışanlar siyasi arap milliyetçiliğinin uzantılarıdır. Tekke zaviyeler ve tarikatları kapatan Atatürk’ü dinsiz gibi göstermeye çalışanlar aslında O’nun dini ne kadar iyi bildiğini görmemezlikten geliyorlar. Aksi taktirde kendini peygamber yardımcısı olarak gören insanlardan geçemezdik. Atatürkİslam dinini rasyonel bir din olarak görüyor ve akılcı bir şekilde dini yaşamalıyızı savunuyordu. Alın olmadığı yerde dinde olamaz derdi. . Atatürk İslam rönesansını Türkiye Cumhuriyeti’nde nasıl yaşatırım bunun peşindeydi.”.

ATATÜRK İLE ALLAH ARASINA GİRİLİYOR

Keşke Atatürk ile Allah arasına girmeseydik diyerek konuşmasına başlayan Tarihçi Sinan Meydan ise şunları aktardı;”Atatürk 15 yıl süren araştırmalarım sonucunda gördüğüm şekliyle Atatürk sanıldığı gibi dinsiz değildir. Atatürk dinAllah ile kul arasındaki bağlılıktır diyordu. Allah ile kul arasına girmenin yanlış olduğunu söylüyordu. Özellikle 1950’den sonra Atatürk düşmanlığı yapanlar hep onun dinsiz olduğunu vurguladılar. Mustafa Kemal’in hem annesinin hem de babasının babaları da din adamıydı. Bu yüzden anne ve babası Mustafa Kemal’i bu yönde yetiştirmişlerdir ve Mustafa Kemal çocuk yaşta Kuran’ı öğrenmiştir. Hatta annesi de onun din adamı olmasını istiyordu. Mustafa Kemal’in dinle ilişkisi olmadığının suratına ilk vurulacak cevap budur.

CEPHEDE KURAN OKUTURDU

Atatürk din üzerine 200 kitap okumuş ve dinlerin mantığını kavramaya çalışmıştır. Kurtuluş Savaşı öncesi ve Kurtuluş Savaşı sırasında din adamlarıyla beraber olmuştur. Cephede akşamları hafızlara Kuran okuttuğunu biliyoruz. Atatürk bir devrimcidir ve neyi nerede nasıl yapması gerektiğini çok iyi biliyordu. Atatürk gizli dünyasını sergilememiştir. Atatürk din adamlarından kurul oluşturarak dinde öze dönüş projesini başlatmıştır. 1926-1935 yılları Elmalı Hamdi Yazar başkanlığındaki kurula Kuran-ı Kerim’in Türkçe tercümesini yaptırmıştır. Ama Atatürk dinin devlet işlerine karıştırılmasına kesinlikle karşıydı. “

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu
« Posted on: Aralık 06, 2019, 11:16:47 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu e-book, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu programı, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu oyunları, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu e-kitap, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu download, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu hikayeleri, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu resimleri, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu haberleri, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu yükle, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu videosu, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu şarkı sözleri, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu msn, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu hileleri, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu scripti, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu filmi, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu ödevleri, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu yemek tarifleri, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu driverları, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu smf, Atatürk Köşkte Kur'an Okuturdu gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Atatürk Ve Tdk
Edebiyat
Bu_Dj_MaNNaG 5 1347 Son Mesaj Mayıs 25, 2008, 02:10:18 ÖÖ
Gönderen : Ebru$h
Atatürk...
Atatürk Köşesi
HaYaL 2 1171 Son Mesaj Aralık 03, 2013, 10:05:27 ÖÖ
Gönderen : lucreticus
Atatürk Yol
Atatürk Köşesi
HaYaL 1 899 Son Mesaj Temmuz 14, 2008, 12:38:36 ÖS
Gönderen : By.MuraT
Atatürk
Şiir Köşesi
[-By*FoR1cİn-] 2 654 Son Mesaj Mayıs 15, 2009, 09:36:53 ÖS
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Atatürk Ve Şıh
Atatürk Köşesi
Hephaestus 0 645 Son Mesaj Ekim 27, 2011, 07:38:27 ÖS
Gönderen : Hephaestus


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular